X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Edukacja pod okupacją niemiecką. Z Archiwum IPN

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 06:00
- Album ze zdjęciami Jerzego Stolarskiego trafił do archiwum IPN w 2017 roku przekazała go sąsiadka Ewy Stolarskiej, opiekunka żony Jerzego Stolarskiego. W albumie znajdują się unikatowe zdjęcia dokumentujące działalność wyjątkowej szkoły w okupowanej przez Niemców w Polsce - mówi archiwista Szymon Czwarno.
Audio
  • Edukacja pod okupacją niemiecką. Audycja z cyklu "Z Archiwum IPN". Autor Witold Banach. (PR, 19.09. 2019)
Zdjęcia z albumu Jerzego Stolarskiego
Zdjęcia z albumu Jerzego StolarskiegoFoto: IPN

Edukacja pod okupacją niemiecką - to temat kolejnego odcinka cyklu "Z Archiwum IPN". Prezentuje on szczególnie ciekawe dokumenty znajdujące się w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej związane z II wojną światową i Powstaniem Warszawskim. Audycja poświęcona edukacji na okupowanych przez Niemców terenach Polski powstawała na podstawie zdjęć z albumu z fotografiami Jerzego Stolarskiego.

- Album ze zdjęciami Jerzego Stolarskiego trafił do archiwum IPN w 2017 roku przekazała go sąsiadka Ewy Stolarskiej, opiekunka żony Jerzego Stolarskiego. W albumie znajdują się unikatowe zdjęcia dokumentujące działalność wyjątkowej szkoły w okupowanej przez Niemców w Polsce - mówi archiwista Szymon Czwarno.

Album zawiera fotografie wykonane przez Stolarskiego w latach 1940 - 1941. W tym okresie Jerzy Stolarski uczęszczał do Państwowej Wyższej Szkoły Budowy Maszyn i Elektrotechniki imienia Wawelberga i Rotfelda. Mieściła się przy ulicy Mokotowskiej 4 i była jedyną szkołą wyższą, na której funkcjonowanie zgodzili się Niemcy w okupowanej Polsce. Jerzy Stolarski ukończył szkołę w 1942 roku, uzyskując tytuł technika.

Był zapalonym fotografem, uwieczniał otaczającą go okupacyjną rzeczywistość, aparat zabierał także na uczelnię.

- Dzięki temu - podkreśla Szymon Czwarno - mamy całą serię unikatowych fotografii przedstawiających nie tylko wnętrza uczelni w okresie okupacji, ale przede wszystkim zdjęcia profesorów podczas zajęć wykładowych.

Na niektórych ujęciach i są nawet profesorowie, którzy nie przeżyli wojny - zostali zastrzeleni podczas Powstania Warszawskiego. Jednym z nich był profesor Hansel. Na fotografiach są między innymi: profesorowie Hansel, Staniszewski, Kurowskiego i Pożarski. Na jednym ze zdjęć widać Jerzego stolarskiego w grupie jego kolegów.

Fotografii dotyczących szkoły zachowało się 15 i są to jedyne zdjęcia związane z funkcjonowaniem tej uczelni w okresie okupacji jaki udało się do tej pory odnaleźć.

Historyk IPN doktor Waldemar Grabowski przypomina, że Niemcy w różny sposób podchodzili do edukacji w okupowanej Polsce. Najbardziej brutalnie potraktowali polskie szkolnictwo na ziemiach wcielonych do III Rzeszy, gdzie jedyne szkoły, jakie tam funkcjonowały były niemieckie.

- Niemcy - przypomina historyk - zaraz na początku września 1939 roku, po zajęciu tych ziem przeprowadzali barbarzyńskie działania, poza zabijaniem Polaków, aresztowaniem, osadzaniem w obozach i więzieniach, między innymi palili polskie książki. Wskutek tego dzieci i młodzież, która mieszkała na ziemiach wcielonych do Rzeszy w dużej mierze nie miała nawet podręczników.

- W związku z represjami niemieckimi - przypomina badacz - rozwijało się tam tajne nauczanie. Na terenach wcielonych do III Rzeszy włączyło się w nie kilka tysięcy nauczycieli, którzy uczyli jednak zaledwie około półtora procent tam mieszkających w polskich dzieci.

Nieco inaczej wyglądała sytuacja w Generalnym Gubernatorstwie.

- Tam - wyjaśnia doktor Grabowski - Niemcy dla własnych interesów postanowili utrzymać szkolnictwo na poziomie podstawowym i na poziomie średnim, głównie chodziło o to, żeby wyszkolić robotników, którzy będą mogli pracować w zakładach zbrojeniowych, które znajdowały się na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Niemcy chcieli też młodzież, którą się wykształcili wywozić do III Rzeszy, do tamtejszych zakładów pracy.

Językiem wykładowym był język polski, aczkolwiek trzeba powiedzieć że coraz większy jakby nacisk kładziono na język niemiecki, na co Niemcy kładli z biegiem czasu coraz większy nacisk.

Niemcy w czasie okupacji w ramach niszczenia elit polskiego społeczeństwa wymordowali co najmniej 15 proc. polskich nauczycieli również akademickich, w tym setki profesorów mimo ogromnej skali represji przez cały okres okupacji polscy nauczyciele prowadzili tajne nauczanie na różnych szczeblach było mnie zaangażowane blisko milion osób.

Witold Banach

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fort III w Pomiechówku zapomniane miejsce zbrodni kaźni. "Z Archiwum IPN"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 06:00
Fort III - Pomiechówek, był częścią zbrodniczej polityki Niemców, którzy od pierwszych dni wojny na masową skalę mordowali Polaków. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Konfidenci i agenci niemieccy. "Z Archiwum IPN"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 05:50
- W czasie II wojny światowej mieliśmy dwa poziomy wymierzania sprawiedliwości: pierwszy, zgodny z prawem, na podstawie wyroku Polskiego Państwa Podziemnego oraz nielegalne działania, które sprowadzały się do tego, że wykonywane były nielegalne wyroki śmierci - takie działania z pewnością miały miejsce również w czasie Powstania - wyjaśnia w rozmowie z Polskim Radiem Tomasz Sudoł, historyk IPN. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zburzenie pomnika Kościuszki w Łodzi. "Z Archiwum IPN"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 06:00
Od początku okupacji Niemcy przystąpili nie tylko do masowej eksterminacji Polaków, ale też do niszczenia symbolicznych pamiątek dla narodu, jednymi z nich były pomniki.
rozwiń zwiń