Startuje cykl letnich imprez Dziedziniec Kultury

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 17:05
Wydarzenia kulturalne w ograniczonym jeszcze zakresie wracają do tradycyjnej formy z udziałem publiczności. Jednym z nich jest Dziedziniec Kultury - cykl letnich imprez kulturalnych organizowanych każdego lata na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoFoto: Pavlo Khomenskyi/shutterstock.com

W wakacyjne piątkowe popołudnia i wieczory na Dziedzińcu Kultury zabrzmi poruszająca, inspirująca muzyka, w wykonaniu wyjątkowych artystów. Zgodnie z hasłem przewodnim: "Mistrz - uczeń" gwiazdami tegorocznego Dziedzińca Kultury będą uznani artyści m.in.Leszek Możdżer, Marcin Masecki, Paweł Janas, Wojtek Mazolewski, Lombard, Mery Spolsky, którzy podejmują rolę mentorów, nauczycieli i przyjaciół wspierających młodych twórców. Na Dziedzińcu będzie można spotka się z mistrzami różnych stylów i form muzycznych. Dodatkową atrakcją będzie oprawa wizualna towarzysząca koncertom, specjalnie zaprojektowana pod muzykę i odnosząca się tematycznie do mistrzowskich inspiracji artystów.


Posłuchaj
45:40 2020_06_2817_08_18_PR12_spacer_z_kultura.mp3 Startuje Dziedziniec Kultury (Spacer z kulturą/Jedynka)

 

Koncerty zainauguruje 10 lipca Marcin Masecki. - Będę grał utwory mojego idola, mentora i nauczyciela, czyli Theloniouasa Monka - zapowiada muzyk. Przyznaje, że pierwszy raz upublicznia swego idola. Artysta wyjaśnia, jak rozumie jazz, który na pierwszy rzut ucha wydaje się szorstki i trudny, ale z czasem staje się piękny.  

W drugiej części koncertu wystąpi wirtuza akordeonu guzikowego Paweł Janas. Koordynujący cykl Marcin Kuropatwa wyjaśnia, że będzie to połączenie muzyki klasycznej i elektronicznej, a muzyk przedstawi swój najnowszy projekt. Poza koncertami mistrzowskimi będzie też prowadzony cykl warsztatów, którego uczestnicy będą mogli poznać tajniki kolażu, czy wziąć udział w nauce śpiewania pieśni tradycyjnych z Podlasia. W tym roku, z uwagi na wymogi sanitarne, liczba miejsc będzie limitowana.

Posłuchaj całej audycji, w której równie:

 Port Kultury to cykl koncertów Narodowego Centrum Kultury i radiowej Trójki. Koncerty odbywają się co tydzień w sobotę i są transmitowane na antenie Programu 3 Polskiego radia. Towarzyszą im rozmowy z wykonawcami, które prowadzi Piotr Metz. W sobotę, 27 czerwca w Porcie Kultury można było słuchać koncertu Misi Furtak. W poprzednią sobotę 20 czerwca nad Wisłą wystąpił duet Bisz & Radex. Wcześniej Tomek Makowiecki i zespół Tęskno. Ostatni koncert 4 lipca.


610. rocznica bitwy pod Grunwaldem. Pod takim hasłem zostanie otwarta 15 lipca, w rocznice bitwy, wystawa w stołecznej Kordegardzie. W sieci wystawa będzie dostępna od 6 lipca. W placówce można już oglądać prace fotograficzne stypendystów MKiDN

W promowanie czytelnictwa włączają się także sportowcy. Narodowe Centrum Kultury zainaugurowało w tej dziedzinie współpracę z Polską Ligą Siatkówki (PLS). Wypowiedź prezesa PLS Pawła Zagumnego.

Rozstrzygnięcie konkursu "List Katyński". 80 lat temu prawie 22 tys. polskich obywateli - jeńców wojennych, więzionych w radzieckich łagrach zostało zamordowanych przez Sowietów w ramach zaplanowanej bezwzględnej eksterminacji polskich elit - Zbrodni Katyńskiej. Z okazji 80. rocznicy tych tragicznych wydarzeń NCK przeprowadziło konkurs literacki polegający na napisaniu listu do  wybranej osoby z Listy katyńskiej, aby w ten sposób przypomnieć i upamiętnić ofiary zbrodni katyńskiej

Polecamy książki na wakacje.

Kultura w sieci, to przykłady projektów realizowanych w ramach programu, które dostały dotacje z NCK - wypowiedzi beneficjentów, którzy realizują swoje przedsięwzięcia w czerwcu/lipcu oraz przykłady dobrych praktyk.  

belka

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski

Materiały: Dorota Kołodziejczyk, Katarzyna Semaan, Justyna Majchrzak, Małgorzata Raducha, Martyna Podolska

Data emisji: 28.06.2020 r. 

Godzina emisji: 17.07

ag


Czytaj także

Wirtualne wystawy, webinaria wśród propozycji kulturalnych NCK

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 12:10
Narodowe Centrum Kultury za pomocą hasła #zostańwdomuzkulturą przedstawia ofertę kulturalną na czas walki z koronawirusem. Wśród bogatej oferty znalazły się m.in. wystawy w sieci, bezpłatne szkolenia on-line czy filmy dokumentalne. Nie zabrakło również propozycji dla miłośników muzyki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"1200 programów na kwotę 60 mln zł" - rozstrzygnięcie programu "Kultura w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 17:07
Pieniądze na działania związane z tworzeniem i prezentacją wydarzeń kulturalnych oraz udostępnianiem ich w formie online zostały rozdzielone. Rozstrzygnięto kto, w ramach programu "Kultura w sieci", został beneficjentem zarówno w części dotacyjnej prowadzonej przez NCK, jak i stypendialnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces negocjacyjny MKiDN. Większe wsparcie kultury z funduszy strukturalnych

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 19:45
Rozszerzenie wsparcia dla projektów kulturalnych ze środków funduszy strukturalnych UE zakłada zmieniony projekt rozporządzenia ws. EFRR w latach 2021-2027 - poinformowało we wtorek MKiDN. To sukces negocjacyjny MKiDN i niewątpliwie milowy krok w polityce UE - podkreślono.
rozwiń zwiń