Koronawirus w Polsce. Państwowe spółki pomagają w walce z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 10:00
Trudny czas pandemii to wielkie wyzwanie dla liderów polskiej gospodarki. Wyzwanie nie tylko ekonomiczne, ale i społeczne, bo właśnie państwowe podmioty wpisują się w walkę ze skutkami COVID19. W jaki sposób?
Spółki państwowe budują m.in. szpitale tymczasowe
Spółki państwowe budują m.in. szpitale tymczasoweFoto: Shutterstock/pointstudio

Prezes KGHM Marcin Chludziński podkreśla w audycji "Gdzie jest Pan Cogito" w Programie 1 Polskiego Radia, że firma od samego początku nie tylko zapewnia bezpieczeństwo swoim pracownikom, ale także wspiera państwo w walce z epidemią.

Posłuchaj

39:17 2020_11_14 15_08_16_PR1_Gdzie_Jest_Pan_Cogito.mp3 Państwowe spółki pomagają w walce z pandemią (Gdzie jest Pan Cogito /Jedynka)

czytaj więcej
KGHM CEO Marcin Chludziński pap_20200709_0SN.jpg
Prezes KGHM: odpowiedzialność jest w DNA firmy

- Wspieramy służbę zdrowia. Nasza fundacja odpowiedziała na potrzeby szpitali, które doposażały się jeśli chodzi o kwestie związane ze środkami zabezpieczenia osobistego. To było bardzo duże wyzwanie - mówi Marcin Chludziński i dodaje, że firma starała się odpowiedzieć w jak najszerszej skali na potrzeby placówek.

KGHM pomógł również szpitalom w zakupie niezbędnego sprzętu i środków ochrony osobistej. Marcin Chludziński dodał, że pracownicy spółki od samego początku pandemii angażują się w pomoc najsłabszym i potrzebującym, także w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów.

Szpitale tymczasowe

Prezes KGHM mówił także o budowie tymczasowych szpitali na Dolnym Śląsku przez państwowy koncern. Podkreślił, że takie obiekty powstają w Wałbrzychu, Lubinie i Legnicy. Marcin Chludziński zaznaczył, że KGHM przygotowuje infrastrukturę tymczasowych szpitali. Po zakończeniu prac, wojewoda dolnośląski wskaże istniejące już szpitale, które będą operatorami nowopowstałych placówek. 

Czytaj też:

Budowę tymczasowych szpitali polecił państwowym koncernom premier Mateusz Morawiecki. Proces koordynuje Ministerstwo Aktywów Państwowych. KGHM podkreśla, że kilkanaście dni temu spółka uruchomiła w swoim szpitalu w Lubinie specjalny oddział dla chorych na COVID-19. Przeznaczono dla nich blisko 50 miejsc w tym trzy z respiratorami. Specjalny oddział służy mieszkańcom całego Zagłębia Miedziowego.

8 milionów na walkę z COVID-19

Paweł Majewski, prezes PGNiG, zarządzający do niedawna Lotosem, również mówił o skali pomocy, którą spółka paliwowa przekazała lekarzom i medykom, walczącym z pandemią.

Czytaj też:

czytaj więcej
gaz free kuchenka free shutt 280 .jpg
Prezes PGNiG: kładziemy nacisk na innowację, szukamy nowych paliw gazowych

- Przekazaliśmy ponad 8 milionów złotych na działania związane ze zwalczaniem COVID-19, w tym 5 milionów na szpitale zakaźne, które leczyły pacjentów zakażonych koronawirusem. Oczywiście to była koordynowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych praca. Przekazaliśmy 2 miliony złotych na karty paliwowe dla wszystkich szpitali jednoimiennych . Regularnie dzieliliśmy się swoimi zapasami: kombinezonami, przyłbicami, maseczkami ochronnymi - wylicza Paweł Majewski. 

Rozmówca Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg dodał, że Lotos uruchomił również produkcję płynu dezynfekującego, a także wspomagał kartami paliwowymi Pomorską Brygadę WOT. Spółka we współpracy z rządem organizuje także szpital tymczasowy dla pacjentów chorych na Covid-19.

Niezakłócone dostawy energii i ciepła


czytaj więcej
pge 12.jpg
PGE stawia na energetykę odnawialną. W przyszłym roku wydzieli aktywa węglowe

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski mówi w Programie 1 Polskiego Radia, że Grupa PGE na co dzień czuje ogromną odpowiedzialność, jaka spoczywa na firmie. - Koncentrujemy się na realizowaniu swojej misji polegającej na gwarantowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polakom - zaznacza.

Czytaj też

- W sytuacji koronawirusa, która dla nas wszystkich jest sytuacją trudną i dotyka wszystkie przedsiębiorstwa, a właściwie całą gospodarkę, w sposób niezakłócony produkowaliśmy energię i ciepło. Nasi klienci nie odczuli jakichkolwiek niedogodności - mówi Wojciech Dąbrowski i dodaje, że firma podjęła także szereg zadań mających na celu ochronę zdrowia i życia pracowników.

Prezes PGE poinformował także, że w marcu spółka przekazała darowiznę w kwocie 5 milionów złotych na wsparcie działań związanych z zatrzymaniem pandemii koronawirusa. Środki zostały przekazane do 17 szpitali wskazanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Jak zaznacza Wojciech Dąbrowski, całą akcją rozdysponowywania środków koordynował wicepremier Jacek Sasin we współpracy z ministrem zdrowia. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Marcin Chludziński (Prezes KGHM), Paweł Majewski (Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, były Prezes LOTOS-u), Wojciech Dąbrowski (Prezes Polskiej Grupy Energetycznej)

Data emisji: 14.11.2020 

Godzina emisji: 15.08

Jedynka/IAR/khCzytaj także

Walka z koronawirusem. 60 mln zł od spółek Skarbu Państwa na służbę zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 12:02
Spółki z udziałem Skarbu Państwa przekazały na walkę z koronawirusem już ponad 60 mln zł. Pieniądze trafiają do najbardziej potrzebujących szpitali na „pierwszej linii frontu”. Trwa dopinanie szczegółów przekazania tych środków pomiędzy fundacjami poszczególnych spółek, ministrem zdrowia i instytucjami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nikt nie spodziewał się aż takiej skali zakażeń". Ekonomista o wynikach gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 19:45
- Ekonomiści brali pod uwagę najbardziej prawdopodobny scenariusz i jego możliwy wpływ na sytuację gospodarczą. Miało być więcej zakażeń, druga fala miała się pojawić, ale nikt nie mówił o dwudziestu kilku tysiącach zachorowań, tylko o kilkuset przypadkach dziennie, co już wydawało się pesymistyczną wersją - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.
rozwiń zwiń