Jan Paweł II. Papież, który wyszedł z Watykanu

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 13:36
W miniony poniedziałek obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. O dokonaniach i życiu św. Jana Pawła II powiedziano już niemal wszystko, a mimo to osoba papieża wciąż inspiruje. Jak papież Polak zmienił świat i Kościół?
Audio
  • Jan Paweł II - jak zmienił świat i Kościół? (Gdzie jest Pan Cogito/ Jedynka)
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Lech Zielaskowski / NAC

Wielki intelektualista, papież przełomów, Jan Paweł II Wielki… Określeń i tytułów nadawanych Karolowi Wojtyle jest naprawdę mnóstwo, a czy one choć w niewielkim stopniu oddają skalę życia papieża?

- Ostatnio byliśmy świadkami inicjatywy księdza arcybiskupa Gądeckiego, aby ogłosić Jana Pawła II z jednej strony doktorem Kościoła, a z drugiej strony jednym z patronów Europy. To pokazuje, że mamy świadomość wielkości tej osoby i że w pewnym sensie kanonizowanie, czyli uznanie świętości Jana Pawła II, jeszcze nie nasyciło ludzi i naszego wyobrażenia o papieżu - mówi ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Z kolei papież Benedykt XVI napisał list, w którym zastanawiał się, jak w historii Kościoła, było używane w stosunku do papieża określenie "wielki". Do tej pory papieży tylko dwukrotnie nazywano wielkimi, tj. Leona i Grzegorza.

- Papież Benedykt pokazuje, że jeżeli myślimy o kanonizacji, to myślimy o świętości człowieka, ale ten człowiek jest jakby wielki w różnych wymiarach. Słowo "wielki" w stosunku do papieża wiązało się z pewnymi działaniami politycznymi, ponieważ Leon i Grzegorz ocalili Rzym. Jeżeli patrzymy pod kątem tego terminu na Jana Pawła II, możemy powiedzieć o jego roli w zakończeniu komunizmu i upadku wielkiego systemu totalitarnego. To, że komunizm zakończył się bez strzału, w dużym stopniu jest zasługą Jana Pawła II. To jest analogia do papieży, którzy byli określani jako wielcy - tłumaczy ks. Prof. Piotr Mazurkiewicz.

Wyszedł do ludzi z lokalnych społeczności

Zdaniem prof. Jana Grosfelda z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Jan Paweł II był także "człowiekiem soboru".

- Sobór był wyjściem Kościoła ku ludziom poprzez doświadczenia niemieckiego totalitaryzmu i jego gorzkich owoców, a po drugie widząc, co dzieje się z totalitaryzmem komunistycznym. Doświadczenie Jana Pawła II, które pokazywało, że jest wolny, polegało na tym, że wiele razy w swoim życiu, trochę jak Abraham, musiał wychodzić z pewnego gniazda, w którym się urodził, miejsca, do którego aspirował i różnych oczekiwań, które miał wobec życia - uważa prof. Jan Grosfeld.

Prof. Jan Grosfeld dodaje, że Jan Paweł II był świadomy trudności, które Kościół będzie miał podczas swojego autoreformowania. - Sobór niewątpliwie był próbą powrotu do źródeł. Jan Paweł II wyszedł do ludzi na całym świecie, aby usłyszeli dobrą nowinę i zrealizował to w niezwykły sposób (…). Jego wkład w sytuację na świecie bierze się przede wszystkim z tego, że wyszedł z Watykanu i ze swojej misji zrobił coś najbardziej dotykającego ludzi ze społeczności lokalnych - słyszymy.

Uwielbiał naukę

Czy wobec wielkich wyzwań, Karol Wojtyła miał jeszcze czas na inne aktywności? Znany był przecież jako poeta, miłośnik sportu, muzyki...

- Zwróciłbym uwagę na jeszcze jedną szczególną pasję, tj. miłość do nauki, którą musiał też porzucić. W pewnym rodzaju była to kolejna pielgrzymka i wyjście ze strefy, w której czuł się dobrze. Przypomnijmy, że był profesorem etyki, filozofem, teologiem i myślicielem, który otworzył etykę tomistyczną na fenomenologię i współczesne nurty myślowe. W chwili wyboru na Stolicę Piotrową musiał te badania porzucić - opowiada dr Bartosz Wieczorek z Centrum Myśli Jana Pawła II.

Swego czasu organizował jednak w Castel Gandolfo niezwykłe spotkania, na których zbierała się elita intelektualistów z całego świata. - Te spotkania były ucztą duchowo-intelektualną i dawały papieżowi możliwość wsłuchania się w głosy ludzi z całego świata, czujących otaczającą ich rzeczywistość i którzy są nią zainteresowani oraz chcą ją w jakiś sposób zmieniać. Swoją uwagą i otwartością przyciągał tych intelektualistów do siebie - twierdzi dr Bartosz Wieczorek.

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito"

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (UKSW), prof. Jan Grosfeld (UKSW), dr Bartosz Wieczorek (Centrum Myśli Jana Pawła II)

Data emisji: 23.05.2020

Godzina emisji: 15.09

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pierwsza wizyta Jana Pawła II w Polsce początkiem końca komunizmu?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 13:48
Prof. Jan Żaryn podkreśla, że Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski wytyczył nową drogę zmian. - Drogę ku wolności i skutecznej ochronie Kościoła i katolicyzmu w Polsce przed bolszewicką nawałnicą - mówi historyk.
rozwiń zwiń