Naukowcy w czasie pandemii nie próżnują

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 15:09
W tych trudnych czasach dobrze wykrzesać odrobinę optymizmu. Polscy naukowcy są ludźmi wyjątkowo kreatywnymi, którzy w czasie światowej pandemii nie przerywają swojej pracy. Przeciwnie - wciąż udoskonalają swoje projekty. A trzy z nich przedstawiamy w naszej audycji.
Dr Łukasz Kołtowski z urządzeniem aiocare
Dr Łukasz Kołtowski z urządzeniem aiocareFoto: mat. prasowe

szpital 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Państwowe spółki pomagają w walce z pandemią

Bioniczna trzustka

Prof. Michał Wszoła, transplantolog, zwraca uwagę, że czas pandemii zamiast przyspieszyć spowolnił prace nad bioniczna trzustka. W czasie pierwszego lockdownu prace zostały wstrzymane. Teraz są prowadzone doświadczenia na zwierzętach, więc nie można ich przerwać, choć raz po raz ktoś wypada z zespołu, gdyż musi przejść kwarantannę, albo wręcz zachorował na COVID-19. - Mam nadzieje, że w ciągu najbliższych dwóch lat pacjenci będą mogli skorzystać z naszej bionicznej trzustki - mówi lekarz. Wynalazek będzie głównie pomagał chorym na cukrzycę, którym należałoby przeszczepić trzustkę. Jest ich ok. 20 tys., więc nie ma możliwości, aby dokonać tylu transplantacji.


Posłuchaj
41:54 Cogito 21-11-2020.mp3 Naukowcy w czasie pandemii (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)

Tani polski resuscytator oparty na worku amba

Dr Dominik Drobiński, anestezjolog, wspomina, jak z prof. Michałem Wszołą wpadli na pomysł stworzenia odpowiednika respiratora, opartego konstrukcyjnie na worku ambu. Urządzenie już wkrótce może być gotowe do zastosowania. - Ale nie byłem wcześniej świadomy, że żeby stworzyć urządzenie, które będzie spełniało normy bezpieczeństwa i będzie mogło być zastosowane na bardzo wymagającym rynku medycznym potrzeba współpracy wielu instytucji - mówi lekarz. Urządzenie przeszło próby, wykazano, że jest bezpieczne i tylko krok dzieli je od zastosowań klinicznych z pacjentami. - Wydaje mi się, że to kwestia 2-3 tygodni - ocenia gość Programu 1 Polskiego Radia. Urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze i skraca czas podłączenie pacjenta do kilku minut.


ludzie 1200.jpg
Pandemia koronawirusa. Jak radzić sobie z lękiem?

System do diagnostyki i monitorowania płuc

Dr Łukasz Kołtowski, kardiolog, podkreśla, że mamy ok. pół miliona chorych na COVID-19, ale cały czas mamy 12 mln. pacjentów z chorobami przewlekłymi. Wśród nich jedna trzecia to pacjenci z przewlekłymi chorobami płuc, takich jak astma oskrzelowa, czy POChP, trzeci po chorobach onkologicznych i kardiologicznych zabójca na świecie. A ze względów bezpieczeństw wstrzymano badania spirometryczne i chorzy zostali bez diagnostyki i monitorowania takich chorych. - Nasze urządzenie chory może dostać kurierem do domu i pod nadzorem telemetrycznym wykonać badanie. które jest w pełni wiarygodne - wyjaśnia lekarz. Może też takie urządzenie zatrzymać na stałe. Ta aparatura trafiła w ręce pacjentów 1,5 roku temu. W praktyce używanych jest 1,5 pacjentów. Jego wartość to kilkaset złotych. Urządzenie nazywa się aiocare, a na stronie aiocare.com można umówić badanie za jego pomocą.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: prof. Michał Wszoła (transplantolog, twórca polskiej bionicznej trzustki, Fundacja Badania i Rozwoju Nauki), dr Dominik Drobiński (anestezjolog, współtwórca polskiego taniego respiratora, szpital MSWiA w Warszawie), dr Łukasz Kołtowski (kardiolog, współtwórca polskiego systemu do diagnostyki i monitorowania płuc)

Data emisji: 21.11.2020 

Godzina emisji: 15.09

ag


Czytaj także

Pandemia koronawirusa. Jak radzić sobie z lękiem?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 14:17
W tym trudnym czasie - pandemii koronawirusa - wielu z nas po prostu się boi. O siebie, bliskich, znajomych, sąsiadów – czy to uzasadnione? Jak walczyć z paraliżującym strachem? A może nie warto walczyć, gdyż jest on mobilizujący?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anestezjolodzy na pierwszej linii walki z Covid-19

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 15:09
- W ciągu ostatniego pół roku moja praca zmieniła się diametralnie. Nie znaczy to, że wcześniej pracowałem w spokojnych warunkach, natomiast wyzwanie, które stanęło przed nami, przekroczyło nasze wyobrażenia - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia anestezjolog Dominik Drobiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Państwowe spółki pomagają w walce z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 10:00
Trudny czas pandemii to wielkie wyzwanie dla liderów polskiej gospodarki. Wyzwanie nie tylko ekonomiczne, ale i społeczne, bo właśnie państwowe podmioty wpisują się w walkę ze skutkami COVID19. W jaki sposób?
rozwiń zwiń