"1200 programów na kwotę 60 mln zł" - rozstrzygnięcie programu "Kultura w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 17:07
Pieniądze na działania związane z tworzeniem i prezentacją wydarzeń kulturalnych oraz udostępnianiem ich w formie online zostały rozdzielone. Rozstrzygnięto kto, w ramach programu "Kultura w sieci", został beneficjentem zarówno w części dotacyjnej prowadzonej przez NCK, jak i stypendialnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Audio
  • Rozstrzygnięcie programu "Kultura w sieci" (Spacer z kulturą/Jedynka)
Kultura w sieci
Kultura w sieciFoto: Mat. promocyjne

- Cały program został obliczony na 80 milionów złotych, on się składa z dwóch komponentów - podkreślił minister kultury prof. Piotr Gliński - Są to dotacje dla instytucji kultury, przedsiębiorstw pracujących w tym obszarze oraz programu stypendialnego dla osób fizycznych, artystów i ludzi, którzy działają na polu kultury - dodał minister. 

Rozpatrywanych było ok. 6 tysięcy wniosków, z czego 1200 programów uzyskało dofinansowanie na łączną kwotę 60 mln złotych. 

Koordynatorem programu jest Narodowe Centrum Kultury. Jak zaznaczył dyrektor placówki, prof. Rafał Wiśniewski największym wyzwaniem była prawidłowa ocena projektów i podział dofinansowań. - Zapotrzebowanie przyszło na blisko 478 mln zł. Wydawało nam się, że właśnie procedura konkursowa, czyli takie tryby, w których artyści są wpisani, ma charakter transparentny i ma możliwość dania wszystkim jednakowych szans - mówił dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. UKSW. 

Duże instytucje i niewielkie organizacje 

Wśród wyróżnionych beneficjentów są zarówno duże instytucje jak i niewielkie organizacje, a większość nagrodzonych projektów wykracza poza czas izolacji. W Centrum Kultury Zamek w Poznaniu stworzono projekt pod nazwą "Sztuka w ciemno. Cykl warsztatów sensualnych". - Wyszliśmy z takiego założenia, że masa rzeczy się wydarzyła i jeszcze więcej będzie miało miejsce, jednak są grupy, które są wykluczone z tego uczestnictwa - powiedział Bartek Lis koordynator projektów społecznych w Centrum Kultury Zamek. - Nawet nie chodzi o trudność w odbiorze czy braku kompetencji cyfrowych, mowa tutaj o osobach słabo widzących lub doświadczających niepełnosprawności wzroku - dodał. 

Ponadto w audycji: 

- o wystawie malarstwa Józefa Hałasa i o tym, że Kordegarda wznowiła działalność po przerwie.

 o wirtualnej wystawie pt. "O czasie i wieczności. Medalierskie Rozmowy z Janem Pawłem II". Od 25 maja dostępna jest w internecie kolejna wirtualna wystawa Kordegardy. Galerii Narodowego Centrum Kultury, która przedstawia ponad 40 prac medalierskich współczesnych polskich artystów, inspirowanych nauczaniem i tekstami Jana Pawła II na temat czasu, wieczności, przemijania. Filmowa prezentacja upamiętnia setną rocznicę urodzin polskiego papieża i jest efektem współpracy Kordegardy i Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej

- dalsza działalność domów kultury w czasie epidemii,

- językowy savoir-vivre w ramach kampanii "Ojczysty dodaj do ulubionych",


belka

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski

Materiały: Martyna Podolska, Katarzyna Semaan, Dorota Kołodziejczyk 

Data emisji: 31.05.2020 r. 

Godzina emisji: 17.07

ans 

Czytaj także

Łączenie przyjemnego z pożytecznym - Program 1 Polskiego Radia poleca audycje edukacyjne

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 11:29
Program 1 Polskiego Radia na czas kwarantanny specjalnie dla swoich słuchaczy przygotował wiele ciekawych audycji o tematyce edukacyjnej. Będziemy mówić m.in. o dziedzictwie starożytnych Greków, wirtualnych wystawach i tematach z zakresu medycyny. #Zostańwdomu z radiową Jedynką!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualne wystawy, webinaria wśród propozycji kulturalnych NCK

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 12:10
Narodowe Centrum Kultury za pomocą hasła #zostańwdomuzkulturą przedstawia ofertę kulturalną na czas walki z koronawirusem. Wśród bogatej oferty znalazły się m.in. wystawy w sieci, bezpłatne szkolenia on-line czy filmy dokumentalne. Nie zabrakło również propozycji dla miłośników muzyki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kultura w sieci" wsparciem dla artystów, twórców, instytucji

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 11:50
"Kultura w sieci" to program wsparcia dla artystów, twórców oraz instytucji, którzy ze względu na trwającą epidemię nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie. Środki mają być przeznaczone na zmianę formy upowszechniania działalności twórczej lub prezentacji jej efektów w elektronicznych kanałach komunikacji, przede wszystkim w internecie.
rozwiń zwiń