"Szansa dla domów kultury w małych miejscowościach". O projekcie "Konwersja cyfrowa domów kultury"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 11:50
Celem projektu jest przygotowanie placówek do przeniesienia działań do sieci. W jego założeniach przewidziano szkolenia dla pracowników oraz doposażenie placówek kultury w niezbędny sprzęt. W ramach programu wsparcie otrzyma 200 samorządowych instytucji kultury, zaś szkoleniami i doradztwem w zakresie kompetencji cyfrowych zostanie objętych 400 osób. 
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński (L), sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda (C) oraz dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski (P) podczas konferencji prasowej nt. projektu Konwersja cyfrowa domów kultury
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński (L), sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda (C) oraz dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski (P) podczas konferencji prasowej nt. projektu „Konwersja cyfrowa domów kultury”Foto: PAP/Andrzej Lange

Projekt "Konwersja cyfrowa domów kultury" został wprowadzony w trybie nadzwyczajnym do Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Programu Polska Cyfrowa 2014-2020 (SZOOP POPC) w związku z pandemią COVID-19. Szacowana całkowita wartość projektu to ponad 31,2 mln zł, a wartość dofinansowania UE to prawie 28,9 mln zł.

- Chcielibyśmy, żeby ten program objął 200 ośrodków kultury w całym kraju, głównie w małych miejscowościach, bo tak są ustawione kryteria tego programu - podkreślał wiceprezes rady ministrów, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński. - Granty będą mniej więcej do 200 tysięcy i będą przeznaczone na dwa główne cele: szkolenia i zakup odpowiednich nośników elektronicznych i urządzeń - powiedział. 

Posłuchaj
44:53 2021_02_28 17_09_22_PR1_Spacer_z_Kulturą.mp3 O projekcie "Konwersja cyfrowa domów kultury" (Spacer z kulturą/Jedynka)

 

Szansa dla małych miejscowości 

Jak zaznaczył sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda cyfryzacja domów kultury to wielka szansa dla tych ośrodków, które funkcjonują w małych miejscowościach. - Sale multimedialne, sale radiowe, sale nagrań - to wszystko będzie mogło powstawać dzięki tym środkom - powiedział. - Vlogerzy, youtuberzy mogą z takimi domami kultury współpracować, wykorzystać narzędzia, które powstaną dzięki temu programowi - tłumaczył Waldemar Buda. 

Aplikacje będą przyjmowane już w kwietniu 2021 roku, a program będzie realizowany od lipca 2021 r. do czerwca 2022 r. - Będzie to takie dodatkowe wsparcie naszej kultury, mamy nadzieję, już po okresie pandemicznym - informował prof. Piotr Gliński. 

***

"Konwersja cyfrowa domów kultury" to projekt o charakterze systemowym, uruchomiony w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Z jednej strony jego celem jest wyposażenie samorządowych instytucji kultury w kompetencje i umiejętności niezbędne do prowadzenia i rozwijania działań w zakresie edukacji kulturalnej oraz animacji kultury w społeczności lokalnej, z drugiej doposażenie w sprzęt niezbędny do prowadzenia działań edukacyjnych i animacyjnych w formie cyfrowej lub online. Projekt będzie miał charakter konkursowy – wsparciem zostaną objęte te instytucje kultury, które przejdą procedurę grantową.

Docelowo wsparcie otrzyma 200 samorządowych instytucji kultury: domy kultury, ośrodki kultury oraz centra kultury i sztuki posiadające status samorządowej instytucji kultury – z wyjątkiem instytucji współprowadzonych przez ministra i jednostki samorządu terytorialnego; biblioteki posiadające status samorządowej instytucji kultury, w skład których wchodzą domy kultury, ośrodki kultury lub centra kultury i sztuki.
Obecnie trwają prace nad doprecyzowaniem szczegółów projektu. Narodowe Centrum Kultury planuje rozpoczęcie naboru w kwietniu 2021 roku.

Realizacja projektu jest elementem działań wspierających instytucje kultury w związku z pandemią COVID-19 – wyposaża samorządowe instytucje kultury w wiedzę i kompetencje pozwalające na przeniesienie standardowych działań do sieci lub ucyfrowienie działań statutowych i działań związanych ze współpracą ze społecznością lokalną, animacją kultury i edukacją kulturalną. Projekt ma więc zapewnić ciągłość działań lokalnych placówek kultury, a także dać im nowe możliwości prowadzenia działalności statutowej.

Czytaj również: 

Ponadto w audycji:

- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 21.02 – o kampanii społeczno-edukacyjnej "Ojczysty dodaj do ulubionych";

- powrót do instytucji kultury, m.in. zaprosimy do Kordegardy oraz na wystawę dot. sytuacji na Białorusi przygotowaną we współpracy z Parlamentem Europejskim;

- raport NCK: Muzyczne preferencje polskiej młodzieży;

Archi-przygody – budowanie wrażliwości na estetykę i funkcjonalność otoczenia oraz rozwój umiejętności manualnych to tylko niektóre z celów Archi-przygód, projektu Narodowego Centrum Kultury stworzonego z myślą o najmłodszych;

- wydawnictwa NCK: o architekturze odrodzonej Polski po 1918 roku oraz o publikacji: "Jerzy Giedroyc, Zdzisław Najder, Listy 1957-1985".

belka

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski 

Materiały: Dorota Kołodziejczyk, Justyna Majchrzak 

Data emisji: 28.02.2021 r. 

Godzina emisji: 17.10

Jedynka/IAR/ans 

Czytaj także

Dziedziniec Kultury 2020. "Rozwijamy na wielu płaszczyznach hasło "Mistrz - uczeń"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 11:44
W wakacyjne piątkowe popołudnia i wieczory na Dziedzińcu Kultury wybrzmiewa poruszająca, inspirująca muzyka, w wykonaniu wyjątkowych artystów. Zgodnie z hasłem przewodnim: "Mistrz - uczeń" gwiazdami tegorocznego Dziedzińca Kultury są uznani artyści którzy podejmują rolę mentorów, nauczycieli i przyjaciół wspierających młodych twórców. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura w czasie pandemii. Podsumowanie działań NCK w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 14:50
- Szukaliśmy takich rozwiązań, aby instytucje kultury mogły realizować swoje działania, artyści mogli tworzyć, a publiczność żeby mogła korzystać z tego dorobku kulturowego - mówi prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, podsumowując działalność instytucji w 2020 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowy mural na 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 10:15
W setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (22 stycznia) na warszawskim Powiślu odsłonięto mural upamiętniający tego najsłynniejszego polskiego poetę czasu wojny, jednego z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, podchorążego Armii Krajowej i podharcmistrza Szarych Szeregów. 
rozwiń zwiń