Sposób na wychowanie dobrego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 13:14
Jak sprawić, żeby nasze pociechy dostały dobre wychowanie, jak pokazać im świat w możliwie najpełniejszy sposób? Jak chronić najmłodszych przed zagrożeniami? W przeddzień Dnia Dziecka dyskusja w audycji "Gdzie jest pan Cogito".
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Veja

Dr Aleksandra Piotrowska zwraca uwagę, że dla wielu osób dobre wychowanie jest równoznaczne z tzw. kindersztubą, czyli znajomością reguł zachowania w wielu sytuacjach, ot choćby takich, jak wspólny posiłek, witanie się, żegnanie, czy reagowanie na różne prośby. - Mam nadzieję, że dla większości dobre wychowanie to coś innego, to takie wychowanie, którego rezultatem jest dobry człowiek, który stosuje się do wartości, przestrzeganych na danym terenie i w tych czasach - podkreśla psycholog. Zalicza do tych wartości dobro, prawdę, miłość, tolerancję, czy szacunek. Jej zdaniem, obowiązkiem rodziców jest pokazywanie dziecku możliwości, jaki daje świat. Zaznacza, że rodzice powinni pozostawić dziecku możliwość wyboru, nie próbować za dziecko przeżyć jego życia i pogodzić się z tym, że są bardzo ważnym, ale nie jedynym czynnikiem wpływającym na rozwój dziecka.

Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, wskazuje, że dobre wychowanie i dobro dziecka to prawa, które kończą się tam, gdzie zaczyna się dobro drugiego. - Albo one się trochę przenikają, ale jedno drugiego nie może naruszyć - mówi rzecznik. Podkreśla, że granicą jest coś, co staje się złem dla dziecka i dorośli powinni tę granicę wytyczyć.

Ks. Bogdan Bartołd uważa, że optymalna droga życia jest oparta na prawdzie i miłości. Z jego obserwacji wynika, że jeśli rodzice stawiają dzieciom niskie wymagania nie mają specjalnie wielkich osiągnięć wychowawczych. - Natomiast kto stawia wysokie ideały i fascynuje go w naszym nauczaniu perspektywa świętości, ten osiągnąć może bardzo wiele - mówi proboszcz Archikatedry w Warszawie.

Uczestnicy dyskusji byli zgodni, że wykorzystywanie seksualne dzieci jest godne najwyższego potępienia. Zwracali uwagę, że zazwyczaj sprawcą jest ktoś dobrze dziecku znany, np. rodzic lub osoba, do której dziecko ma bardzo duże zaufanie np. ksiądz, czy nauczyciel. Wtedy wali się cały świat dziecka, że bliscy dorośli to osoby, na które można liczyć, które pomogą, kiedy potrzeba, zaopiekują się.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito"

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: dr Aleksandra Piotrowska (psycholog dziecięcy Uniwersytet Warszawski), ks. Bogdan Bartołd (proboszcz parafii archikatedralnej w Warszawie), Mikołaj Pawlak (Rzecznik Praw Dziecka()

Data emisji: 30.05.2020

Godzina emisji: 15.07

ag
Czytaj także

Alimenty natychmiastowe. RPD: także dzieci potrzebują tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 08:35
- Sądy obecnie nie pracują pełną parą. W tych rodzinach gdzie rodzice się rozstają, gdzie są spory, dzieci mogą być pozbawione świadczeń socjalnych, podstawowych alimentów. Apeluję o wprowadzenie alimentów natychmiastowych. Apeluję, by dobro dzieci było zabezpieczone - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziecko i internet. Jak mądrze korzystać z technologii?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 23:59
Internet stał się narzędziem tak wszechobecnym, że dzieci i młodzież wychowana w nieograniczonym dostępie do jego treści nie uznaje równoległości światów rzeczywistego i wirtualnego. Jak w zrównoważony sposób korzystać z dziećmi z nowych technologii w czasach, gdy wypełniają nam życie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domowa przemoc w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 23:59
Izolacja w domu powoduje, że emocje nie mają gdzie się rozładować, ma to wpływ także na agresję w rodzinach. W czasie kwarantanny telefony Niebieskiej Linii dzwonią częściej..
rozwiń zwiń