Prof. Ryba: opozycja zawsze krytykuje rząd. Nawet jeśli ma on sukcesy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 09:40
 - Opozycja, przynajmniej u nas, zawsze krytykuje rząd, nawet jeśli ma on sukcesy na arenie międzynarodowej - mówi w "Komentarzu poranka" w Programie 1 Polskiego Radia prof. Mieczysław Ryba (KUL).
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

czytaj więcej
1200_Kaczyński_EN.jpg
Prezes PiS: nasza izolacja w UE jest bajką. Szczyt w Brukseli to ogromny sukces Polski

We wtorek w Brukseli zakończył się unijny szczyt. Przywódcy 27 unijnych krajów osiągnęli porozumienie w sprawie budżetu unijnego na lata 2021-2027 oraz w kwestii funduszu odbudowy Europy po pandemii koronawirusa. Na najbliższe lata Polska ma zagwarantowane około 750 miliardów złotych w unijnym budżecie.

W punkcie 22. porozumienia ze szczytu jest mowa o tym, że: "Interesy finansowe Unii są chronione zgodnie z ogólnymi zasadami zapisanymi w Traktatach Unii, w szczególności z wartościami określonymi w art. 2. TUE. Rada Europejska podkreśla znaczenie ochrony interesów finansowych Unii. Rada Europejska podkreśla znaczenie poszanowania praworządności".

Z kolei punkt 23. głosi, że: "Na tej podstawie wprowadzony zostanie system warunkowości mający na celu ochronę budżetu i funduszu odbudowy. W tym kontekście Komisja zaproponuje środki na wypadek naruszenia, które zostaną przyjęte przez Radę większością kwalifikowaną. Rada Europejska szybko powróci do tej kwestii".

- Niemcy próbowali wprowadzić niezwykle niebezpieczną dla krajów środkowoeuropejskich "praworządność" do kwestii budżetowych. Wszystko wskazuje na to, że owszem - ona jest wprowadzona, bo każdy musi wygrać w negocjacjach - ale wedle wszelkich analiz jest nieskuteczna, czyli jest wprowadzona w sposób czysto literalny, czysto werbalny - ocenia prof. Mieczysław Ryba. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy:

Posłuchaj
09:31 PR1_MPLS 2020_07_22-08-38-51.mp3 Prof. Mieczysław Ryba o ustaleniach unijnego szczytu (Komentarz poranka/Jedynka)

 

Rozmawiał Grzegorz Jankowski. 

Jedynka/IAR/PAP/kh
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Będą zainwestowane w dobre projekty". Minister funduszy o środkach z budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 07:57
- Nasz kraj jest największym beneficjentem środków europejskich, trudno więc mówić, że Polska nie będzie mogła skorzystać ze wszystkich środków. Możemy być spokojni, że przyznane Polsce środki będą zainwestowane w dobre projekty - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
rozwiń zwiń