Dziedziniec Kultury 2020. "Rozwijamy na wielu płaszczyznach hasło "Mistrz - uczeń"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 11:44
W wakacyjne piątkowe popołudnia i wieczory na Dziedzińcu Kultury wybrzmiewa poruszająca, inspirująca muzyka, w wykonaniu wyjątkowych artystów. Zgodnie z hasłem przewodnim: "Mistrz - uczeń" gwiazdami tegorocznego Dziedzińca Kultury są uznani artyści którzy podejmują rolę mentorów, nauczycieli i przyjaciół wspierających młodych twórców. 
Publiczność zgromadzona podczas koncertu na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie
Publiczność zgromadzona podczas koncertu na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w WarszawieFoto: PAP/Mateusz Marek

Na Dziedzińcu można spotkać się z mistrzami różnych stylów i form muzycznych. Dodatkową atrakcją jest oprawa wizualna towarzysząca koncertom, specjalnie zaprojektowana pod muzykę i odnosząca się tematycznie do mistrzowskich inspiracji artystów.

- Rozwijamy na wielu płaszczyznach nasze hasło dotyczące spotkania mistrza z uczniem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Kuropatwa z Narodowego Centrum Kultury. - Dwa pierwsze koncerty okraszone były wizualizacjami, które też przenikały i uzupełniały się z muzyką. Przy koncercie Leszka Możdżera poszerzyliśmy nasze spotkanie o działania edukacyjne - plastyczne - dodaje. 

Podczas tegorocznego Dziedzińca Kultury wystąpili już: Marcin Masecki i Paweł Janas, Leszek Możdżer oraz Wojtek Mazolewski Quintet.

- Jednym z ciekawszych wydarzeń sierpniowych będzie spotkania mistrzów folkloru. Znów mamy niejako spotknie dwóch światów. Wystąpi zespół Czeremszyna, a występowi towarzyszyć będą warsztaty prowadzone przez śpiewaków z zespołu. Będzie nauka pieśni podlaskich. Efektem warsztatów będzie wspólne wykonanie pierwszych dwóch utworów razem z zespołem - mówi Marcin Kuropatwa. - Następnie pojawi się zespół Radical Polish Ansambl. Bardzo ciekawe spojrzenie na muzykę folkową, w zupełnie innej interpretacji.Oczywiście niezmiennie będą towarzyszyły nam wizualizacje do wydarzenia - dodaje. 


Posłuchaj
47:25 2020_07_26_17-06-51_PR1_Spacer_z_kulturą Dziedziniec Kultury 2020 i inne wydarzenia Narodowego Centrum Kultury (Spacer z kulturą/Jedynka)

 

Ponadto w audycji:

- Kultura w sieci – przykłady projektów realizowanych w ramach programu.

- Wschód Kultury - cykl festiwali, którego celem jest współpraca kulturalna miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. 

- Gaude Polonia  - Program Stypendialny Ministra Kultury przeznaczony dla młodych twórców kultury oraz tłumaczy literatury polskiej z krajów Europy Środkowowschod­niej, w pierwszej kolejności z Białorusi i Ukrainy.

- "Kartka z Powstania” - pierwsze fabularyzowane widowisko historyczne zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) w Polsce.

- wystawa w Kordegardzie w 100-lecie Bitwy Warszawskiej.

- rozstrzygnięcie konkursu Zaspiewajmy.pl  - zadanie konkursowe polegało na solowym wykonaniu jednej wybranej piosenki ze śpiewnika Narodowego Centrum Kultury.

- nowe wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury.

- Konkurs sms dla słuchaczy w 100-lecie Bitwie Warszawskiej

Audycja we współpracy z Narodowym Centrum Kultury

belka

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski

Data emisji: 26.07.2020

Godzina emisji: 17.06

kh


Czytaj także

"1200 programów na kwotę 60 mln zł" - rozstrzygnięcie programu "Kultura w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 17:07
Pieniądze na działania związane z tworzeniem i prezentacją wydarzeń kulturalnych oraz udostępnianiem ich w formie online zostały rozdzielone. Rozstrzygnięto kto, w ramach programu "Kultura w sieci", został beneficjentem zarówno w części dotacyjnej prowadzonej przez NCK, jak i stypendialnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
rozwiń zwiń