Dr Artur Zaczyński: będziemy dzielić świat na "przed" i "po" pandemii

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 12:00
- Myślę, że w nowym pokoleniu będziemy dzielić świat na "przed" i "po" pandemii. Tak, jak dzieliliśmy na czasy przedwojenne i powojenne, później czasy przed '81 i po '81 roku, później przed '89 i po '89 roku- mówi w audycji "Gdzie jest Pan Cogito" w Programie 1 Polskiego Radia zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitala MSWiA, twórca szpitala na Stadionie Narodowym dr Artur Zaczyński.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Egrigorovich

- Teraz 2020 rok będzie tym rokiem granicznym oddzielającym wiele rzeczy o randze cywilizacyjnej - mówi gość radiowej Jedynki. - Pamiętajmy jednak, że sto lat temu też była pandemia, której owocem były zdobycze cywilizacyjne, jak chociażby podróże samolotem, czy postęp w medycynie i farmakologii - dodaje. 

czytaj więcej
Szczepienie Włochy 1200 PAP.jpg
Szczepienie na koronawirusa. Jak wygląda procedura w Polsce?

Doktor Artur Zaczyński ocenia, że pandemia COVID-19 na świecie może potrwać co najmniej pół roku, a nawet rok. Jednocześnie wyraził nadzieję, że dzięki szczepieniom w Polsce uda się jak najszybciej zbudować odporność zbiorową. - Osoby, które zostały zaszczepione są żywym przykładem, że szczepionka nie szkodzi. Już się nie mogę doczekać drugiej dawki. Postaramy się jak najszybciej wyszczepić jak najwięcej osób. Przygotowujemy do tego także Stadion Narodowy - dodaje.

Posłuchaj
42:42 2021_01_02 15_07_14_PR1_Gdzie_Jest_Pan_Cogito.mp3 2020 rokiem pandemii (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)

Pandemia koronawirusa wystawiła w minionym roku na próbę wiarę wielu osób. Jednak, jak mówi szef Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski, badania CBOS przeprowadzone po pierwszej fali pandemii pokazały, że praktyki religijne Polaków wcale nie spadły w okresie najostrzejszych obostrzeń, a nawet siedem procent respondentów deklarowała, że ich wiara uległa umocnieniu.

- Kościół w Polsce ma olbrzymi dynamizm i pewną elastyczność dostosowywania się do nowych, bardzo trudnych sytuacji, a ta taka była. Widzieliśmy olbrzymie przeniesienie działalności Kościoła z tej przestrzeni realnej do przestrzeni wirtualnej. Polacy uczestniczyli w liturgiach w formie wirtualnej - podkreśla szef KAI.

Pandemia jest dla nas wszystkich okresem bardzo trudnym i z punktu widzenia spraw najistotniejszych dla człowieka to może być okres korzystny. Żyliśmy w pewnym uśpieniu. Wydawało nam się, że człowiek jest panem cywilizacji, historii, techniki, własnego losu. Okazało się, że nie - mówi Marcin Przeciszewski. 

Czytaj też:

czytaj więcej
1200_Biden_shutterstock.png
Joe Biden prezydentem USA. Co to oznacza dla Polski?

Rok 2020 już na zawsze pozostanie rokiem pandemii. Pod znakiem pandemii stały także w tym roku wybory prezydenckie w USA i zdaniem niektórych ekspertów, to ona wpłynęła na ich wynik. - Niewątpliwie tak było, bo przypominam, że do lutego nastroje społeczne, stan amerykańskiej gospodarki i poziom akceptacji Donalda Trumpa miały historycznie wysoki poziom. Sam przebieg pandemii, ale też wszystko, co wokół niej się stało, niewątpliwie w decydującym stopniu wpłynęło na wiele postaw wyborczych, co znalazło odzwierciedlenie w tych - jednak ciągle wątpliwych - wynikach wyborów - ocenia w Programie 1 Polskiego Radia amerykanista prof. Grzegorz Górski. - Nie trzeba być wielkim prorokiem, że wchodzimy w okres pewnego istotnego osłabienia pozycji Stanów Zjednoczonych - dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Artur Zaczyński (zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitala MSWiA, twórca szpitala na Stadionie Narodowym), Marcin Przeciszewski (szef Katolickiej Agencji Informacyjnej), prof. Grzegorz Górski (amerykanista, Kolegium Jagiellońskie)

Data emisji: 2.01.2021

Godzina emisji: 15.07

kh

Czytaj także

Wirusolog: jeżeli chcemy powrotu do normalności, zostańmy w domach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 09:58
- Nieważne z jakiego powodu się gromadzimy, czy ze względów politycznych czy robimy imprezę, na której będzie więcej niż 10 osób, robimy krzywdę sobie i społeczeństwu - mówi w audycji w "W otwarte karty" w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Szarowska, wirusolog, pełnomocnik dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie ds. COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Artur Zaczyński: wypełnienie szpitala na Stadionie Narodowym pokazuje, że jest potrzebny

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 15:43
 - Wypełnienie pokazuje, że szpital jest potrzebny. Mamy obecnie 48 pacjentów, gdybyśmy umieścili i ich w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA, musielibyśmy zatrzymać działalność w szpitalu przy Wołoskiej - mówi w audycji "W otwarte karty" w Programie 1 Polskiego Radia dr Artur Zaczyński, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala MSWiA, odpowiedzialny za tworzenie Tymczasowego Szpitala na Stadionie Narodowym. Gość Jedynki zaznacza, że szpital tymczasowy ma odciążać inne szpitale w razie przeciążenia.
rozwiń zwiń