Czy stosunek do zwierząt jest odbiciem stosunku do ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 12:50
W audycji "Gdzie jest pan Cogito" rozmawialiśmy o stosunku Polaków do zwierząt. Czy jest on odbiciem w stosunku do ludzi? Czy jako społeczeństwo dostrzegamy problemy zwierząt? Jak zmieniło się ich życie w Polsce w ostatnich latach? 
Audio
  • Czy stosunek do zwierząt jest odbiciem stosunku do ludzi? (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Olena Yakobchuk

Czy kochamy zwierzęta? 

Powołując się na badania z portalu internetowego psy.pl - 34 procent społeczeństwa twierdzi, że przekazuje środki finansowe na pomoc zwierzętom. Paulina Król, redaktor naczelna miesięcznika "Pies i Kot" mówi, że potrzeby zwierząt są ogromne i zwraca uwagę na to, że deklaracji pomocy jest wiele, jednak nie mają one odzwierciedlenia w rzeczywistości. - Obserwujemy działalność różnych osób na portalach społecznościowych, gdzie różne osoby wspierają, zamieszczają posty. Niestety często okazuje się, że nie ma rzeczywistego działania. Najgorzej jest pobudzić ludzi do konkretnych czynów, robienia czegoś, nie tylko komentowania - zauważa rozmówczyni Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg. 


Czabanski 1200.jpg
Ochrona zwierząt. Krzysztof Czabański: w MSWiA powinna powstać specjalna służba

Gość audycji dodaje, że receptą na aktywizację jest edukacja i pokazywanie kim są dla nas zwierzęta. - Zwierzęta potrzebują naszej atencji, szacunku, zaopiekowania się i być może dotrzemy do szerszego grona ludzi, którzy będą coś robić. Uważam, że bardzo brakuje w szkołach lekcji na ten temat. Wielu behawiorystów, obrońców praw zwierząt, gdzieś tam pojedynczo angażuje się przychodząc na lekcje i rozmawiając z uczniami. To jest na pewno dobry kierunek - podkreśla Paulina Król. 

Jakiej pomocy zwierzęta potrzebują?

Behawiorystka Katarzyna Bargiełowska powtarza, że człowiek powinien zrozumieć, że zwierze ma własne potrzeby, które są różne od potrzeb ludzkich. Zwraca uwagę na problem, który coraz częściej jest zauważany w społeczeństwie, mianowicie proces uosabiania zwierząt. - Ludzie starają się traktować psy, koty i inne zwierzęta np. ptaki w taki sposób jak dzieci. Jest to duży problem, dlatego, że zwierzęta potrzebują zupełnie innych rzeczy, np. psy potrzebują spacerów, a ludzie zamykają mniejsze lub większe pieski w domu - podkreśla. 

Reakcja polityków na działania 

W ubiegły czwartek (9.01) gościem Programu I Polskiego Radia był Krzysztof Czabański, były poseł Prawa i Sprawiedliwości, obecnie Przewodniczący Rady Mediów Narodowych, który zaproponował utworzenie specjalnej służby ds. ochrony zwierząt. - Myślę, że to wszystko zależałoby od tego, jakie kompetencje będzie miała ta służba i czy będą tam zatrudniane osoby, które chcą faktycznie ratować zwierzęta, a nie być zwykłymi urzędnikami. Generalnie myślę, że jest to dobry pomysł - komentuje Cezary Wyszyński z Fundacji Viva. 

Jak wygląda życie innych zwierząt w Polsce? 

Anna Iżyńska z Fundacji Otwarte Klatki podkreśla, że wiele zwierząt żyje w zamknięciu, a w przypadku zwierząt futerkowych jest to ogromna tortura. - One w naturze przemierzają ogromne odległości, więc to wszystko, co widzimy, te nagrania, które przedostają się do opinii publicznej, to jest wprost wynik tego, że trzymamy dzikie zwierzęta w zamknięciu. Zakaz jest jedynym rozwiązaniem - dodaje. 

Goście radiowej Jedynki mówili także na temat kar za znęcanie się nad zwierzętami oraz proponowali zmiany legislacyjne, które przyczyniłyby się do polepszenia życia zwierząt w Polsce. 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście:  Paulina Król (miesięcznik "Pies i Kot"), Katarzyna Bargiełowska (behawiorystka zwierzęca), Cezary Wyszyński (Fundacja Viva), Anna Iżyńska (Fundacja Otwarte Klatki). 

Data emisji: 11.01.2020 r. 

Godzina emisji: 15.10

ans 


Czytaj także

Zmiany w ustawie dot. praw zwierząt? "Celem likwidacja bezdomności"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 19:35
Premier Mateusz Morawiecki otrzymał petycję o podjęcie prac nad projektem zmiany ustawy o ochronie zwierząt. Jak powiedział na konferencji autor projektu Tadeusz Wypych, celem jest likwidacja bezdomności zwierząt i systemowa zmiana, bowiem obecne prawo tworzone było w trybie "doraźnych projektów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karp nie musi cierpieć

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 13:14
- Karpie są przykładem zwierząt w stosunku do których prawo w okresie okołoświątecznym łamane jest na skalę masową - mówi w "Czterech porach roku" Karolina Kuszlewicz, rzecznik ds. ochrony zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym.
rozwiń zwiń