Wokół historii Polskiego Radia na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 08:00
Z okazji 95-lecia Polskiego Radia w audycji "Z muzyką po Kresach" posłuchalismy materiałów z Radia Lwów i Radia Wilno pochodzących z archiwum Polskiego Radia.
Audio
  • Wokół historii Polskiego Radia na Kresach (Jedynka/Z muzyka po Kresach)
Polskie Radio - imitatorzy dźwięku podczas realizacji,  1936.
Polskie Radio - imitatorzy dźwięku podczas realizacji, 1936.Foto: Z archiwum NAC

Radio Wilno towarzyszyło mieszkańcom tego miasta o każdej porze dnia i nocy.
- Zanim reporterzy Radia Wilno wyszli na ulice były przygotowania. Czwartego marca 1927 roku grupa zapaleńców z Wileńskiego Biura Radiotechnicznego nadała pierwsze eksperymentalne słuchowisko słowno-muzyczne, które wzbudziło prawdziwy entuzjazm wśród Wilnian - opowiadał Tomasz Kuba Kozłowski. – Potem osiem miesięcy ciężkiej pracy, budowa stacji na Zwierzyńcu. Piętnastego stycznia 1928 roku nastąpiło wielkie otwarcie radiostacji wileńskiej. W pierwszej audycji można było usłyszeć samego Juliusza Osterwę recytującego "Sonety Krymskie" Adama Mickiewicza. 

Liczba radioodbiorników błyskawicznie wzrosła i było czego słuchać. W 1927 roku Witold Hulewicz, zafascynowany nowymi możliwościami radia, został kierownikiem programowym organizującej się właśnie w Wilnie rozgłośni regionalnej Polskiego Radia. Pojawiły się przeróżne formy radiowe: słuchowiska, teatr radiowy, muzyka na żywo, transmisje. Witold Hulewicz jako pierwszy wprowadził teatr na antenę Polskiego Radia. Twórca pierwszego oryginalnego słuchowiska "Pogrzeb Kiejstuta" szybko stał się najwybitniejszym w Polsce reżyserem i teoretykiem teatru radiowego.

Dziennikarka radiowa i aktorka, Włada Majewska stała się z dnia na dzień gwiazdą rozgłośni lwowskiej. Występowała jako piosenkarka i parodystka. - Na początku była rozkapryszoną panną. Jej partnerzy z rozgłośni dostawali czasem prawdziwego "szamotania pępka", kiedy Włady nie było, a oni wchodzili na antenę - tłumaczył Tomasz Kuba Kozłowski.

W audycji posłuchaliśmy oryginalnych, archiwalnych nagrań tego okresu, m.in. fragmentów "Wesołej Lwowskiej Fali" - niezwykle popularnej niegdyś audycji Polskiego Radia Lwów. Jej pomysłodawcą i głównym organizatorem był Wiktor Budzyński z którym po wojnie Włada Majewska zawarła związek małżeński. Porozmawialiśmy także o współczesnej działalności Radia Lwów - w korespondencji Eugeniusza Sało.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadzili:  Piotr Kędziorek i Tomasz Kuba Kozłowski.

Data emisji: 1.02.2020

Godzina emisji: 18.10


gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak możemy dbać o dziedzictwo Kresów?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 11:40
O kwestii ochrony i promocji polskiego dziedzictwa narodowego jako elementu europejskiego dziedzictwa kulturowego - oczywiście w kontekście dawnych Kresów i ich obecnych mieszkańców opowiedział w audycji Michał Laszczkowski z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest polskie dziedzictwo kulturowe za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 06:50
W audycji "Z muzyką po kresach" gościliśmy Dorotę Janiszewską-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa za Granicą "Polonika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bożonarodzeniowe tradycje bizantyjskie

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 09:32
Kościoły wschodnie katolickie i prawosławne obchodzą Boże Narodzenie 25 grudnia, ale według kalendarza juliańskiego. Różnica między kalendarzem juliańskim a gregoriańskim (powszechnie dziś używanym) wynosi 13 dni, dlatego w Kościele wschodnim Boże Narodzenie - według kalendarza gregoriańskiego - obchodzi się 7 stycznia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka na receptę. O jej dobroczynnych właściwościach

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 17:50
- Muzyka działa równocześnie na somę i na psyche: zmniejsza napięcie mięśniowe, spowalnia akcję serca, obniża ciśnienie tętnicze, uspokaja oddech - mówił w audycji dr Maciej Kierył, legenda polskiej muzykoterapii.
rozwiń zwiń