Jacek Sasin: Putin dopuścił się instrumentalizacji Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 16:40
- Chcemy, żeby uroczystości w Oświęcimiu 27 stycznia miały jak najbardziej godną oprawę, a centralnymi postaciami byli ci, którzy przeżyli Auschwitz i dzisiaj są żywymi świadkami historii - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier Jacek Sasin. Gośćmi audycji byli też ambasador Izraela w Polsce Aleksander Ben Zvi oraz prof. Zbigniew Rau, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych.
Audio
  • Goście Polskiego Radia o polityce historycznej i pamięci o holokauście ("Gdzie jest Pan Cogito"/Jedynka)
W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi
W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludziFoto: Shutterstock/Dmitrijs Mihejevs

W czwartek odbyło się w Jerozolimie 5. Światowe Forum Holokaustu, które organizował Instytut Yad Vashem oraz fundacja Światowe Forum Holokaustu. Uczestnictwa w konferencji odmówił prezydent Andrzej Duda. 

Aleksander Ben Zvi został zapytany w audycji, czy władze Izraela nie powinny mieć większego wpływu na przebieg wydarzenia. Stwierdził, że być może  powinny, ale forum było organizowane przez Yad Vashem i fundację Światowe Forum Holokaustu i nikt inny nie miał wpływu na jego konstrukcję.

Podkreślił, że taki został przyjęty format konferencji. - Wszystkie te uroczystości mają swój format. Także uroczystości w Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia mają swój format, ustalenia, kto będzie tam mówił - wyjaśnił.

makowski123.jpg
Marcin Makowski: trwa kampania antyhistoryczna. Netanjahu handluje Holokaustem z Rosją

Zauważył również, że w obliczu tego, co stało się 23 stycznia w Jerozolimie nie widzi kryzysu między Polską a Izraelem. Jego zdaniem, "może są napięcia między Polską a Rosją, ale Izrael nie bierze w nich udziału". Przypomniał również, że np. prezydent Izraela wybiera się do Polski na uroczystości w Auschwitz.

Do konferencji w Izraelu i uroczystości w Polsce odniósł się mówiąc, że "wszystkie te wydarzenia, cała ta pamięć, jej podtrzymywanie i wspominanie służyć ma przede wszystkim temu, by do czegoś podobnego, jak Zagłada, nigdy więcej nie doszło".

Wicepremier Jacek Sasin stwierdził, że w związku z konferencją w Yad Vashem "obiektywnie problem jakiś powstał". Podkreślił, że chciałby, by tragedia Holokaustu - bezprecedensowa w dziejach świata - nie była czymś, co dzieli. - Szacunek dla ofiar wymagałby, żebyśmy oderwali tę pamięć od bieżącej polityki, bieżących sporów. Tak nie powinno być - stwierdził.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Przekłamania na forum w Jerozolimie. Makowski: niektóre kraje nie chcą uznać niewygodnych faktów

Szef resortu aktywów państwowych, a także historyk, stwierdził, że instrumentalizacji Holokaustu dopuścił się właśnie Władimir Putin, który ostro zaatakował Polskę jeszcze przed wydarzeniem w Jerozolimie, a potem kontynuował swoją narrację. Od bezpośredniego ataku na Polskę powstrzymał się jednak na konferencji w Izraelu, bo - jak stwierdził Sasin - "wyraźnie zobaczył, że przekroczył jednak pewną granicę, że nie ma zgody na taki rewizjonizm historyczny, można powiedzieć wręcz rewizjonizm stalinowski".

Wicepremier przypomniał także, że 27 stycznia - jak co roku - oficjalne uroczystości Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zorganizowane będą w Polsce. - Nasze uroczystości organizujemy w Auschwitz. Chcemy, żeby miały jak najbardziej godną oprawę. Ale przede wszystkim - co bardzo chcę podkreślić - bardzo chcemy, żeby to były uroczystości, gdzie centralnymi postaciami będą Ocaleni. Ci, którzy byli więźniami Auschwitz, przeżyli i dzisiaj są żywymi świadkami historii - podkreślił Jacek Sasin.

morawiecki kancelaria premiera 1200.jpg
Mateusz Morawiecki o forum w Yad Vashem: element manipulacji i gry Putina

Do narracji historycznej Władimira Putina odniósł się także prof. Zbigniew Rau, który jest szefem sejmowej komisji spraw zagranicznych. Jak stwierdził, nie cieszy się ona zainteresowaniem na świecie, bo jest niewiarygodna. - Jeśli spojrzymy na to wystąpienie prezydenta Putina, praktycznie cała historia II wojny światowej, w którą wpisuje się w najbardziej tragiczny sposób Holokaust, trwa dwa lata - 1944-1945 rok. To niewiarygodne - stwierdził.

Zbigniew Rau odniósł się także do przyczyn, dla których - jego zdaniem - Władimir Putin prowadzi ostrą politykę "radykalnej, kłamliwej reinterpretacji historii", w której "wybrał sobie Polskę jako główny przedmiot swoich historycznych, moralnych ataków". Jego zdaniem wynika to ze skutecznej polityki międzynarodowej Polski. Wymienił przy tym ubiegłoroczną konferencję bliskowschodnią, wzmocnienie wschodniej flanki NATO i skuteczne opóźnianie budowy Nord Stream 2. - To są rzeczy niezwykle ważne z rosyjskiej perspektywy - mówił prof. Rau.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Izrael sprzedał pamięć o Holokauście". Haaretz o konferencji w Yad Vashem

Przypomniał, że dla Rosji niezwykle ważna jest polityka historyczna, bo duma całych pokoleń z pokonania Niemców w "wielkiej wojnie ojczyźnianej" stanowi o jedności Rosji, a wcześniej Związku Sowieckiego. Tymczasem jak podkreślił "niezwykle cyniczna, niezwykle bulwersująca gra Holokaustem sprowadza się do tego, że jest to fundamentalne kłamstwo".

- Auschwitz, czyli symbol Holokaustu, kiedy został zbudowany? Zanim Niemcy napadły na Związek Sowiecki. Wtedy Związek Sowiecki był sojusznikiem Hitlera - przypomniał prof. Rau.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest pan Cogito"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Jacek Sasin (wicepremier, minister aktywów państwowych, historyk), Aleksander Ben Zvi (ambasador Izraela), prof. Zbigniew Rau (szef sejmowej komisji spraw zagranicznych)
Data emisji: 25.01.2020
Godzina emisji: 15.08

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Andrzej Duda powinien mieć prawo głosu". Szewach Weiss o forum w Yad Vashem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 16:35
- To mi się bardzo nie podoba. Prezydent Polski powinien mieć prawo głosu podczas konferencji, która odbywa się obecnie w Izraelu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: Putin nie zarzuci negatywnej narracji o Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 19:10
Przemówienie prezydenta Rosji wygłoszone w Jerozolimie z okazji rocznicy wyzwolenia Auschwitz było bardziej łagodne, niż spodziewali się polscy politycy. - Ale to nie jest tak, że Putin zarzucił swoją narrację, pewnie będzie jeszcze grał tą znaczoną kartą - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Gościem audycji był także senator Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Kleina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczerski o forum w Jerozolimie: są pomysły, by mówić o historii i aliantach, nie wspominając Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 07:36
- Te uroczystości przebiegły tak, jak się spodziewaliśmy, taki miał być ich sens, by opowiedzieć historię nie tylko roku 1939, ale też 1944 i 1945 bez wspominania Polski – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szewach Weiss: Putin i Katz mogą dzisiaj stworzyć spółkę antypolską

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 10:23
Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce odniósł się do czwartkowej konferencji w Yad Vashem i ostatnich kłamstw historycznych, które rozpowiadają przedstawiciele Rosji. - Prezydent Władimir Putin oraz szef izraelskiego MSZ Israel Katz mogą dzisiaj stworzyć dzisiaj  spółkę antypolską - stwierdził były dyplomata.
rozwiń zwiń