Poprawa oferty bibliotek, inwestycje, akcje promocyjne. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 09:27
Ponad miliard złotych zostanie przeznaczonych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce w latach 2021-2025. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Yulai Studio

Posłuchaj
44:29 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_06_27 PR1_17_08_33_Spcaewr_z_kulturą.mp3 Ponad miliard złotych na wsparcie i promocję czytelnictwa (Spacer z kulturą/Jedynka)

 

Program - przyjęty uchwałą 69/2021 Rady Ministrów - jest największym i jednym z najważniejszych, z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowanym we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury.

Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. 

Rafał Wiśniewski FORUM 1200.jpg
"Wzór wynosi się z domu". Dyrektor NCK o czytelnictwie w Polsce

Cztery priorytetowe obszary wsparcia to: poprawa oferty bibliotek publicznych; inwestycja w infrastrukturę bibliotek publicznych; zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych oraz program dotacyjny dla bibliotek, promocja czytelnictwa.

"Mamy ponad 2,5 tys. bibliotek publicznych. Wraz z bibliotekami szkolnymi, pedagogicznymi, przedszkolnymi i domami kultury tworzą one krwiobieg polskiej kultury. Czytelnictwo w Polsce od wielu lat spadało. W ostatnich trzech latach udało się nam ten trend, negatywny, zatrzymać, a nawet lekko odwrócić" - powiedział wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

***

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest rozwinięciem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, realizowanego w latach 2016-2020. Wówczas budżet wynosił blisko 700 mln zł. W efekcie programu biblioteki publiczne wzbogaciły się m.in. o 16,7 mln książek drukowanych, 450 tys. audiobooków i 150 tys. e-booków. Wsparciem objętych zostało 220 obiektów bibliotecznych.

W Polsce działa ponad 2,5 tys. bibliotek publicznych, które wraz ze swoimi filiami tworzą sieć prawie 8 tys. instytucji kultury znajdujących się w naszym bezpośrednim sąsiedztwie. Biblioteki stanowią jedno z trzech najważniejszych miejsc, poza miejscem zamieszkania i miejscem pracy, w których ludzie socjalizują się, uczą się lub oddają rozrywce.

Poza tym w audycji:

- Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar w Białymstoku,

Festiwal prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, a w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków współegzystowali ze sobą Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnym działaniem artystycznym.

- Dziedziniec Kultury (2 lipca - 27 sierpnia) - cykl letnich koncertów przed siedzibą Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W tym roku wystąpią m.in.: Józef Skrzek, Renata Przemyk, BOKKA, Urszula Dudziak, Ścianka, Krystyna Prońko, Natalia Kukulska, Sławek Uniatowski, Atom String Quartet, Małe Instrumenty, BOKKA i Rysy,

- wystawa w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury z cyklu "Utracone/Odzyskane" (29 czerwca - 18 lipca) - odzyskane dzieło słynnego wedutysty, Marcina Zaleskiego - Wnętrze Katedry w Mediolanie,

- podsumowanie II Forum Pracuj w kulturze (10 -11 czerwca) - pierwszego w Polsce spotkania profesjonalistów i praktyków kultury oraz absolwentów i osób szukających pracy w tym sektorze, 

- odsłonięcie muralu na budynku przy ulicy Dobrej w Warszawie (25 czerwca) - mural jest przygotowywany na zwieńczenie polskiej prezydencji Grupie Wyszehradzkiej. Jego główną ideą jest przedstawianie 30-lecia współpracy państw należących do V4,

- 80. urodziny Leszka Długosza - legendarnego artysty Piwnicy pod Baranami, autora kilkunastu tomików poezji i płyt z muzyką, publicysty i felietonisty - w ramach obchodów jubileuszu, w który zaangażowane jest Narodowe Centrum Kultury, odbył się koncert, wydana została publikacja "Jubileuszowa opowieść o Leszku Długoszu", przygotowywana jest płyta, 

- "Położna" - premiera filmu dokumentalnego w reżyserii Marii Stachurskiej o Stanisławie Leszczyńskiej, która podczas II wojny światowej w obozie koncentracyjnym przyjęła ponad 3  tysiące porodów. 

. .

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą 

Prowadzili: Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski

Data emisji: 27.06.2021 

Godzina emisji: 17.10 

kk

Czytaj także

Tomasz Makowski: więcej czytamy cyfrowo, ale nadal dominuje książka papierowa

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 08:30
- Książka papierowa po pandemii się rozwinie. Po dniu spędzonym przed komputerem będziemy potrzebować tego, żeby wziąć do ręki książkę - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czytamy książki. Coraz więcej i coraz chętniej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 11:50
- Książki skłaniają do rozmów i są więziotwórcze. Doceniliśmy to w pandemii, nawet jeśli o literaturze rozmawialiśmy tylko w internecie - mówi dr Paweł Kuczyński.
rozwiń zwiń