Wystawa Lubomira Tomaszewskiego. Chciał tworzyć sztukę, jakiej nie tworzył nikt inny

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 14:50
Zasłynął nie tylko jako projektant porcelany, ale również jako twórca unikatowych dzieł jakimi są obrazy tworzone ogniem i dymem. Od 1966 mieszkał i pracował w Stanach Zjednoczonych. W dniach od 2.10 do 3.11.2019 r. będzie otwarta jego wystawa pn.: "Odłamki". Bohaterem audycji był Ludomir Tomaszewski. 
Audio
  • O malarstwie, rzeźbie i ceramice (Spacer z Kulturą/Jedynka)
plakat wystawy
plakat wystawyFoto: mat. promocyjne

- Po wyjeździe do Nowego Jorku, czyli po 1966 roku tworzył rzeźby i unikatowe dzieła dwuwymiarowe, jakimi są obrazy tworzone ogniem i dymem. Powtarzał, że od początku chciał tworzyć sztukę, jakiej nie tworzył nikt inny. Ogień abstrahując od dymu towarzyszył mu od samego początku w tragicznych momentach jego życia - mówiła Katarzyna Rij, kuratorka wystawy. 

Wernisaż wystawy zbiega się z pierwszą rocznicą śmierci artysty. Wśród prezentowanych dzieł będzie można zobaczyć nowoczesne figurki wytwarzane przez fabrykę w Ćmielowie, wybrane rzeźby i obrazy artysty. - Ludomir Tomaszewski, wybitny projektant, ale i rzeźbiarz, Polak i trochę Amerykanin, wraca do Kordegardy po ponad 50 latach, bo jego pierwsza wystawa odbyła się w 1964 roku - dodała kuratorka. 

Dlaczego wystawa nosi nazwę "Odłamki"? O tym na antenie radiowej Jedynki wspomniała dr Anna Rudek - Śmiechowska, która również pełni funkcję kuratorki Galerii Narodowego Centrum Kultury. - Tytuł "Odłamki" kryje w sobie wiele elementów, m.in. jego historię wojenną, głównie Powstanie Warszawskie, w którym artysta stracił brata. To wydarzenie odcisnęło piętno na jego życiu i twórczości. Natomiast nie jest to tylko nawiązanie do wojny, bo artysta miał w swoim życiorysie bardzo wiele innych elementów - powiedziała. 

W magazynie "Spacer z Kulturą" była mowa o o filmie dokumentalnym "Ostatnia góra". Akcja filmu przypomina wydarzenia podczas zimowej wyprawy na K2, na drugi najwyższy szczyt Ziemi w styczniu 2018 roku. Grupa kilkunastu wspinaczy próbowała dokonać historycznego, zimowego wejścia na ośmiotysięcznik. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach, kolejne zespoły przygotowywały drogę, rozwieszały liny i docierały do kolejnych obozów. Przygotowania przerwała tragedia rozgrywająca się na niedalekim szczycie Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udało się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz został pod Nanga Parbat na zawsze.

Na antenie zapowiedziano także Festiwal Muzyki Europy Środkowo Wschodniej Eufonie, w którym udział weźmie blisko 640 artystów z 20 państw. To 15 koncertów, 8 orkiestr, 3 prapremiery, 7 polskich premier, a to wszystko w zaledwie 9 dni. Od 15 do 23 listopada za sprawą II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, stworzonego przez Narodowe Centrum Kultury, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Warszawa stanie się stolicą muzyki wielu kultur. Wydarzenia festiwalowe, utrzymane w różnej konwencji, stylistyce i nurtach muzycznych odbędą się m.in. w Filharmonii Narodowej, Zamku Królewskim, czy Teatrze Palladium. O festiwalu więcej mówił m.in. dyrektor Narodowego Centrum Kultury, prof. Rafał Wiśniewski.

Podczas audycji wspomniano również na Ogólnopolską Giełdę Projektów, organizowaną w Kielcach w dniach 21 - 23 października. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Prowadzą: Agnieszka KunikowskaMichał Montowski

Goście: dr Anna Rudek - Śmiechowska, Katarzyna Rij (kuratorki wystawy). prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury) 

Data emisji: 29.09.2019

Godzina emisji: 17.11

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Obrazki domowe" Elżbiety Nadel. Artystyczne świadectwo Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 11:07
Tekę 18 rysunków tuszem w autorskiej okładce odnalazł krakowski marszand, który porządkował mieszkanie odziedziczone po krewnych, pochodzących ze Lwowa. Okazało się, że to dzieło Elżbiety Nadel, graficzki znanej w Izraelu jako Elisheva Landau. Muzeum POLIN kilka lat starało się o pozyskanie teki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kalina - artysta wszechstronny

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 23:11
Jerzy Kalina, czyli artysta wszechstronny: malarz, scenograf, twórca witraży, filmów animowanych i dokumentalnych, twórca instalacji oraz performer. Artysta stworzył projekt grobowca ks. Jerzego Popiełuszki, jest także głównym projektantem trzech ołtarzy papieskich w Warszawie. Zaprojektował kaplice w Belwederze i w Pałacu Prezydenckim oraz Pomnik Smoleński na Placu Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspaniały gawędziarz i popularyzator nauki - Wiktor Zin

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 15:05
"Przez całe życie piszę piórem i czarnym atramentem. Klawiatura stuka, to mnie wybija z wewnętrznego rytmu myślenia. Lubię mieć wokół ciszę" - powiedział kiedyś niezapomniany prof. Wiktor Zin, którego sylwetkę i pasje przypomnieliśmy w „Czasie Pogody” w rocznicę urodzin tego wspaniałego gawędziarza i popularyzatora nauki. 
rozwiń zwiń