"Wspólna Europa". Zapraszamy do Francji!

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 10:56
Od zawsze czujemy się jej częścią, cieszymy się poczuciem wspólnoty, celebrujemy 15-lecie wstąpienia do Unii Europejskiej. Ale czy rzeczywiście dobrze znamy się nawzajem? Co wiemy o swoich bliższych i dalszych sąsiadach, jak ich postrzegamy, jak oni widzą nas? Gośćmi pierwszej audycji z cyklu "Wspólna Europa" byli dr Christine Martinez oraz dr Sebastien Ducourtioux z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Audio
  • W sercu Europy jesteśmy już od tysiąca lat. We wspólnej Europie - Unii Europejskiej od piętnastu. Co wiemy o Francji? (Wspólna Europa/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Bycie Francuzem to stan ducha, samopoczucia. To uczucie, które się ma albo nie - mówi dr Christine Martinez z Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.

A co składa się na ten stan ducha? - Miłość do jedzenia na pewno, sposób życia, dziedzictwo - wylicza dr Sebastien Ducourtioux z Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Miłość do swojego kraju, identyfikowanie się z nim, a także kwestie kulturowe, muzyka, sztuka - dodaje dr Christine Martinez. 

Czy Francuzi mają swoje rytuały? A czy mają swoją majówkę? Czy Francja północna i południowa to dwa różne światy? O co Niemcy mają żal do Francuzów? A czego z kolei zazdroszczą im Anglicy? Co łączy Francję z Polską i z czym nasza ojczyzna kojarzy się gościom Jedynki? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji pełnej nie tylko ciekawostek o Francji ale także francuskiej muzyki. 

Czytaj więcej
Wspólna Europa
"Wspólna Europa". Nowa audycja w Jedynce

***

Cykl audycji pt. "Wspólna Europa" powstaje we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Celem audycji jest przede wszystkim pokazanie wartości, jaką jest europejska Wspólnota. Emisja audycji "Wspólna Europa" odbędzie się: 5 maja (wyjątkowo w godz. 14.00-15.00), 12 maja, 19 maja oraz 26 maja w godz. 17.00-18.00.

Audycję sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

Tytuł audycji: "Wspólna Europa"

Prowadzili: Agnieszka KunikowskaPaweł Lekki

Materiały: Małgorzata Głogowska, Katarzyna Semaan, Martyna Podolska

Goście: dr Christine Martinez (Instytut Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego), dr Sebastien Ducourtioux (Instytut Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 28.04.2019

Godzina emisji: 17.06

kh/abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ocalone dzieła sztuki z katedry Notre Dame zostaną przeniesione do Luwru

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 20:46
- Dzieła sztuki i cenne przedmioty ocalone z poniedziałkowego pożaru w paryskiej katedrze Notre Dame zostaną przeniesione do pobliskiego muzeum w Luwrze - zapowiedział minister kultury Francji Franck Riester.
rozwiń zwiń