Seksualizacja dzieci. Jak walczyć z tym problemem?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 12:50
Goście audycji "Gdzie jest Pan Cogito" w Programie 1 Polskiego Radia zgodzili się, że narasta zjawisko seksualizacji dzieci. Czym jest w istocie seksualizacja najmłodszych? Na jakim etapie się odbywa i w jaki sposób zagraża bezbronnym dzieciom?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Larisa Rudenko/shutterstock.com

Doktor Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy z Uniwersytetu Warszawskiego, zwróciła uwagę, że dzieci są epatowane bodźcami seksualnymi z wielu stron, zwłaszcza poprzez media. 

"Mało wiedzą o tym, co się dzieje dzieciom"

- Kultura masowa przykłada się w bardzo dużym stopniu do postępującej w ostatnich latach seksualizacji młodych ludzi - ocenia dr dodając jednocześnie, że także my - dorośli - powinniśmy zastanowić się nad swoim działaniem. - Rodzice bardzo często rezygnują z głębokiej, bliskiej więzi ze swoimi dziećmi, poprzestając na pilnowaniu  stosunkowo mało istotnych zewnętrznych miazmatów. Dużą wagę przywiązują do posłuszeństwa dzieci, bo ono może być oceniane przez innych, a tak naprawdę mało wiedzą o tym, co się dzieciom dzieje - dodaje.


Posłuchaj
42:37 2020_09_19 15_06_56_PR1_Gdzie_Jest_Pan_Cogito.mp3 Jak walczyć z seksualizacją dzieci? (Gdzie jest Pan Cogito/Jedyny)

 

- Zagubione pozostawione sobie dzieciaki, samotność dzieci mieszkających z rodzinami wśród teoretycznie najbliższych to pięto dzisiejszych czasów. Za mało jest dzisiaj edukacji, za mało wiedzy, za dużo ideologii wprowadzanej do szkół i za dużo tabuizacji - podkreśla rozmówczyni Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg.

"Wychowawca nie ma prawa opuszczać podopiecznych"

Zdaniem profesora Aleksandra Nalaskowskiego, pedagoga z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, to zajęcia z wychowania seksualnego przyczyniają się do seksualizacji dzieci.

- W szkole nie ma prawa pojawić się nikt, kto nie ma uprawnień i kto nie zawiąże ze szkołą stosownej umowy. Dodatkowo prowadzący zajęcia powinni być pod opieką wychowawcy. Nie można dopuścić do sytuacji, że taka osoba zostanie sama z młodzieżą mówiąc na przykład, że wtedy będą bardziej otwarci. Wychowawca nie ma prawa opuszczać swoich podopiecznych, zwłaszcza kiedy ma do czynienia z osobą, która nie jest związana ze szkołą - zaznacza.

"Szantaż, by obejść zasady"

Waldemar Krysiak, znany bardziej jako "Gej przeciwko światu", ocenia, że to co widzimy w szkołach to tylko czubek góry lodowej. - Mam przeczucie co do tego, jak to się rozwinie w szkołach. Będzie tak, że w następnych dekadach organizacje, których nikt nie wybrał, niedemokratyczne, które nie zostały skonsultowane z rodzicami, głównie progresywne i lewicowe będą argumentowały, że mają prawo wejść do szkół po to, by ratować dzieci. Będzie szantaż używany po to, żeby obejść zasady - mówi w radiowej Jedynce.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: dr Aleksandra Piotrowska (psycholog dziecięcy z Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Aleksander Nalaskowski (pedagog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), Waldemar Krysiak (znany bardziej jako "Gej przeciwko światu", bloger)

Data emisji: 19.09.2020 

Godzina emisji: 15.07

Jedynka/IAR/kh

Czytaj także

"Zamiast pomagać, niszczy wrażliwość dzieci". Robert Tekieli o seks-edukacji

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 13:40
- Pan Bodnar chce, żeby rodzice nie mieli prawa zabierać dzieci z zajęć z seks-edukacji. [...] Ograniczenie praw rodzicielskich to jest totalitaryzm. Nie ma się co bawić w eufemizmy - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta naszej stacji Robert Tekieli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Środowiska LGBT w Polsce - o co walczą i jakie są ich cele?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 15:20
W sobotnim wydaniu audycji "Gdzie jest Pan Cogito" wraz z ekspertami porozmawialiśmy o emocjach kreowanych przez środowiska LGBT. Czy to ideologia? Na czym zależy temu środowisku? Jakie są jego cele? Czy osoby o innej orientacji seksualnej mogą spokojnie żyć i wyrażać swoje poglądy? 
rozwiń zwiń