Jan Paweł II i jego pielgrzymki do Ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 20:58
Ojciec Święty Jan Paweł II był niewątpliwie najwięcej pielgrzymującym Papieżem w historii. Podczas audycji przypomnieliśmy dorobek Ojca Świętego oraz opowiedzieliśmy o podróżach apostolskich Papieża Polaka do Ojczyzny. Gościem "Przystanku Historia" był Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN. 
Audio
  • Jan Paweł II i jego pielgrzymki do Ojczyzny (Przystanek Historia/Jedynka)
IV pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Zegrze Pomorskie 02.06.1991 r.
IV pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Zegrze Pomorskie 02.06.1991 r. Foto: PAP/Jan Morek

16 października 1978 roku kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Mówiono o Janie Pawle II że był "niestrudzonym pielgrzymem". Dla Polaków szczególnie ważne były jego podróże do Ojczyzny. W jaki sposób IPN przypomina tamte wydarzenia? - Działamy na wielu polach w kwestii przypominania dorobku Jana Pawła II, poczynając od wydawnictw źródłowych, poprzez wystawy i rozmaite spotkania - mówił w radiowej Jedynce Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN. 

Podczas audycji przypomniano ubiegłoroczną konferencję naukową "Papież zza żelaznej kurtyny. Wpływ pontyfikatu Jana Pawła II na państwa i Kościoły bloku sowieckiego", która odbyła się na Węgrzech. Obrady zorganizowane zostały z okazji 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na głowę Kościoła Katolickiego. 9 października konferencja rozpoczęła się w Krakowie, by po dwóch dniach przenieść się do Budapesztu. - IPN wychodzi poza kwestie czysto-polskie, starając się wpisać w pontyfikat Ojca Świętego również jego aktywność w Europie Środkowo - Wschodniej. Stąd mamy współpracę przy różnych wydarzeniach z "bratnimi" instytucjami IPN na Węgrzech, Słowacji, w Czechach - informował gość audycji. 

***

IPN oprócz organizacji wystaw i konferencji stworzył również dwa duże portale internetowe dotyczące pierwszej i trzeciej pielgrzymki papieża do Polski. W opracowaniu jest także portal dotyczący drugiej pielgrzymki. 

O czym mówią publikacje dotyczące zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981 roku? Dlaczego służby sowieckie interesowały się Watykanem? 

Ponadto w audycji:  

- O książce "Stefan Wyszyński, Pro memoria, t. 8: 1961" pod redakcją Moniki Wiśniewskiej, IPN, Archidiecezja Warszawska i Archidiecezja Gnieźnieńska, UKSW, Instytut Prymasowski, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Warszawa 2018

- zapowiedź najciekawszych wydarzeń organizowanych przez IPN 

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Rafał Łatka (Biuro Badań Historycznych IPN) 

Data emisji: 16.10.2019

Godzina emisji: 19.07

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak