X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Język mediów społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 12:10
Użytkownicy mediów społecznościowych często posługują się językiem brutalnym, wulgarnym i daleko uproszczonym. Czy to cena, jaka płacimy za możliwość szybkiej i sprawnej komunikacji?
Audio
  • Czy język w mediach społecznościowych musi być wulgarny i brutalny? (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Prof. Grzegorz Łęcicki zwraca uwagę, że ostatnio zazębiają się pojęcia hejtu, mowy nienawiści i przemysłu pogardy, więc przytacza definicję hejtu. - To jest wszystko to, co jest negatywne, wypowiedziane w sposób agresywny, wulgarny, a bardziej ogólnie w sposób, który nie szanuje rozmówcy - mówi. Zwraca uwagę na tendencję zastępowania wymiany myśli i argumentów dobieraniem argumentów ad personam, wypowiadaniem ich w sposób agresywny ukazujący pogardę wobec drugiego człowiek.

Prof. Anna Cegieła podkreśla, że język mediów społecznościowych to prawdziwy język prawdziwych ludzi. - Media społecznościowe pokazują nie najładniejszą mentalność użytkownika - mówi językoznawca. Wskazuje też, że część wpisów jest robiona na jakiś użytek i ma osiągnąć jakiś skutek. Takie wpisy robią za pieniądze tzw. zawodowi trolle będący na usługach różnych grup, także politycznych. - Mają być wulgarne, mają trzymać niski poziom, bo mówią do ludzi, którzy na tym poziomie są w stanie wszystko zrozumieć - przekonuje.

Wiceminister Adam Andruszkiewicz zwraca uwagę, że ostatnio nasila się zjawisko patostreamingu. Polega na pokazywaniu w mediach społecznościowych na żywo różnych patologicznych, często brutalnych zachowań. - Większość młodych ludzi zna zjawisko patostreamingu i mniej więcej połowa przyznała się, że oglądała - mówi gość Jedynki.

Czy wolność jest równoznaczna z samowolą? Na czym powinna polegać edukacja medialna społeczeństwa? Jak zwalczać propagowanie przemocy i przestępczych zachowań w internecie? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito?"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: prof. Anna Cegieła (UW), prof. Grzegorz Łęcicki (UKSW), Adam Andruszkiewicz (wiceminister cyfryzacji)

Data emisji: 29.06.2019

Godzina emisji: 15.09

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pierwszy emotikon pochodzi z... XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 12:15
W audycji "Lato z Radiem" obchodziliśmy Dzień Emotikonów, które po raz pierwszy w e-mailu zostały zastosowane 19 września 1982 roku. - To wtedy Scott Fahlman w Stanach Zjednoczonych użył tego znaku w wiadomości internetowej - mówił Andrzej Pająk z magazynu "Chip".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jesteśmy społeczeństwem informatycznym?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 18:54
Trudno wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie bez Internetu. Jest gigantyczną bazą danych i sposobem na łatwe komunikowanie się z całym światem. Ale czy oprócz nieograniczonej możliwości surfowania po sieci, umiemy już na co dzień korzystać z zalet informatyzacji? Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Krzysztof Głomb ze Stowarzyszenia Miasta w Internecie.
rozwiń zwiń