Zamieszki w Kapitolu. Jak wpłyną na Stany Zjednoczone?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 15:08
We współczesnej historii Stanów Zjednoczonych jeszcze nigdy nie doszło do takich scen, jakie oglądaliśmy w środę (6.01) na Kapitolu. Późnym wieczorem polskiego czasu uzbrojona grupa zwolenników Donalda Trumpa wdarła się do budynku Kongresu, gdzie trwało zatwierdzanie wyników wyborów prezydenckich.
Grupa zwolenników Donalda Trumpa w gmachu amerykańskiego Kapitolu
Grupa zwolenników Donalda Trumpa w gmachu amerykańskiego KapitoluFoto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

joe biden 1200.jpg
Joe Biden prezydentem USA. Co to oznacza dla Polski?

Wcześniej, na wiecu przed Białym Domem, Donald Trump zachęcał swoich zwolenników, żeby nie poddawali się i nie ustępowali wobec - jak twierdzi odchodzący prezydent - fałszerstw wyborczych.

Prezydent elekt Joe Biden nazwał zamieszki "niemającym precedensu atakiem na amerykańską demokrację". Po wielu godzinach siłom porządkowym udało się zapanować nad sytuacją na Kapitolu, ale nie obyło się bez ofiar. W zamieszkach zginęło 5 osób.


Posłuchaj
42:08 Cogito 9-01-2021.mp3 Jak zmieniły się Stany Zjednoczone (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)

 

To nie jedyne wyzwanie, przed którym stoją Stany Zjednoczone. Cały czas żniwo zbiera COVID-19, a w tle jest konflikt z Chinami. Co więc czeka Amerykę i świat w 2021 roku?


zamieszki USA PAP 1200.jpg
Prof. Lewicki o zamieszkach w Waszyngtonie: jednostkowy, drobny incydent

Wydarzenia na Kapitolu to punkt zwrotny

Prof. Grzegorz Górski, amerykanista, uważa, że to, co wydarzyło się na Kapitolu to pewien punkt zwrotny, do jakiego dochodzi każde mocarstwo. - To, co obserwujemy od początku pandemii, to coś, co przebudowuje Stany Zjednoczone w wymiarze wewnętrznym w sposób bardzo głęboki, a w konsekwencji prędzej czy później będzie wpływać na ich pozycję na świecie - prognozuje. W jego opinii ostatnie lata to dominacja kilku zaledwie koncernów, które kontrolują zarówno gospodarkę, jak i przekaz docierający do przeciętnego obywatela amerykańskiego, a prezydent Donald Trump próbował powstrzymać ten proces. - Część Ameryki próbowała się przeciwko temu buntować, ale ten bunt się nie udał - ocenia amerykanista. Przewiduje, że dojdzie do napięć społecznych, kiedy Demokraci nie zrealizują przedwyborczych obietnic.

Trump nie rozumie, co się stało

Prof. Kazimierz Kik widzi ostatnie wydarzenia w Stanach Zjednoczonych jako - jak to ujął - rozpaczliwy okrzyk sfrustrowanej demokracji. Wyjaśnia, że w ostatnich kilkudziesięciu latach Amerykanów frustrowało zwłaszcza przenoszenie funduszy i środków produkcji poza ich terytorium, głównie do Azji, co prowadziło do rozpadu więzi społecznych. - Klasa średnia praktycznie zanikła. Dlatego sfrustrowane społeczeństwo wybrało sfrustrowanego prezydenta - mówi o wyborze Donalda Trumpa. Na to nakładają się zmiany demograficzne, które spowodują, że już niedługo biali będą mniejszością w społeczeństwie. W ocenie gościa Programu 1 Polskiego Radia Donald Trump nie rozumie tergo, co się stało i - zgodnie z jego zwyczajem - obwinia wszystkich o to, że ukradli mu zwycięstwo. Przewiduje, że Partia Republikańska otrząśnie się z Donalda Trumpa, a on raczej nie utworzy własnej partii.

USA utraciły przywództwo moralne

Dr Kazimierz Szałata, etyk, podkreśla, że Stany Zjednoczone utraciły przywództwo moralne. - Na naszych oczach znika ideał demokracji, bo cały czas odwoływaliśmy się do ideałów społeczeństwa amerykańskiego, uładzonego, praworządnego, społeczeństwa stabilnych struktur społecznych i politycznych i na naszych oczach wszystko to upadło - wyjaśnia. Jego zdaniem zanikło poczucie dobra wspólnego. Etyk obawia się, że w globalnym świecie będzie tracone  poczucie pilnowania tego, co najważniejsze na rzecz wolnego rynku i liberalizmu totalnego.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: prof. Grzegorz Górski (amerykanista, Kolegium Jagiellońskie w Toruniu), prof. Kazimierz Kik (politolog, Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach), dr Kazimierz Szałata (etyk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Data emisji: 9.01.2021

Godzina emisji: 15.08

ag


Czytaj także

Nietypowe Święta Bożego Narodzenia w czasie pandemii. Czy coś w nas zmienią?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 17:47
To były wyjątkowe Święta Bożego Narodzenia, którym zamiast rodzinnej radosnej atmosfery, towarzyszyły często samotność, strach i żałoba po stracie bliskich zabranych przez pandemię. Jak zapamiętamy te święta i co w nas zmienią?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Artur Zaczyński: będziemy dzielić świat na "przed" i "po" pandemii

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 12:00
- Myślę, że w nowym pokoleniu będziemy dzielić świat na "przed" i "po" pandemii. Tak, jak dzieliliśmy na czasy przedwojenne i powojenne, później czasy przed '81 i po '81 roku, później przed '89 i po '89 roku- mówi w audycji "Gdzie jest Pan Cogito" w Programie 1 Polskiego Radia zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitala MSWiA, twórca szpitala na Stadionie Narodowym dr Artur Zaczyński.
rozwiń zwiń