Medioznawca: "Fakt" przekroczył granice dopuszczalne w dziennikarstwie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 09:49
- To pierwsza kampania prezydencka, do której tak ostro w samym finale włączyły się opiniotwórcze, komercyjne media wydawane przez kapitał zagraniczny w Polsce. To będzie dobry asumpt do tego, żeby jednak dyskurs z tym związany dalej rozwijać, nie ucinać go - mówi w "Komentarzu poranka" w Programie 1 Polskiego Radia medioznawca i religiolog dr Hanna Karp.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Karolis Kavolelis

- W tej chwili ponad 86 proc. całego rynku prasy drukowanej regionalnej należy do jednego podmiotu niemieckiego. Natomiast jeżeli chodzi o bardzo ważny segment prasy opiniotwórczej i informacyjnej, a także mediów elektronicznych, to mamy tu bardzo dużo podmiotów z kapitałem zagranicznym - zaznacza dr Hanna Karp. - Widzimy, że przed nami jest bardzo realny problem obecności opiniotwórczych i informacyjnych mediów zagranicznych w Polsce - dodaje. 

czytaj więcej
AA prasa.jpg
Jolanta Hajdasz: wydawnictwa takie jak "Fakt" są przeciwko prezydentowi

W minionym tygodniu w "Fakcie" wydawanym przez Ringier Axel Springer, opisano sprawę ułaskawienia przez prezydenta mężczyzny skazanego za przestępstwo seksualne na małoletniej córce. Akt łaski dotyczył skrócenia zakazu zbliżania do osób pokrzywdzonych. "Fakt" napisał, że prezydent "pomógł bestii, która seksualnie znęcała się nad własnym dzieckiem".  Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk napisał na Twitterze, że "W związku z sekwencją artykułów w niemieckich mediach operujących manipulacjami i stwarzających jednoznaczne wrażenie zaangażowania po stronie jednego z kandydatów w wyborach prezydenckich w Polsce, wezwałem dziś do MSZ Chargé d'affaires Niemiec".

Dr Hanna Karp ocenia, że redakcja "Faktu" przekroczyła w sposób zdecydowany granice dopuszczalne w dziennikarstwie. - Bardzo byłabym rada, gdyby włączyły się w całość sprawy podmioty badające wolność dyskursu - podmioty zagraniczne, takie jak np. Freedom House czy Reporterzy Bez Granic - i wydali krótką opinię na temat jakości okładki "Faktu" - podkreśla. 


Posłuchaj
06:47 _PR1_AAC 2020_07_09-08-40-09.mp3 Dr Hanna Karp o mediach w Polsce (Komentarz poranka/Jedynka)

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmawiał Krzysztof Świątek. 

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Duda: jestem absolutnym wrogiem cenzury w internecie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 01:15
- Jestem absolutnym wrogiem jakiejkolwiek cenzury w internecie - oświadczył w piątek starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Podkreślił też, że jest przeciwnikiem wprowadzenia opłat związanych z korzystaniem z praw autorskich, co podniosłoby ceny m.in. smartfonów.
rozwiń zwiń