Wielokulturowa Polska okiem Jerzego Kaliny

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 14:00
Scenograf i plastyk, twórca scenografii teatralnych i filmowych, witraży, filmów animowanych i dokumentalnych, twórca instalacji, performer. Gościem audycji "Spacer z Kulturą" był Jerzy Kalina. Porozmawialiśmy z nim o najnowszej wystawie "W niebo stąpanie", którą już niedługo można będzie obejrzeć w Kordergardzie.
Audio
  • Rozmowa z autem wystawy "W niebo wstąpanie" (Jedynka/ Spacer z Kulturą)
Jerzy Kalina
Jerzy KalinaFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Wystawa "W niebo stąpanie' składa się z 14 figur naturalnej wielkości, dodatkowo artysta ma zamiar zaprezentować rzeźbę chłopca otoczonej ziemniakami. Postacie symbolicznie reprezentują ofiary II wojny światowej. Są to postacie cywili - dzieci, kobiet, osób starszych, które zostały brutalnie pozbawione życia.

- Jesteśmy w przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i wystawa pana Jerzego Kaliny jest też związana bezpośrednio z tą rocznicą oraz bardzo mocną refleksją, którą chcemy przedstawić - mówi Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz, kuratorka wystawy.

Postacie cywili niczym dybuki cały czas są obecne w przestrzeni świata realnego. W dłoniach dzierżą, macewy, krzyże prawosławne, grekokatolickie, katolickie, symbole łemkowskie. Los zamordowanych jest wspólny bez względu na wyznawaną wiarę. Liczą na zbawienie. Na sprawiedliwość. Na pamięć. Macewy z chleba nawiązują do bogatej symboliki łamania się chlebem. Gestu solidarności, wspólnoty, bliskości.

- Instalacja jest poświęcona Bruno Schulzowi w jego najbardziej tragicznym momencie. Te macewy bardzo bezpośrednio odnoszą się do faktu związanego z jego zabójstwem przez niemieckiego policmajstra, który nie znosił i nienawidził. Bruno Schulz wyszedł jak codziennie albo jak co któryś dzień do piekarni po chleb. I on zastrzelił przez chleb […]. Chleb miał odnosić się do losu mniejszości żydowskiej w Drohobyczu i nie tylko. Tak to zaczęło się nawarstwiać w symbolice, że teraz punktem odniesienia są Polacy, Żydzi, Tatarzy, prawosławni, czyli wielokulturowa część Polski - opowiada Jerzy Kalina, autor wystawy.

Otwarcie wystawy "W niebo stąpanie" w Kortergardzie zaplanowano na środę, 28 sierpnia na godz. 18.00.

Co symbolizuje chłopiec z kartoflami? Jaką propozycję od ministra kultury otrzymał artysta? Czym teraz zajmuje się Jerzy Kalina? Dlaczego "W niebo stąpanie" można będzie obejrzeć akurat w Kordergardzie?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Jerzym Kaliną.

W audycji także m.in. o nadchodzącej premierze filmu dokumentalnego "O zwierzętach i ludziach" Łukasza Czajki, jak również o białostockim festiwalu "Wschód Kultury", który rozpocznie się już w najbliższy piątek.

Audycja tworzona jest przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Spacer z Kulturą

Rozmawiali: Agnieszka KunikowskaMichał Montowski

Goście: Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz (Narodowe Centrum Kultury), Jerzy Kalina (artysta)

Data emisji: 25.08.2019

Godzina emisji: 17.08

DS

Czytaj także

"Obrazki domowe" Elżbiety Nadel. Artystyczne świadectwo Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 11:07
Tekę 18 rysunków tuszem w autorskiej okładce odnalazł krakowski marszand, który porządkował mieszkanie odziedziczone po krewnych, pochodzących ze Lwowa. Okazało się, że to dzieło Elżbiety Nadel, graficzki znanej w Izraelu jako Elisheva Landau. Muzeum POLIN kilka lat starało się o pozyskanie teki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Sztuka to wartość". Co można podziwiać w Muzeum Narodowym?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 12:39
Katarzyna Szydłowska-Schiller, która jest kuratorką wystawy mówi - sztuka to nie tylko wartość pieniądza, ale też wartość duchowa i estetyczna. W "Kulturalnej Jedynce" dowiadujemy się o tym, jakie dzieła można podziwiać w trakcie trwania wystawy i dlaczego warto się na nią wybrać.
rozwiń zwiń