Międzypokoleniowa wystawa łącząca różne techniki i osobowości. Ukraińscy artyści w Kordegardzie

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 11:50
Wystawa "Mapy" przedstawia prace trzech artystów, którzy pochodzą z Ukrainy. Jest to prezentacja międzypokoleniowa, łącząca różne osobowości artystyczne i różne techniki. Dzieła Oleha Kapustyaka, Nikity Tsoya i Wasyla Savczenki można oglądać w warszawskiej galerii Kordegarda.
MAPY  ukraińscy artyści w Kordegardzie
MAPY – ukraińscy artyści w KordegardzieFoto: Mat. pras.

Na wystawie prezentowane jest malarstwo i kolaż Nikity Tsoya, uhonorowanego w 2017 roku tytułem Najlepszego Artysty Ukrainy w konkursie "Art Battle", rysunkowa twórczość Nikity Tsoya i Wasyla Savczenki, stypendysty programu ministra kultury Gaude Polonia, oraz prace rzeźbiarskie Oleha Kapustyaka, utytułowanego artysty i pedagoga ze Lwowa, autora ponad sześćdziesięciu wystaw indywidualnych i grupowych.

Za organizację wystawy i pomoc Polski dla Ukrainy dziękował Wasyl Savczenko, jeden z autorów prac. - Polska wspiera Ukrainę całym sercem i my to czujemy - mówił. - Od początku wojny nie stworzyłem żadnego obrazu, ponieważ ciężko mi pracować w takim czasie, ale działam tak, jak mogę, ważne, żeby wspierać całym sercem i pomagać. Zwyciężymy to - podkreślił. 

Liczne inicjatywy pomocowe dla kultury 

Podczas uroczystego wernisażu, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Wojciech Kolarski, dziękował za pomoc dla artystów z Ukrainy. - Chciałem podziękować za wszystkie inicjatywy, które się odbyły, i te, które są zaplanowane - powiedział. 

Z kolei wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał, że resort podjął liczne inicjatywy pomocowe na rzecz ukraińskiej kultury. - Wysłaliśmy już dotychczas z Polski 19 transportów z materiałami do osłony dzieł sztuki, zabytków, przede wszystkim do Lwowa. Organizujemy tutaj pobyty stypendialne dla artystów, tournée dla Orkiestry Symfonicznej z Kijowa - zaznaczył. - To również jest sposób niesienia informacji i przekonywania świata, żeby nie był obojętny i przyzwyczajał się do obecnej sytuacji - dodał wicepremier. 

Narodowe Centrum Kultury od lat popularyzuje ukraińską kulturę i jej twórców. - Od wielu lat bardzo dobrze współpracujemy z instytucjami kultury, z artystami ukraińskimi. Warto wspomnieć duży festiwal Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie", gdzie stale gości repertuar mistrzów ukraińskich - powiedział prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK. 

Strażnica kultury ukraińskiej 

Kuratorka wystawy Katarzyna Haber podkreśliła, że słowo "Kordegarda" nabiera szczególnego znaczenia. - Kordegarda to strażnica. Stajemy się w paradoksalny sposób strażnicą kultury ukraińskiej. Jest to wystawa wielopokoleniowa, mamy wystawę Oleha Kapustyaka oraz nieco młodszego Nikity Tsoya, malarza, który został uhonorowany w 2017 roku tytułem najlepszego ukraińskiego artysty młodego pokolenia. I mamy także wystawę Wasyla Savczenki, który jest stypendystą Gaude Polonia - opowiedziała. 

Kuratorka tłumaczyła także tytuł wystawy "Mapy". - Te mapy pokazane zostały w różnych aspektach. (...) Prace szczególnie przejmujące, które pozyskaliśmy, to prace Nikity Tsoya, który mówi o transhumanizmie, epoce po człowieku - oceniła. - Prace Wasyla Savczenki są aspektem bimorficznym, Pokazują mapy ludzkiego ciała - dodała. 

Posłuchaj
43:36 2022_04_24 17_11_54_PR1_Spacer_z_kulturą.mp3 Wystawa "Mapy". Ukraińscy artyści w Kordegardzie (Spacer z kulturą/Jedynka)

 

Ponadto w audycji:

- Album Sławka Jaskułke pt. Europa 67/21 - wspólna produkcja Narodowego Centrum Kultury i Programu 2 Polskiego Radia - w kontekście rocznicy urodzin (27.04) i śmierci (23.04) Krzysztofa Komedy;

- Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej; 

- Konwersja cyfrowa domów kultury - w kontekście Nagrody Specjalnej VII Europejskiego Kongresu Samorządów oraz kolejnego etapu realizacji programu szkoleniowego w ramach Konwersji Cyfrowej;

- Forum Pracuj w kulturze - nowe trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi, profesjonalny proces rekrutacji oraz implementowanie sprawdzonych w biznesie dobrych praktyk HR w instytucjach kultury - to tylko niektóre z tematów, które zostaną poruszone 19 maja 2022 roku podczas III Forum "Pracuj w kulturze", organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w siedzibie NOSPR w Katowicach;

- Czwarta odsłona konkursu "Odkryj swój skarb";

- O książce "Wspólna Europa".

***

Audycja przygotowana we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

***

Tytuł audycji: "Spacer z kulturą"

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski

Data emisji: 24.04.2022 r. 

Godzina emisji: 17.10

ans

Czytaj także

Pink Floyd nagrał utwór wspierający Ukrainę. Teledysk zobaczyły już miliony

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 17:26
Jeden z najbardziej znanych zespołów rockowych świata, Pink Floyd, nagrał piosenkę "Hey, Hey, Rise Up", dedykowaną Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. W utworze zamieszczonym w czwartek na platformie YouTube wykorzystano fragmenty znanej ukraińskiej pieśni patriotycznej.
rozwiń zwiń