Prześladowania chrześcijan na świecie. Co możemy zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 21:05
Nie ustają prześladowania chrześcijan na świecie. Najgorsza sytuacja panuje w Afryce, krajach arabskich oraz m.in. w Chinach i Korei Północnej. Czy naszym braciom w wierze możemy jakoś pomóc? Czy jesteśmy zobligowani do upominania się o nich? Wreszcie, jaką rolę powinna i może spełnić w tej sprawie na arenie międzynarodowej Polska?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Love You Stock

shutterstock free młodzież kościół 1200.jpg
Jak zachować wiarę w trudnych dniach pandemii koronawirusa?

Ks. prof. Piotr Roszak, teolog, zwraca uwagę, że w powodzi liczb opisujących pandemię koronawirusa nikną ofiary chrześcijan na całym świecie. - Mamy do czynienia z taką sytuacją, że nie zdajemy sobie sprawy z ofiary, jaką składają chrześcijanie, wierni swojej wierze w różnych krajach świata - mówi. Dane pokazują, że jeden na ośmiu chrześcijan jest prześladowany ze względu na wyznanie. I ta tendencja jest rosnąca. Ci ludzie dużo ryzykują, eksponując swą wiarę. W tę Wielkanoc doszło do zamachu przed katedrą w Indonezji oraz do ataków w Nigerii. Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że do największych prześladowań dochodzi w Afryce, zwłaszcza w Nigerii i Etiopii.


Posłuchaj
41:52 Jedynkla-6-04-2021-gdzie-jest-pan-cogito.mp3 Jak wspomóc prześladowanych chrześcijan? (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)

 


Kościół PAP 1200.jpg
Ks. Bogdan Bartołd: w oczach Pana Boga jesteśmy cenną wartością

Zdaniem profesora trzeba takie przypadki nagłaśniać. - Trzeba domagać się respektowania prawa, bo mamy do czynienia z gwałceniem podstawowych praw człowieka - podkreśla. Wolność religii i sumienia jest papierkiem lakmusowym przestrzegania prawa w danym kraju. Ważna jest też aktywna pomoc, realizowana przez organizacje, które docierają do konkretnych wspólnot, np. w Syrii.

Czytaj także:

Wiceminister Paweł Jabłoński zapewnia, że pomoc chrześcijanom jest jednym z najważniejszych zadań, jeśli chodzi o polską pomoc humanitarną i rozwojową. - Przyjęliśmy Program Współpracy Rozwojowej do 2030 roku i w nim, jako jeden z kluczowych elementów, wskazana została walka z dyskryminacją na tle religijnym - mówi. Deklaruje, że MSZ będzie przekazywał więcej środków na pomoc osobom dotkniętym prześladowaniami religijnymi i zauważa, że największą z prześladowanych na świecie grup są chrześcijanie.

Wyjaśnia, że we wspomnianej Etiopii konflikt ma podłoże polityczne, a nie religijne, ale w jego trakcie cierpią chrześcijanie. Choć chrześcijanie są tam dominująca grupą, to dochodzi do mordów na masową skalę. - Na skutek interwencji kilku państw europejskich, w tym Polski, władze podjęły starania, żeby sprawcy tych działań ponieśli odpowiedzialność - mówi.

Polska Pomoc/Youtube

***

Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: ks. prof. Piotr Roszak (teolog, UMK w Toruniu), Paweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 6.04.2021 

Godzina emisji: 21.07

ag


Czytaj także

Jak zachować wiarę w trudnych dniach pandemii koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 08:00
Wirus SARS-CoV-2 dosłownie, fizycznie, odciąga wiernych od Kościoła. Jak uczestniczyć w modlitwach w sposób bezpieczny? Jak w tych trudnych dniach pandemii zachować wiarę?
rozwiń zwiń