"Był to udany rok". Podsumowanie działań Narodowego Centrum Kultury w 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 12:20
Mijający rok obfitował w różnorodne wydarzenia kulturalne zorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury. - Ten rok w sektorze kultury nie należał do najłatwiejszych. Mamy pandemię, ale mimo to odbyło się wiele wspaniałych wydarzeń i inicjatyw i myślę, że był to udany rok - mówi na antenie Programu 1 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK. 
Rafał Wiśniewski w studiu Jedynki
Rafał Wiśniewski w studiu Jedynki Foto: Wojciech Kusiński / PR
  • Rocznice, festiwale, wystawy. Mijający rok obfitował w różnorodne wydarzenia kulturalne zorganizowane przez NCK. 
  • Coals, Baasch, Koza i Kuba Więcek, Lor, Kroki, WaluśKraksaKryzys, Joanna Duda Trio i Fisz Emade Tworzywo zagrali w Porcie Kultury.
  • Ok. 500 artystów z 17 państw w tym roku wystąpiło na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".

Wiele wydarzeń kulturalnych 

Rocznice, festiwale, wystawy, programy dotacyjne i wiele więcej inicjatyw podjęło w tym roku Narodowe Centrum Kultury. Jak podkreśla dyrektor placówki, prof. Rafał Wiśniewski, wiele z nich zostało bardzo dobrze przyjętych przez publiczność. - To jest budujące - przyznaje. - Wiele było działań o charakterze rocznicowym, przypomina mi się 22 stycznia i odsłonięcie muralu poświęconemu Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu. Bohaterem muralu na warszawskiej "patelni" był Stanisław Lem i on pojawił się w kilku odsłonach - opowiada dyrektor. 

Prof. Rafał Wiśniewski wspomina dwa niezwykłe koncerty, które powstały z inicjatywy NCK. - Pierwszy odbył się bazie lotniczej w Dęblinie, kiedy duet Catz ‘N Dogz zagrał twórczość inspirowaną Stanisławem Lemem - podkreśla. 

Drugi koncert został zorganizowany we współpracy z Planetarium Centrum Nauki Kopernik. - Koncert odbył się z okazji setnej rocznicy urodzin mistrza. To wielka gratka dla fanów Leszka Możdżera - podsumowuje dyrektor NCK.  


Posłuchaj
46:21 2021_12_26 17_07_12_PR1_Spacer_z_Kulturą.mp3 Podsumowanie działań Narodowego Centrum Kultury w 2021 r. (Spacer z kulturą/Jedynka)

 

Port Kultury - seria koncertów NCK 

Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Programem 3 Polskiego Radia, w sobotnie letnie wieczory, zapraszało na spotkania z niebanalnymi artystami w Porcie Kultury. - W maju i w czerwcu, krok po kroku wychodziliśmy z pandemii, więc przygotowaliśmy razem z redaktorem Piotrem Metzem Port Kultury. To było osiem koncertów, które odbyły się na barce nad Wisłą - wspomina prof. Rafał Wiśniewski. 

W ramach cyklu wystąpili m.in. Coals, Baasch, Koza i Kuba Więcek, Fisz Emade Tworzywo, Joanna Duda Trio, WaluśKraskaKryzys i inni reprezentanci różnych nurtów muzycznych – od jazzu przez folk i hip-hop po zaawansowaną elektronikę.  

Koncerty uzupełniane były wywiadami z artystami przeprowadzonymi przez gospodarzy - Piotra Metza i prof. Rafała Wiśniewskiego.

Festiwal "Eufonie" - 500 artystów z 17 państw 

9 festiwalowych dni, 15 wydarzeń, 15 solistów, 5 orkiestr, 3 chóry, 7 dyrygentów, 2 kwartety - łącznie około 500 artystów z 17 państw w tym roku wystąpiło w Warszawie na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie". - Artyści przyjechali z muzyką mocno zróżnicowaną, czyli klasyczną, jazzem, muzyką elektroniczną. Dzięki TVP i Polskiemu Radiu koncerty były zarejestrowane i część słuchaczy mogła raz jeszcze do nich wrócić - zaznacza gość Jedynki. 

źródło: NCKultury/Youtube 

- Na arenie międzynarodowej dużo się dzieje, więc działamy w kategoriach państwowych, ale również wojewódzkich i prywatnych mówi dyrektor NCK. - Wiele naszych działań polegało na wsparciu samorządowych instytucji kultury, tak, żeby placówki mogły realizować swoje cele statutowe. Z naszego budżetu to ok. 50 proc. całych dotacji - dopowiada. 

Ponadto w audycji:  

Podsumowanie działań w 2021 r., w tym kampania wizerunkowa (nowy logotyp, identyfikacja wizualna i spot reklamowy).

Trwa II nabór wniosków na rok 2022 ogłoszony przez Instytut Książki. Potrwa on do 21 lutego 2022 r.

W audycji posłuchaliśmy wypowiedzi Michała Rydzewskiego, zastępcy dyrektora ds. profesjonalizacji i wsparcia sektora kultury NCK, dr. Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej, i Dariusza Jaworskiego, dyrektora Instytutu Książki. 

  • Program dotacyjny "Ojczysty - dodaj do ulubionych" - trwa nabór do programu

Narodowe Centrum Kultury ogłosiło nabór wniosków do programu dotacyjnego "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Edycja 2022. Program realizowany jest od 2012 roku i jest elementem kampanii społeczno-edukacyjnej "Ojczysty - dodaj do ulubionych".

Termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji zadania określa się od 28 lutego do 31 października 2022 roku. Nabór wniosków trwa do 10 stycznia 2022 roku. O programie mówiła Joanna Bancerowska. 

  • Mural poświęcony Tomaszowi Stańce - Rzeszów (w 2022 r. 80. rocznica urodzin)

Mural powstanie w Rzeszowie. Będzie na nim wizerunek muzyka, którego autorką jest Joanna Stańko - żona artysty, malarka. Rysunek powstał w latach 80. i miał być wykorzystany jako okładka płyty. Do tego jednak nie doszło, a praca nie była do tej pory nigdy prezentowana publicznie. O muralu opowiedziała Anna Stańko, córka artysty, oraz Elżbieta Baron z NCK. 

  • Nowa wystawa w Kordegardzie: Jerzy Grabowski, o której mówiła prof. Elżbieta Banecka - kuratorka wystawy. 
  • 40. rocznica stanu wojennego upamiętniona w Kordegardzie w formie wystawy Kwiatowy krzyż (09.12.2021 r.– 06.01.2022 r.) Kordegarda. Galeria NCK, Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa. 

  • Wydawnictwa NCK: Media XX-lecia

Pełna fascynujących postaci i ciekawostek. W niebanalnej oprawie graficznej. Opatrzona propozycjami zadań i projektów do samodzielnej realizacji. Dwudziestolecie międzywojenne to okres pod wieloma względami wyjątkowy, choć trudny. Powiew wolności działał ożywczo na rozmaite obszary życia. Atmosfera sprzyjała rozwojowi biznesu, handlu, nauki, a także kultury i sztuki. Obok uznanych dziedzin rozwijały się także zupełnie nowe - media XX wieku. Kolejny tom z serii "20 lat XX wieku" pokazuje barwny świat fotografii, radia, filmu, czasopism oraz początki telewizji - mediów, które w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia zawładnęły sercami szerokiej publiczności.

  • Płyta Apokalipsa do poezji K.K. Baczyńskiego. O płycie opowiedzą: Tomasz Konieczny, Lech Napierała. 
  • Płyta - Polish Christmas Carols on jazz by Tomasz Konieczny Wydawnictwa NCK

 Nie zabrakło również zagadek dla naszych słuchaczy. 


..

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Prowadzą: Joanna Ficińska i Michał Montowski 

Data emisji: 26.12.2021 r. 

Godzina emisji: 17.07

ans 

Czytaj także

"Eufonie" - preludium do wielkiego święta romantyzmu w 2022 roku [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 12:45
- Od klasycznego rozumienia romantyzmu, aż po współczesne interpretacje postromantyków. Podczas "Eufonii" wysłuchamy szerokiego wachlarza muzyki - zapowiadał III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które organizuje wydarzenie. Transmisje i retransmisje koncertów usłyszymy w Dwójce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ideą festiwalu jest przybliżanie muzyki Europy Środkowo-Wschodniej". Dyrektor NCK o Eufonii

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 13:23
- Ideą festiwalu jest przybliżanie muzyki Europy Środkowo-Wschodniej. Geograficznie to nie jest stricte w punkt, dlatego że zawsze są rozszerzenia, natomiast chodzi o to, żeby wychodzić spoza muzyki z kręgów niemiecko-austriackiego i rosyjskiego, które są często dominujące - powiedział na antenie Polskiego Radia dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czytelnictwo w Polsce. Joanna Bancerowska: mamy tendencję wzrostową

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 11:53
- Czytanie odgrywa ogromną rolę w rozwoju każdego z nas, pomaga lepiej odnaleźć się w świecie. W ostatnich kilku latach mamy w Polsce tendencję wzrostową. W ciągu pięciu lat wskaźnik czytelnictwa wzrósł o 5 punktów procentowych - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Bancerowska, rzecznik prasowa Narodowego Centrum Kultury. 
rozwiń zwiń