O wyzwaniach związanych z cenzurą w sieci

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 08:20
Czym jest w istocie cenzura w sieci? Jakie są jej źródła? Jak cenzura zmienia stosunki międzynarodowe? Jaki ma wpływ na demokrację? Jaką władzę ma Big Tech? O tym rozmawialiśmy w audycji "Gdzie jest Pan Cogito".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: CC7/shutterstock.com

Posłuchaj
42:34 2021_01_16 15_09_00_PR1_Gdzie_Jest_Pan_Cogito.mp3 O wyzwaniach związanych z cenzurą w sieci (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)

- Cenzura zabiera wszystkim wolność myśli, a wolność myśli jest podstawą demokracji, a przynajmniej byłą nią w przeszłości. Ja mam wątpliwości, czy jest nią dzisiaj. Wydaje się, że dzisiaj tą podstawą jest bardziej zarządzanie emocjami niż zarządzanie myślami. Tymi emocjami łatwiej zarządzać w sieciach społecznościowych, przy użyciu nowych technologii - powiedział w Programie 1 ekspert ds. międzynarodowych Andrzej Talaga.

1200_Morawiecki_Forum.png
Premier: właściciele portali społecznościowych nie mogą działać ponad prawem

- Cenzura jest wrogiem wszelkich systemów opartych na wolności myślenia, wolności wymiany informacji - stwierdził gość radiowej Jedynki. Jego zdaniem obecnie cenzura przybiera coraz bardziej brutalne formy. - Coś takiego jak ostatnio widzieliśmy w Ameryce, czyli właściwie wyłączenie z obiegu pewnej opcji politycznej poprzez - de facto - zmowę właścicieli największych koncernów nowych technologii, jest bardzo groźne. Bardzo groźne jest to, że pojawia się cenzura, która nie ma żadnego umocowania prawnego, żadnego umocowania w systemie wartości, systemie politycznym danego kraju - ocenił.


Czytaj także:


To jest trudne, ale potrzebne

W jaki sposób uregulować działanie mediów społecznościowych? Według specjalisty ds. internetu i nowych technologii dr. Macieja Kaweckiego jest to trudne, ale potrzebne. Zauważył, że media społecznościowe dzisiaj są monopolistami, np. w krajach skandynawskich rekrutacja pracowników odbywa się w ponad 90 proc. poprzez jeden z międzynarodowych portali. Osoba, która szuka pracy, nie ma wyboru, musi założyć sobie konto.

- Państwo musi - poprzez działania antymonopolowe - w jakiś sposób podejmować regulację. Mediów społecznościowych nie możemy zrównywać z innymi przedsiębiorcami, którym przysługuje pełnia swobody działalności gospodarczej. Problem w tym, że globalny, transgraniczny charakter działań tych podmiotów powoduje, że działania lokalne, krajowe, a nawet unijne są skazane na porażkę - wyjaśnił dr Kawecki. Jakie - jego zdaniem - jest wyjście z tej sytuacji?

Kwestię monopolu mediów społecznościowych poruszył też specjalista ds. sztucznej inteligencji Petros Psyllos. - Jeśli jakaś osoba zostanie zablokowana, nie ma alternatywy. O cenzurze decyduje prywatna firma, nastawiona na zysk. My nie mamy wpływu na działania tej firmy - powiedział.

- Żyjemy w erze kapitalizmu inwigilacyjnego. Sztuczna inteligencja, mądre algorytmy, zbierają cały czas informacje o naszej aktywności, tzw. ślady cyfrowe, i później te ślady cyfrowe odpowiednio przetwarzają, żeby wyciągać wnioski, analizować naszą aktywność. To jest wykorzystywane w cenzurze. Nigdy nie mieliśmy tak skutecznego narzędzia do socjotechniki - zaznaczył.

- Bardzo potrzebna jest humanizacja technologi, bo nie wiem, do czego to wszystko doprowadzi - ocenił Psyllos.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: dr Maciej Kawecki (specjalista ds. internetu i nowych technologii, Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie), Petros Psyllos (specjalista ds. sztucznej inteligencji) i Andrzej Talaga (ekspert ds. międzynarodowych, Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 16.01.2021

Godzina emisji: 15.10

kk

Czytaj także

"Nie zostaniemy uciszeni". Donald Trump zapowiada walkę o wolność słowa

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 05:20
"Nie zostaniemy uciszeni" - napisał na swoim rządowym koncie na Twitterze prezydent USA Donald Trump po zawieszeniu przez ten serwis jego prywatnego konta. W reakcji na ten wpis Twitter zablokował także i oficjalny prezydencki profil.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blokada Donalda Trumpa w sieci. Publicysta: wolność słowa nie może być "widzimisię" monopolistów

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 17:32
- Jeżeli medium jest prywatne, ale ma taki zasięg i odpowiedzialność społeczną jak Facebook czy Twitter i jednocześnie czerpie zyski nieopodatkowane albo opodatkowane w symboliczny sposób z działalności komercyjnej w państwach, w których funkcjonuje, to ponosi też odpowiedzialność za wolność słowa - powiedział Marcin Makowski z "Do Rzeczy". Odniósł się tym samym to blokowania prezydenta USA w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andruszkiewicz: wolność słowa musi być zagwarantowana, będą propozycje zmian w prawie dot. internetu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 07:45
Minister w KPRM Adam Andruszkiewicz zapowiada, że jeszcze w I kwartale tego roku gotowe mają być propozycje zmian w prawie dot. internetu. - Wydarzenia w USA były dla nas sygnałem, którego nie można ignorować. Wolność słowa musi być w Polsce zagwarantowana - mówi Andruszkiewicz w wywiadzie dla "Naszego Dziennika".
rozwiń zwiń