Oferta edukacyjna IPN zgromadzona na nowym portalu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 20:50
Od 20 lat edukacja jest jednym z głównych zadań Instytutu Pamięci Narodowej. Niezwykle bogata oferta edukacyjna została uporządkowana i zgromadzona na nowym portalu edukacja.ipn.gov.pl, który jest skierowany do uczniów, nauczycieli, a także miłośników historii. 
Audio
  • Nowy portal edukacyjny IPN (Przystanek Historia/Jedynka)
nowy portal IPN
nowy portal IPN Foto: IPN

Na nowo powstałym portalu znajdziemy setki m.in. materiałów źródłowych, tek edukacyjnych, filmów, wystaw, infografik. 

- Myślę, że ten portal powinien spełniać swoją rolę, gdy tysiące uczniów i nauczycieli spędza ten trudny czas epidemii w domach. Instytut Pamięci Narodowej przekazuje ten portal, aby poszerzyć wiedzę, będziemy go na bieżąco uzupełniać - mówił prezes IPN, dr Jarosław Szarek. 

Dr Mateusz Marek z Biura Edukacji, który kierował pracami nad portalem, podkreślał, że jego przygotowanie zajęło kilka miesięcy. - W jednym miejscu znajdują się wszystkie oferty biur edukacji narodowej w całej Polsce. Na portalu widnieją wszystkie konkursy, projekty, które aktualnie dzieją się w Polsce - informował dr Mateusz Marek. - Znajdują się tutaj także nowe seminaria dla nauczycieli - dodał. 

Paszporty Paragwaju 

Od 24 marca 2020 r. w sieci można oglądać film przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej pt. "Paszporty Paragwaju". Dokument opowiada o tzw. Grupie Ładosia czyli polskich dyplomatach z naszej ambasady w Szwajcarii, którzy podczas II Wojny Światowej umożliwili Żydom uzyskanie fałszywych paszportów - tym samym ratując ich przed niemiecką zagładą. 

Ponadto w audycji:

- o książce „Nie tylko Po Prostu. Prasa w dobie odwilży 1955-58”,

- było, będzie: propozycje internetowe z omówieniem wybranych artykułów portalu przystanekhistoria.pl.

***

Audycja powstała przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i portalem IPN przystanekhistoria.pl

***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi: Dorota Truszczak

Materiały: Justyna Majchrzak, Katarzyna Seeman 

Goście: dr Jarosław Szarek (prezes IPN), dr Mateusz Marek (Biuro Edukacji IPN), dr Rafał Leśkiewicz (Biuro Badań Historycznych IPN)

Data emisji: 1.04.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans 

Czytaj także

Komu "przeszkadzają" Żołnierze Wyklęci?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 19:50
- Wszyscy Ci, którzy mówią źle o Żołnierzach Wyklętych bazują na lewicowych, środowiskowych poglądach i nie prowadzą jakichkolwiek rzetelnych badań naukowych i nie analizują źródeł historycznych, które jednoznacznie wskazują, że podziemie antykomunistyczne w latach 1944-1956 było fenomenem na skalę światową - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Rafał Leśkiewicz, zastępca Dyrektora Biura Badań Historycznych IPN. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes IPN: źródło decyzji katyńskiej leży w pakcie Ribbentrop-Mołotow

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 04:50
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek powiedział, że źródło wydanej 80 lat temu tzw. decyzji katyńskiej leży w pakcie Ribbentrop-Mołotow. 5 marca 1940 roku, Józef Stalin podpisał uchwałę o zgładzeniu obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Sowieckiego na nasz kraj w 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk IPN: Sowieci planując mord katyński, zdawali sobie sprawę z siły polskiej elity

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 11:47
- Kiedy nastąpiły pierwsze wywózki Polaków do Związku Radzieckiego, w tym samym czasie Niemcy znowu prowadzili swoje rozstrzelania. Mówimy tutaj o skoordynowanej operacji eliminacji polskich elit przez dwa totalitaryzmy- powiedział w Polskim Radiu 24 Patryk Pleskot z IPN.
rozwiń zwiń