"Polish-Jewish Studies" - najnowszy periodyk IPN

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 20:18
Instytut Pamięci Narodowej wydał pierwszy numer pisma „Polish-Jewish Studies” (PJS), polsko-angielskiego rocznika naukowego poświęconego relacjom polsko-żydowskim oraz dziejom społeczności żydowskiej na ziemiach polskich w XX w.
okładka publikacji
okładka publikacji Foto: IPN

Mateusz Szpytma 663.JPG
Wiceprezes IPN: oskarżenia o współudział w zbrodniach niemieckich muszą spotkać się z naszą reakcją

Dlaczego powstało "Polish-Jewish Studies"?

Jak wskazuje dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN i redaktor naczelny czasopisma "Polish-Jewish Studies", kwestia stosunków polsko-żydowskich i historia społeczności żydowskiej na ziemiach polskich, szczególnie podczas niemieckiej okupacji, pojawia się w Instytucie Pamięci Narodowej od początku istnienia placówki. - "Polish-Jewish Studies" to jest siódme czasopismo naukowe, więc tematyka nie jest nam obca, ale było jednak zapotrzebowanie społeczne, w tym naukowe, na to, aby jeszcze bardziej pogłębić zainteresowanie tymi tematami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Mateusz Szpytma. - Nie będę ukrywał, że one są bardzo często kontrowersyjne, mocno rezonują za granicą, stąd decyzja, żeby było odrębne czasopismo - dodaje.


Posłuchaj
21:21 Jedynka/Przystanek Historia 3.02.2021.mp3 "Polish-Jewish Studies" - najnowszy periodyk IPN (Przystanek Historia/Jedynka)

 Kim są autorzy publikacji i jakie dziedziny nauki będą reprezentować? - Zapraszamy do współpracy naukowców z całego świata, ale raczej będziemy się ograniczać do kwestii historycznych - mówi gość audycji. - W mniejszym zakresie będziemy poruszać inne nauki tj. socjologia, psychologia, które oczywiście są istotne w badaniu chociażby Holocaustu, ale tutaj przede wszystkim skupiamy się na ustalaniu faktów - dopowiada dr Mateusz Szpytma.

II wojna światowa

W pierwszym numerze czasopisma główne tematy skupiają się wokół II wojny światowej. - Najważniejszy okres w tej historii XX wieku przypada na lata II wojny światowej, na czas zagłady narodu żydowskiego i dlatego pierwszy numer poświęciliśmy przede wszystkim czasom okupacji niemieckiej. Piszemy m.in., jak wyglądało wyrabianie fałszywych dokumentów żydowskich obywateli - zaznacza gość audycji.

Rozmówca Doroty Truszczak podkreśla, że pierwszy numer czasopisma zawiera ciekawy artykuł dotyczący pomocy, jakiej w czasie wojny polska placówka dyplomatyczna w Hawanie na Kubie udzielała Żydom. - To jest kolejne odkrycie dotyczące działań polskiej dyplomacji, po tych paszportach wyrabianych przez grupę Aleksandra Ładosia - stwierdza.

Rola czasopisma

- Polska jest krajem, w którym myślę, że wychodzi więcej publikacji dotyczących Holocaustu niż w Izraelu, ale bardzo często są to publikacje niezwykle dyskusyjne, pokazujące czasem w sposób jednostronny te kwestie relacji polsko-żydowskich i w naszej ocenie przydałoby się takie czasopismo, które pokaże sprawę w sposób niezaangażowany po czyjejś stronie - podkreśla redaktor naczelny pisma. - Chcemy jak najwięcej tego dorobku naukowego IPN pokazać na zewnątrz, żeby był też inny punkt widzenia i w ten sposób na to spoglądam - dopowiada.

Czasopismo jest dostępne na stronie internetowej www.ipn.gov.pl

Czytaj również:

***

"Proces z dekretu sierpniowego policjantów granatowych z Wodzisławia oskarżonych o popełnienie zbrodni na Żydach" to tytuł artykułu dr. Tomasza Domańskiego w pierwszym numerze "Polish-Jewish Studies". Autor wrócił w nim do udziału policjantów granatowych w wysiedleniu Żydów z Wodzisławia w powiecie jędrzejowskim w 1942 roku oraz podjął próbę weryfikacji zarzutów postawionych na powojennym procesie.

Z autorem tekstu porozmawialiśmy o tym, jak współcześnie historyk stara się i jest w stanie odtworzyć prawdę o stosunkach polsko-żydowskich w okresie II wojny światowej. 

Ponadto w audycji:

- o książce dr. Tomasza Kurpierza "Henryk Sławik 1894-1944. Biografia socjalisty". 

Henryk Sławik pochodził z rodziny chłopskiej, z Szerokiej na Górnym Śląsku. Był robotnikiem w Altonie k. Hamburga, w czasie I wojny światowej był żołnierzem armii niemieckiej i jeńcem w obozie na Syberii. Po 1918 roku walczył w powstaniach śląskich i aktywnie uczestniczył w kampanii przed plebiscytem mającym zadecydować o przynależności państwowej tego regionu. 

Przed II wojną światową działał w Polskiej Partii Socjalistycznej. W 1939 r. los rzucił go, podobnie jak kilkadziesiąt tysięcy polskich uchodźców, na Węgry, gdzie stanął na czele polskiego komitetu. Współpracował zwłaszcza ze swym przyjacielem Józsefem Antallem, wysokim urzędnikiem w tamtejszym MSW. Znakomicie organizując jawną i tajną opiekę nad rzeszą wojennych uciekinierów, obaj przyczynili się do uratowania tysięcy osób, w tym wielu polskich Żydów.

- było/będzie: najciekawsze wydarzenia organizowane przez IPN oraz wybrane artykuły zamieszczone na portalu przystanekhistoria.pl

Audycja powstała przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i portalem IPN PrzystanekHistoria.pl.

***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi: Dorota Truszczak

Materiały: Justyna Majchrzak, Katarzyna Seeman

Goście: dr Mateusz Szpytma (zastępca prezesa IPN, redaktor naczelny czasopisma naukowego "Polish-Jewish Studies"), dr Tomasz Domański (delegatura IPN w Kielcach)

Data emisji: 3.02.2021 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans

Czytaj także

"Jedna z najważniejszych postaci polskiej niepodległości". Hlebowicz o Ziembińskim

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 17:15
- Bez względu na to gdzie był, konsekwentnie mówił o wolnej i suwerennej Polsce i za to należy mu się pomnik - tak o Wojciechu Ziembińskim mówił w Polskim Radiu 24 Adam Hlebowicz z IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi. Historyk: olbrzymia trauma dla małych więźniów

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 05:55
Historyk Artur Ossowski, naczelnik łódzkiego Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN przypomina, że pobyt w niemieckim obozie pracy przy ul. Przemysłowej w Łodzi odcisnął piętno na późniejszym życiu ok. 3 tys. polskich dzieci, jego byłych więźniów.
rozwiń zwiń