Ojcostwo misją życia. Jak być dobrym ojcem?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 12:20
Co to znaczy być ojcem? Jakie obowiązki na nim ciążą? Jakie powinien mieć kompetencje? W audycji "Gdzie jest Pan Cogito" pochylamy się nad tematem ojcostwa. 
Co to znaczy być ojcem?
Co to znaczy być ojcem?Foto: Pixabay
  • Pionierem idei obecności ojca przy porodzie jest prof. Władysław Fijałkowski.
  • Obserwuje się dziś odchodzenie od konserwatywnych wzorców ojcostwa.
  • Polskie prawo nie daje żadnemu z rodziców prymatu, zakładając ich równouprawnienie.

Dla wielu mężczyzn  a w zasadzie dla prawie wszystkich  to najważniejsza misja życia. Misja tak skrajnie trudna, że nie ma jednego skutecznego sposobu na to, jak jej sprostać. Czy ojcowie są skazani na metodę prób i błędów? Jak być dobrym ojcem? Jak budować relacje z dzieckiem? Jak odnaleźć radość z bycia ojcem? – Przed laty ukazała się książka, pionierska w Polsce, prof. Władysława Fijałkowskiego, nestora nowej praktyki w polskim położnictwie, mówiąca o tym, że w czasie porodu jest to miejsce dla ojców – mówi Dariusz Cupiał z Tato.Net. – Sędziwy profesor otrzymywał wtedy wiele negatywnych informacji zwrotnych. Nigdy tak nie było, a oto nowy paradygmat. Mężczyźni mają pojawić się tam, gdzie ich nie było. Czekali za drzwiami. Dzisiaj widzimy, że jest to już standard – mówił gość radiowej Jedynki. 

Jaką przyszłość ma patriarchat? 

Odchodzi się dziś od konserwatywnych wzorców ojcostwa. Patriarchat przechodzi do historii. – Do naszego centrum przychodzą osoby, które są w cierpieniu. Brak bycia kochanym, brak bycia widzianym i ważnym – mówił Przemysław Duchniewicz, psychoterapeuta. – Czy patriarchat, czy matriarchat, systemy te mówią o pewnych hierarchiach, a tutaj mówimy o nowym paradygmacie, o nowym podejściu do ojcostwa, nie o równorzędności, ale o znaczeniu – wyjaśnia gość Programu 1 Polskiego Radia. 

Większa liczba rozwodów a pojmowanie ojcostwa

Według statystyk w Polsce zwiększa się liczba rozwodów. – Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami władza rodzicielska przysługuje w Polsce obojgu rodzicom w tym samym zakresie – mówi Marta Bekus-Majewska, radca prawny. – Przez władzę rodzicielską trzeba rozumieć ogół praw i obowiązków, które przysługują każdemu z rodziców w stosunku do ich małoletniego dziecka. Zadaniem rodziców jest zapewnienie dzieciom opieki i ochrona ich interesów, ale też dbanie o ich rozwój fizyczny i psychiczny. Istotne jest to, że nasze prawo nie daje żadnemu z rodziców prymatu, zakładając ich równouprawnienie – podkreśla gość audycji.  


Posłuchaj
41:48 _PR1_AAC 2022_05_28-15-08-24-ojcostwo.mp3 O ojcostwie we współczesnym świecie (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)

 

Czytaj też:


***

Tytuł audycji: Gdzie jest Pan Cogito 

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Marta Bekus-Majewska (radca prawny), Przemysław Duchniewicz (psychoterapeuta), Dariusz Cupiał (twórca spotkań ojców Tato.Net)

Data emisji: 28.05.2022

Godzina emisji: 15.09

tato.net/djr

Czytaj także

"Świat ojców" - reportaż Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 08:30
- Chcę stać się lepszym ojcem. Nie jestem wystarczająco dobry... - mówi Wojciech, ojciec Liliany i Nikodema, jeden z uczestników XIII Międzynarodowego Forum Tato.Net. Kilkuset ojców wzięło udział w całodniowych warsztatach w Łochowie w połowie listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ponad połowa chciałaby mieć więcej dzieci". Najnowszy raport o ojcostwie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 17:30
Wedle wniosków pochodzących z raportu o ojcostwie STATO '21 przygotowanego przez Tato.net, ponad dwie trzecie z badanych ojców jest zadowolonych z tego, że są ojcami. Ponad połowa badanych mężczyzn chciałaby mieć więcej dzieci. 
rozwiń zwiń