Powstanie Warszawskie nie byłoby możliwe, gdyby nie doświadczenia, a raczej działania poprzedników, którzy walczyli w Wielkopolsce oraz brali udział w trzykrotnych konfliktach zbrojnych na Górnym Śląsku. - Trzy powstania to były powstania nowożytne toczone w zupełnie innych uwarunkowaniach niż te powstania. (...) W powstaniach z XIX wieku były toczone w zupełnie innych warunkach politycznych i używane były zupełnie inne środki. I rzeczywiście znacznie lepiej przystawały one do tego co widzimy później w 1944 roku w Warszawie czy szerzej nawet w czasie całej akcji "Burza" - mówi dr hab. Grzegorz Bębnik.
Wszystkie trzy Powstania Śląskie odbyły się w okresie formowania się Państwa Polskiego po I wojnie światowej. - Za sukces możemy uznać Powstanie Trzecie. Drugie te z 1920 roku gdzieś tak spychano. W moim przekonaniu ono odniosło jeszcze większy sukces niż Powstanie Trzecie, a to dlatego, że zrealizowało dokładnie 100 procent stawianych przed sobą celów - dodaje dr Bębnik z IPN.
1 sierpnia przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Szerzej o akcji "Pokaż, że pamiętasz!"”, rekonstrukcji historycznej "Gloria Victis" - Godni Pamięci w Kielcach i o wydarzeniach upamiętniających walkę powstańców na warszawskiej Pradze mówi Sławomir Wojdat. - Od kilku lat jestem mieszkańcem warszawskiej Pragi i od kilku lat próbujemy przywrócić pamięć o Powstaniu Warszawskim na Pradze. Do tej pory mówiono, że powstanie trwało 4 dni. Formalnie tak było, ale walki toczyły się przez dłuższy czas, nawet do czasów wkroczenia wojsk sowieckich na te tereny - zaznacza prezes Stowarzyszenia Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury.
Zapraszamy również do zapoznania się z interesującą książką Doroty Skotarczak,"Otwierać, milicja! O powieści kryminalnej w PRL".
***
Nowy cyklu "Przystanek Historia" realizowanego przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Audycje będą się ukazywać na antenie radiowej Jedynki co dwa tygodnie, w środy, do grudnia br. i poświęcone będą ważnym wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Polski w XX wieku oraz ludziom, którzy tę historię tworzyli.
Każda audycja będzie miała formę magazynu, w którym znajdą się także: recenzja książki historycznej i zapowiedzi ciekawych wydarzeń organizowanych przez IPN.
Zapraszamy do serwisu specjalnego: powstaniewarszawskie.polskieradio.pl
.
**
Tytuł audycji: "Przystanek historia"
Prowadzi: Paweł Lekki
Goście: dr hab. Grzegorz Bębnik (oddziałowe biuro badań historycznych IPN w Katowicach), Sławomir Wojdat (prezes Towarzystwa Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury z warszawskiej Pragi)
Materiał reporterski: Justyna Majchrzak, Dorota Truszczak
Data emisji: 24.07.2019
Godzina emisji: 19.07
ans