Piłka nożna, teatr i kultura Ormian na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 23:00
W audycji skupiliśmy się na wydarzeniach z oferty kulturalnej i nie tylko, które warto w najbliższym czasie śledzić, aby być na bieżąco z tym, co zajmuje Polaków mieszkających na Kresach i z nimi związanych.
Audio
  • Piłka nożna, teatr i kultura Ormian na Kresach (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Wnętrze Katedry Ormiańskiej we Lwowie.
Wnętrze Katedry Ormiańskiej we Lwowie.Foto: Shutterstock/Pavlo Lys

Sport zajmuje ważne miejsce w życiu polskiej społeczności na Kresach, stamtąd wywodzi się wiele ważnych historycznych klubów sportowych. Jednym z nich jest Pogoń Lwów: założona została 115 lat temu, jednocześnie w tym roku obchodzi 10-lecie reaktywacji klubu, przed wojną czterokrotnie zdobywała mistrzostwo Polski. Wiele współczesnych klubów przyznaje się do kontynuowania tradycji Pogoni. W okolicznościowych wydarzeniach, w trakcie których m.in. wręczono pamiątkowe odznaczenia, wzięli udział kibice, polscy działacze i władze konsularne. Wydarzenie śledził Wojciech Jankowski.

W audycji wysłuchaliśmy także korespondencji Kamila Zalewskiego z Wilna, gdzie zaprezentowano słuchowisko Łukasza Staniszewskiego "Siłacze". Powstało ono przy udziale aktorów z Polskiego Teatru w Wilnie. Sztuka ta zajęła trzecie miejsce w konkursie Teatru Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na słuchowisko pod nazwą "Znajdź historie/ę". Podczas prezentacji w Domu Kultury Polskiej przypomniano jakie znaczenie w historii słuchowisk Polskiego Radia pełniło Wilno. Pierwszym napisanym specjalnie dla Polskiego Radia słuchowiskiem, był nadany w 1928 roku "Pogrzeb Kiejstuta" Witolda Hulewicza.

Zapraszaliśmy także do odwiedzenia wystawy "Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy" w oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Składa się ona z kilkunastu plansz ze zdjęciami wnętrza katedry po pracach konserwatorskich prowadzonych od 2001 roku. Szczególne miejsce w niej zajmuje przedstawienie malowideł ściennych Jana Henryka Rosena. Oprócz tego, warszawska wystawa została wzbogacona o elementy multimedialne – animacje, podcasty, z których możemy dowiedzieć o historii Katedry Ormiańskiej i Lwowa dawnych czasów. Wystawę odwiedziła Mariana Kril.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadzili: Aleksandra Tykarska i Piotr Kędziorek

Goście: Marek Horbań (prezes Pogoni Lwów), Jan Buchwald (reżyser), Teresa Samsonow, Jarosław Szejbak (aktorzy Polskiego Teatru w Wilnie), Michał Wiśniewski (Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie)

Data emisji: 5.10.2019

Godzina emisji: 18.10

at

Czytaj także

Muzyka niepodległości na Łotwie

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 15:30
W audycji porozmawialiśmy o Koncertach Niepodległości, które wkrótce zabrzmią w Rydze i Lipawie z okazji 225. rocznicy powstania kurlandzkiego. Jako część Insurekcji Kościuszkowskiej wybuchło ono w Lipawie w czerwcu 1794 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kresowe historie z Żytomierszczyzny i Kazachstanu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 13:56
W audycji, oprócz aktualności związanych z życiem Polaków na Kresach, rozpoczęliśmy także cykl archiwalnych wspomnień Polaków przesiedlonych za czasów stalinowskich do Kazachstanu, na Ukrainę i inne ziemie wschodnie.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kawałek Polski na sielskiej Bukowinie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 11:00
Ze wspomnień jej dawnych mieszkańców wyłania się rajski obraz miejsca, gdzie w zgodzie żyli przedstawiciele wielu kultur i narodów. A jak dzisiaj wygląda życie na rumuńskiej i ukraińskiej Bukowinie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wileńscy aktorzy w słuchowisku Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 15:12
Aktorzy Polskiego Teatru w Wilnie po raz pierwszy wzięli udział w nagraniu radiowego słuchowiska dla Teatru Polskiego Radia - to dramat "Siłacze" Łukasza Staniszewskiego, laureat III nagrody w konkursie Teatru Polskiego Radia i Stowarzyszenia ZAiKS "Znajdź historię/e".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bielce - centrum polskiego życia w Mołdawii

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 12:00
Łarisa Zawadzka, dyrektorka Centrum Języka i Kultury Polskiej w Bielcach w Mołdawii, pochodzi z polsko-ukraińsko-mołdawskiej rodziny. W audycji opowiadała o życiu i działalności Polaków w tym mieście.
rozwiń zwiń