Z Zamościa na salony. Orkiestra im. Karola Namysłowskiego obchodzi 140-lecie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 16:39
Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego kończy 140 lat. To najstarszy zespół symfoniczny działający nieprzerwanie na ziemiach polskich. - Oczywiście z drobnymi wyjątkami I i II wojny światowej, ale to jest zespół który działa od 1881 roku non stop - mówi Tadeusz Wicherek, dyrygent, kompozytor i aranżer.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Krzysztof Jarosz / Forum

Piotr Bakal Jedynka FREE_1200_660.jpg
"Podsumowanie aspektów życia". Piotr Bakal o albumie "Było, co było"

Początkowo orkiestra była prywatnym zespołem Karola Namysłowskiego, stworzonym z sąsiadów, których nauczył grać na instrumentach. - Doprowadził do powstania dużej, kilkudziesięcioosobowej orkiestry. To byli chłopi, więc orkiestra nazywała się: "włościańska" - tłumaczy gość "Muzycznej Jedynki.


Posłuchaj
10:52 2021_10_07 13_28_26_PR1_Muzyczna_jedynka.mp3 Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu świętuje 140. - lecie ("Muzyczna Jedynka"/Jedynka)

 

Z Zamościa na salony

Wszystko działo się na terenie starego Zamościa i przyległych wiosek, pod rosyjskim zaborem. Do zespołu należeli więc chłopi, osoby które na co dzień pracowały na roli, miały kontakt z ziemią. - Telewizji, radia jeszcze wtedy nie było - mówi Tadeusz Wicherek, który z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego związany jest od czternastu lat. Różnorodny repertuar sprawia, że sława zespołu wykracza poza granice Lubelszczyzny.

- Grywamy również koncerty wyjazdowe. Nawet w Szczecinie, Gdańsku, Warszawie, we Wrocławiu. Staramy się, o ile to możliwe, być wszędzie żeby pokazywać zarówno muzykę tradycyjną, ale również nowoczesną. To jest zespół w pełni profesjonalny - podkreśla gość audycji. Należą do niego muzycy, którzy studiowali nie tylko w Polsce, ale również na Zachodzie. - Ostatnio podczas jednego koncertu zagraliśmy utwory znane z wielu krajów - podsumowuje Tadeusz Wicherek.

YouTube/Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Tadeusz Wicherek (dyrygent, kompozytor, aranżer)

Data emisji: 7.10

Godzina emisji: 13.28

mg

Czytaj także

Wyjątkowa piosenka Łukasza Jemioły. Komu i za co dziękuje w niej artysta?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 14:39
Łukasz Jemioła właśnie nagrał nową płytę, na której umieścił m.in. piosenkę "Dziękuję". - To jest podziękowanie dla ludzi, którymi się inspiruję - mówi w Programie 1 Polskiego Radia. O kogo dokładnie chodzi?
rozwiń zwiń