Etyczna rola programów społecznych państwa

Czy budują one wspólnotę? Czy są zerwaniem z neoliberalną doktryną? Czy, wreszcie, stanowią o sile państwa?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MRPiPS
O Audycji

Jak wyjaśnił dr hab. Marek Rymsza, polityka społeczna - w największym skrócie - to wiązka programów publicznych, która jest ukierunkowana na kształtowanie ładu społecznego i na rozwiązywania problemów społecznych. Skuteczna polityka społeczna zawsze ma podbudowę etyczną. - Każda ingerencja państwa w życie zbiorowe musi mieć legitymację, czyli musi być czymś uzasadniona. Wszystkie programy publiczne muszą mieć rację normatywną - podkreślił. 

Polityka społeczna ma różne oblicza, różnie jest rozumiana. Niby wyróżnia się jej typy, ale one się mieszają ze sobą, przenikają. Polityce społecznej sprzyja większa wrażliwość, większe możliwości działania i demokratyczny ustrój państwa (w większym stopniu rządzący muszą odpowiadać na oczekiwania społeczne).


Dr hab. Rymsza wskazał, że istnieje coś takiego, co można nazywać europejskim modelem społecznym. To rozwiązania, które są ogólnie akceptowane, np. godność człowieka czy pomoc najsłabszym. - Zakres działań w zakresie polityki społecznej w Europie jest szerszy niż gdziekolwiek indziej na świecie. To pokazuje, że tutaj jest większe zainteresowanie tą formą zorganizowanych działań państwa - stwierdził. 

- Każda z wersji polityki społecznej ma swoją historię. To jest historia pewnych konfliktów społecznych, debat. To nie jest tak, że ludzie po prostu realizują pewien pakiet wartości, który mają w głowie, ale to się uciera w sporze politycznym, czasami bardzo ostrym. Nie spodziewajmy się, że dobre rozwiązania w polityce społecznej będą niekontrowersyjnie, bo zawsze komuś coś będzie nie pasowało - zwrócił uwagę dr Adam Ostolski.

Według Bartosza Marczuka w Polsce z dwóch porządków - liberalnego i bardziej opiekuńczego - rodzi się model hybrydowy. - Idziemy w stronę wrażliwości, przekonania państwa, że powinno wpływać na pewne zjawiska społeczne. Rodzi się porządek, który można nazwać środkową drogą - ocenił i dodał, że zauważalny jest w XXI wieku trend, w którym państwo jest usługowe względem obywateli.

Jak prowadzić mądrą politykę społeczną? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji.

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Bartosz Marczuk (wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, były wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej), dr Adam Ostolski (socjolog, Uniwersytet Warszawski) i dr hab. Marek Rymsza (socjolog, Uniwersytet Warszawski).

Data emisji: 20.06.2020

Godzina emisji: 15.06

kk

Playlista