X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historia rozwoju Kresów na wystawie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 09:05
Gościem audycji był Tomasz Kuba Kozłowski, koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa i kurator wystawy "Ku nowoczesności. Kresy Niepodległe 1919–1939", który opowiadał o działalności WIK, a także o nadchodzących wydarzeniach związanych z Kresami, organizowanych m.in. przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie.
Audio
  • Historia rozwoju Kresów na wystawie (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Plakat wystawy Ku nowoczesności. Kresy Niepodległe 19191939.
Plakat wystawy "Ku nowoczesności. Kresy Niepodległe 1919–1939".Foto: materiały promocyjne

Porozmawialiśmy o plenerowej wystawie "Ku nowoczesności. Kresy Niepodległe 1919–1939" Domu Spotkań z Historią. Wystawa poświęcona jest mało znanym w powszechnej świadomości, wybranym dokonaniom gospodarczym i cywilizacyjnym związanym z odbudową i modernizacją ziem wschodnich II RP.  Wystawa będzie miała swój finisz 12 listopada. W programie: "ELEKTRIT" - Wilno. Fenomen polskiego przemysłu radiotechnicznego. Architektura modernistyczna na Kresach – zapomniana nowoczesność. Szklane cacka znad Niemna. Podyskutowaliśmy na temat aspektów modernizacji Ziem Wschodnich II Rzeczypospolitej oraz osiągnięć gospodarczych i cywilizacyjnych Kresów.

- To była odbudowa, ponieważ ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej były bardzo zniszczone: Brześć nad Bugiem był zniszczony w 70. procentach, w centrum Stanisławowa zniszczone zostało tysiąc budynków. To była cała plejada miast leżących w gruzach - mówił Tomasz Kuba Kozłowski, koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa. - Tylko Wilno i Lwów wyszło z tych wojen bez szwanku. Dlatego nie było tam sztandarowych inwestycji, które znamy z Polski centralnej.

W drugiej części audycji Ludmiła Januszewska z miasteczka Hreczany pod Chmielnickim (Ukraina, Podole​) pochodząca z polskiej rodziny opowiadała o życiu Polonii na swoim terenie, w szczególności o języku polskim, który tam jest używany.

Zachęcamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadzili: Aleksandra Tykarska i Piotr Kędziorek

Goście: Tomasz Kuba Kozłowski (Warszawska Inicjatywa Kresowa), Ludmiła Januszewska.

Data emisji: 9.11.2019

Godzina emisji: 18.10


gs

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Festiwal Dziedzictwa Kresów i muzyka polsko-litewska

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 17:53
Dawne Kresy Wschodnie zajmują szczególne miejsce w świadomości Polaków. Dla wielu z nas tereny te wiążą się przede wszystkim z nostalgicznymi wspomnieniami, choć Polacy mieszkający na Łotwie, Litwie, Białorusi czy Ukrainie współtworzą także współczesną kulturę tych krajów. O niej rozmawiać rozmawialiśmy w nowej audycji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłka nożna, teatr i kultura Ormian na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 23:00
W audycji skupiliśmy się na wydarzeniach z oferty kulturalnej i nie tylko, które warto w najbliższym czasie śledzić, aby być na bieżąco z tym, co zajmuje Polaków mieszkających na Kresach i z nimi związanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kresy w pamięci naszych dziadków

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 09:10
W studiu odwiedziła nas Emilia Pułtorak, studentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, która opowiedziała o badaniu rodzinnych wspomnień wspólnie z jej dziadkiem, który był przed wojną mieszkańcem Łucka - stolicy Wołynia.
rozwiń zwiń