Wystawa "MYKOsystem" w Kordegardzie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 10:35
Czy projektowanie może pomóc w odbudowaniu więzi między człowiekiem a środowiskiem?
Audio
  • Wystawa "MYKOsystem" w Kordegardzie (Spacer z kulturą/Jedynka)
Wystawa MYKOsystem
Wystawa MYKOsystemFoto: facebook.com/events/kordegarda-galeria-narodowego-centrum-kultury

"MYKOsystem" to studium jednego materiału, drewna, a właściwie celulozy, widzianego z perspektywy różnych gatunków. Instalacja wpisuje się w tendencję postrzegania designu jako procesu, a nie docelowych, gotowych obiektów. Chodzi o ukazanie całego cyklu życia przedmiotu: od chwili pozyskania, po etap jego rozpadu. Kluczem może być podpatrywanie i naśladowanie działania organizmów i ekosystemów w projektowaniu przedmiotów.

Projekt "MYKOsystem" Małgorzaty Gurowskiej, Macieja Siudy i Agaty Szydłowskiej powstał dla polskiego pawilonu na XXII Triennale di Milano "Broken Nature. Design Takes on Human Survival". Dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury z Instytutem Adama Mickiewicza projekt zostanie zaprezentowany również polskiej publiczności - w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.

Jak możemy zminimalizować nasz wpływ na środowisko?

- W Kordegardzie można zobaczyć instalację, która składa się z informacji, infografik oraz drewnianej instalacji. To historia współpracy międzygatunkowej - między grzybem, drzewem, człowiekiem - opowiedziana na bardzo różne sposoby - wyjaśniła w Programie 1 Polskiego Radia Agata Szydłowska.

- Nasza propozycja polega na tym, żeby pracując z materiałami ograniczyć do minimum dodawanie sztucznych, obcych i toksycznych elementów. Czyli niezabezpieczanie drewna, nieużywanie klejów, śrub. To samo dotyczy papieru. Zależny nam na tym, by książki nie były klejone tylko szyte. Żeby papier był niepowlekany. Dzięki temu produkty z celulozy mogą wrócić do obiegu materii - wskazała.

- Mówimy też o tym, żeby korzystać z minimum materiałów pochodzących z drzew, z drewna. Mówimy o tym, jakie są konsekwencje wycinki, przemysłu drzewnego - dodała. - Staramy się zastanowić nad tym, w jaki sposób możemy zminimalizować nasz wpływ na środowisko. A jeśli już czerpiemy z tych zasobów, to jak to zrobić w sposób najbardziej egalitarny - wskazała.

Wystawa "MYKOsystem" będzie trwała od 27 lutego do 29 marca 2020.

Poza tym w audycji:

"Ojczysty - dodaj do ulubionych" - o akcji Narodowego Centrum Kultury związanej z -obchodzonym 21 lutego - Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie - posługuje się nią ponad 40 mln ludzi w Polsce i poza jej granicami.

Konkurs Narodowego Centrum Kultury na najlepszy doktorat z dziedziny nauk o kulturze (kulturoznawstwo, antropologia kultury, socjologia kultury). O konkursie opowiedzieli jego koordynatorka Agata Dziemian oraz zeszłoroczny laureat, autor książki "Sprężyści" dr Piotr Kubkowski.

NCK prowadzi działalność wydawniczą. Małgorzata Chrobak, kierownik Wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury, opowiedziała o najnowszych tytułach. W tym roku ukażą się m.in.: książki o papieżu Janie Pawle II, pisarzu Leopoldzie Tyrmandzie i filozofie Romanie Ingardenie.

Narodowe Centrum Kultury od lat organizuje kampanię społeczno-edukacyjną "Pamiętam. Katyń 1940". W jej ramach w nadchodzącym tygodniu zostanie ogłoszony konkurs literacki polegający na napisaniu listu do osoby, która zginęła w Katyniu. O tym Ewa Zbroja, Kierownik Działu Edukacji Kulturalnej NCK.

Zwykle o tej porze roku Narodowe Centrum Kultury ogłasza wyniki naboru do programów dotacyjnych. O tych programach opowiedział Michał Rydzewski, Kierownik Działu Programów Dotacyjnych NCK. Wyróżnione przedsięwzięcia zaprezentowała zaś Katarzyna Semaan.

belka

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą 

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska Michał Montowski 

Materiały reporterskie: Dorota Kołodziejczyk, Justyna Majchrzak, Katarzyna Semaan

Goście: Agata Szydłowska (historyczka dizajnu, kuratorka, wykładowczyni, autorka książek i artykułów na temat współczesnego projektowania graficznego w Polsce oraz jego historii), Małgorzata Chrobak (kierownik Wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury), Ewa Zbroja (Kierownik Działu Edukacji Kulturalnej Narodowego Centrum Kultury), Michał Rydzewski (Kierownik Działu Programów Dotacyjnych Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 23.02.2020

Godzina emisji: 17.07

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narodowe Centrum Kultury: to był bardzo intensywny kulturalnie rok

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 12:37
Mijający rok obfitował w różnorodne wydarzenia kulturalne zorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury. Przypomnieliśmy je w radiowej Jedynce wraz z dyrektorem NCK prof. Rafałem Wiśniewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsz przez Auschwitz-Birkenau. Wyzwolony obóz oczami fotografa

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 13:32
W Kordegardzie można oglądać wystawę "Pamięć", zorganizowaną z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Tematem są zdjęcia Marii Chrząszczowej wykonane w 1945 roku.
rozwiń zwiń