X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

80. rocznica wybuchu II wojny światowej a edukacja historyczna

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 19:10
Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz mówi o edukacji historycznej w szczególnym momencie w naszej historii: 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Audio
  • 80. rocznica wybuchu II wojny światowej a edukacja historyczna (Przystanek historia/Jedynka)
1 września 1939, Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane)
1 września 1939, Niemcy wkraczają do Polski (propagandowe zdjęcie pozowane)Foto: Hans Sönnke [Public domain], Wikimedia Commons

Gość audycji podkreśla znaczenie upowszechniania wiedzy o naszych dziejach, zwraca też uwagę na sposoby prowadzenia edukacji przez wystawy, wydawnictwa, prelekcje z wykorzystywaniem najnowszych środków przekazu. 

- Wszystkie oddziały IPN przygotowały 200 propozycji w bardzo różnej formie - mówi Adam Hlebowicz. M.in. dzięki współpracy IPN-u i Polskiego Radia powstał audiobook z wypowiedziami pułkownika Wacława Lipińskiego, który codziennie za pośrednictwem radia dodawał Polakom ducha we wrzesniu 1939 roku. IPN wydał tez drugi audibook z dziennikami pułkownika Lipińskiego. Każego Wacław Lipiński spisywał swe wrazenia. - Mariusz Bonaszewski przeczytał to genialnie - zachwalał dyrektor.

Ponadto w audycji: 

- Dr Maciej Korkuć opowiada o swojej książce "Walcząca Rzeczpospolita 1939-1945", która ma przybliżyć znaczenie polskiego wysiłku zbrojnego w okupowanym kraju, budowę jego struktur, walkę z Niemcami i sowietami. 

- Krzysztof Kapłon przedstawia najnowszy portal IPN https://1wrzesnia39.pl/ w dwóch wersjach językowych. Portal zawiera m.in. teksty historyków, zdjęcia, relacje świadków o polskim wrześniu 1939 roku.

- Zwracamy uwagę na ciekawe, organizowane lub współorganizowane przez IPN, wydarzenia w materiale "Było, będzie".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycja powstała we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

***

Tytuł audycji: "Przystanek historia"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Adam Hlebowicz (Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN), Krzysztof Kapłon (IPN)

Materiały: Justyna Majchrzak i Katarzyna Seman

Data emisji: 4.09.2019

Godzina emisji: 19.07

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henryk Józewski - malarz, polityk, działacz niepodległościowy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 21:10
Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Tworzył przede wszystkim pejzaże i portrety. Ale zaczynał od konspiracji, w której spędził połowę swego życia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces Polaków w Bitwie o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 18:48
- To była kluczowa bitwa II Wojny Światowej. Nie Stalingrad, ale Bitwa o Anglię była najważniejsza. Gdyby Wielka Brytania ją przegrała, Hitler nie miałby już żadnego problemu z pokonaniem kogokolwiek - mówi w audycji radiowej "Historia żywa" prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie to była bitwa o Polskę

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 11:49
Powstanie trwało 63 dni, a kampania wrześniowa w 1939 roku trwała 36 dni. - Bitwa o Warszawę była o wiele dłuższa niż wojna w 1939 roku - zwraca uwagę historyk, dr hab. Andrzej Zawistowski. Zwraca też uwagę, że Warszawa była stolicą polskiego pastwa podziemnego, więc ten zryw miał ogólnonarodowy charakter.
rozwiń zwiń