Dr Bartłomiej Biskup: wdrożenie sankcji wobec Polski byłoby uderzeniem atomowym

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 09:20
- Wdrożenie jakichkolwiek sankcji wobec Polski byłoby ostatecznym uderzeniem. Uderzeniem atomowym. Wydaje mi się, że nie powinno nikomu  tym zależeć, szczególnie nowej Komisji Europejskiej - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. 
Audio
  • Dr Bartłomiej Biskup o debacie dotyczącej Polski (Komentarz poranka/Jedynka)
Dr Bartłomiej Biskup
Dr Bartłomiej BiskupFoto: Jedynka

W Parlamencie Europejskim odbyła się w środę debata na temat praworządności w Polsce. Powodem jej zorganizowania był między innymi spór wokół Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Komisja Europejska oceniła, że ma ona "mrożący wpływ" na decyzje sędziów i dlatego komisarze zdecydowali o złożeniu wniosku do Trybunału Sprawiedliwości o tymczasowe zawieszenie działania izby.

Parlament Europejski zagłosuje dziś nad rezolucją na temat sytuacji w Polsce i na Węgrzech. Mają się tam znaleźć ogólne odniesienia do praworządności w krajach członkowskich. Europosłowie chcą między innymi wezwać Komisję do rozważenia powiązania dofinansowania unijnego z oceną praworządności w danym kraju. Ma być też mowa o "korzystaniu przez Komisję z przysługujących jej narzędzi w obronie traktatów". W przypadku Polski może to oznaczać kroki zmierzające do zawieszenia działania nowej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

***

Dr Bartłomiej Biskup mówił także o wyborach prezydenckich w Polsce. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Rozmawiał Krzysztof Świątek. 

IAR/kh

Czytaj także

Beata Kempa: dla niektórych posłów opozycji stolicą Polski jest Bruksela

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 13:32
Na salę obrad w Strasburgu wraca temat praworządności. W środę odbędzie się debata o sytuacji w Polsce i na Węgrzech. - Będziemy znowu brutalnie oskarżani, z tego co wiem w sposób szczególny szykują się do tego polscy europosłowie z opozycji - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Beata Kempa.
rozwiń zwiń