IPN z cyfrowym przekazem o historii. Powstało Biuro Nowych Technologii

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 08:50
13 września 2021 r. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki poinformował o powołaniu Biura Nowych Technologii. Jego celem jest transformacja cyfrowa oferty edukacyjnej, naukowej i wydawniczej IPN. 
Konferencja prasowa na temat powołania Biura Nowych Technologii
Konferencja prasowa na temat powołania Biura Nowych TechnologiiFoto: Mikołaj Bujak/IPN

czytaj więcej
IPN nowe biuro pap 1200x660.jpg
IPN wkracza w cyfrowy świat z ofertą edukacyjną i naukową

Obejmie ona zarówno projekty realizowane już przez IPN, jak i projekty nowe. Umożliwi, przy wykorzystaniu najnowszych technologii, dotarcie z przekazem historycznym do najmłodszych odbiorców w Polsce i za granicą.

Gościem Programu 1 Polskiego Radia będzie dyrektor Biura Nowych Technologii IPN Magdalena Hajduk.

Ponadto w audycji:

- O fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego porozmawiamy z ekspertem dr hab. Waldemarem Grabowskim z Biura Badań Historycznych IPN.

Początkiem Polskiego Państwa Podziemnego było powołanie w Warszawie 27 września 1939 roku Służby Zwycięstwu Polski - tajnej organizacji niepodległościowej. W czasie II wojny światowej PPP utworzyło na ziemiach polskich okupowanych przez III Rzeszę i ZSRS tajne struktury podległe rządowi RP na uchodźstwie. Stanowiły one władze państwowe.

- Z dr Rafałem Łatką porozmawiamy o albumie "Kardynał Stefan Wyszyński 1901–1981" (autorzy: Rafał Łatka, Beata Mackiewicz, ks. Dominik Zamiatała).

Album prezentuje w sposób możliwie pełny życie i działalność prymasa Stefana Wyszyńskiego. Z tego względu w pierwszej części książki przyjęto układ chronologiczny, w drugiej zaś postanowiono przedstawić materiał fotograficzny w ujęciu problemowym. Wynika to z wieloaspektowej działalności kard. Wyszyńskiego. Zawiera unikalne, nigdy wcześniej niepublikowane fotografie z okresu służby kard. Wyszyńskiego dla Kościoła w Polsce, pochodzące z Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN "Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944–1989".

- "Było, będzie", czyli wybrane wydarzenia organizowane przez IPN: m.in. projekt edukacyjny „Kamienie pamięci. Bohaterowie opozycji demokratycznej”; Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag; wystawa „Wojna światów 1920) oraz propozycje artykułów na portalu PrzystanekHistoria.pl

***

Na audycję "Przystanek Historia" w środę (22.09) o godz. 19.30 zaprasza Paweł Lekki. 

kh

Zobacz więcej na temat: IPN cyfryzacja

Czytaj także

IPN korzysta z narzędzia FBI do identyfikacji ofiar zbrodni totalitarnych

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 09:09
Specjaliści IPN korzystają z systemu CODIS - narzędzia Federalnego Biura Śledczego USA (FBI) - do identyfikacji ofiar zbrodni reżimów totalitarnych. Jak podkreślają, miarą sukcesu CODIS, jest jego zasób, czyli profile DNA z materiału kostnego odnajdywanych ofiar oraz z materiału porównawczego od rodzin.
rozwiń zwiń