X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Paweł II i jego pielgrzymki do Ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 20:58
Ojciec Święty Jan Paweł II był niewątpliwie najwięcej pielgrzymującym Papieżem w historii. Podczas audycji przypomnieliśmy dorobek Ojca Świętego oraz opowiedzieliśmy o podróżach apostolskich Papieża Polaka do Ojczyzny. Gościem "Przystanku Historia" był Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN. 
Audio
  • Jan Paweł II i jego pielgrzymki do Ojczyzny (Przystanek Historia/Jedynka)
IV pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Zegrze Pomorskie 02.06.1991 r.
IV pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Zegrze Pomorskie 02.06.1991 r. Foto: PAP/Jan Morek

16 października 1978 roku kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Mówiono o Janie Pawle II że był "niestrudzonym pielgrzymem". Dla Polaków szczególnie ważne były jego podróże do Ojczyzny. W jaki sposób IPN przypomina tamte wydarzenia? - Działamy na wielu polach w kwestii przypominania dorobku Jana Pawła II, poczynając od wydawnictw źródłowych, poprzez wystawy i rozmaite spotkania - mówił w radiowej Jedynce Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN. 

Podczas audycji przypomniano ubiegłoroczną konferencję naukową "Papież zza żelaznej kurtyny. Wpływ pontyfikatu Jana Pawła II na państwa i Kościoły bloku sowieckiego", która odbyła się na Węgrzech. Obrady zorganizowane zostały z okazji 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na głowę Kościoła Katolickiego. 9 października konferencja rozpoczęła się w Krakowie, by po dwóch dniach przenieść się do Budapesztu. - IPN wychodzi poza kwestie czysto-polskie, starając się wpisać w pontyfikat Ojca Świętego również jego aktywność w Europie Środkowo - Wschodniej. Stąd mamy współpracę przy różnych wydarzeniach z "bratnimi" instytucjami IPN na Węgrzech, Słowacji, w Czechach - informował gość audycji. 

***

IPN oprócz organizacji wystaw i konferencji stworzył również dwa duże portale internetowe dotyczące pierwszej i trzeciej pielgrzymki papieża do Polski. W opracowaniu jest także portal dotyczący drugiej pielgrzymki. 

O czym mówią publikacje dotyczące zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981 roku? Dlaczego służby sowieckie interesowały się Watykanem? 

Ponadto w audycji:  

- O książce "Stefan Wyszyński, Pro memoria, t. 8: 1961" pod redakcją Moniki Wiśniewskiej, IPN, Archidiecezja Warszawska i Archidiecezja Gnieźnieńska, UKSW, Instytut Prymasowski, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Warszawa 2018

- zapowiedź najciekawszych wydarzeń organizowanych przez IPN 

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Rafał Łatka (Biuro Badań Historycznych IPN) 

Data emisji: 16.10.2019

Godzina emisji: 19.07

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak