Historyk i publicysta dr Piotr Gontarczyk ocenia, że proces lustracji co prawda trwa od lat 90. ale w jego opinii "zabrakło cukru w cukrze" - Zabrakło w tej lustracji takiej prawdziwej lustracji. Działania, które odbywają się w tej chwili za pomocą procesów sądowych są niezwykle niedoskonałe. Lustracja w Polsce dotyczy znikomego procenta prawdziwej byłej agentury komunistycznej - zaznacza. - Droga do pełnej lustracji, jaka powinna się odbyć, jest już zamknięta ze względu na szereg błędów przy tworzeniu prawa lustracyjnego oraz na obstrukcyjną, wieloletnią działalność sądów i sędziów - dodaje.
Specjalista ds. służb specjalnych Piotr Woyciechowski mówi, że "lustracja w Polsce nie została spełniona, jeżeli rozumiemy ją jako pewien element gwarantujący bezpieczeństwo państwa i wiarygodności doboru kadr do obsady funkcji publicznej". - Co do zasady, z lustracją powinna się wiązać przeszkoda do pełnienia pewnego kręgu stanowisk publicznych. Fakt współpracy z organami państwa komunistycznego powinien eliminować na jakiś czas z życia publicznego - ocenia rozmówca Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg. - Lustracja dopiero dzisiaj ma szansę być elementem bezpieczeństwa państwa. Przynajmniej tak czyta się o pewnych projektach rządu - dodaje.
Zdaniem politologa z SGH prof. Andrzeja Zybały, kwestii lustracji nie da się po prostu zamknąć. - To zagadnienie jest silnie upolitycznione i w bieżącej walce politycznej te kwestie się pojawiają. W sposób systemowy nikt nie ma pomysłu żeby to jakoś ułożyć. Będzie to jedna z wielu ran, którą klasa polityczna wyprodukowała, i która pozostanie otwarta. Ale to cecha naszej polityki. Więcej wzorców chaosu niż ładu - ocenia.
Mecenas Piotr Andrzejewski (senator, działacz opozycji antykomunistycznej, adwokat) pytany, czy sprawa ta będzie miała swoje dalsze konsekwencje w kolejnych latach ocenia, że tak. - Będzie miała dopóki ci ludzie nie umrą. Dopóki my nie wymrzemy. Musi mieć konsekwencje, bo jest to przede wszystkim szansa dla tych ludzi, aby z sami z sobą mogli się rozliczyć - ocenia.
Komu dzisiaj zależy na przemilczeniu przeszłości? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito?"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Piotr Woyciechowski (specjalista ds. służb specjalnych), prof. Andrzej Zybała (politolog), dr Piotr Gontarczyk (historyk), mecenas Piotr Andrzejewski (senator, działacz opozycji antykomunistycznej, adwokat)
Data emisji: 15.06.2019
Godzina emisji: 15.10
kh