Podlwowska wieś Sokolniki na dawnej fotografii

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 11:00
Uroczystości rodzinne i religijne, życie codzienne, charakterystyczne stroje ludowe oraz portrety mieszkańców – kilkadziesiąt fotografii pokazuje nieistniejący już świat przedwojennej wsi Sokolniki i zbiera rozproszone po przesiedleniach wspomnienia Polaków.
Audio
  • Sokolnickie zbiory z przeszłości - rozmowa z dr Małgorzatą Michalską (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Uprawiająca ogródek w Sokolnikach ciocia dr Małgorzaty Michalskiej, współkuratorki wystawy.
Uprawiająca ogródek w Sokolnikach ciocia dr Małgorzaty Michalskiej, współkuratorki wystawy. Foto: mat. pras.

Sokolniki to duża wieś położona kilka kilometrów na południe od Lwowa, którą do II wojny światowej zamieszkiwała prawie wyłącznie ludność polska. Po 1945 roku zdecydowana jej większość została przesiedlona na Ziemie Zachodnie powojennej Polski. O tradycjach, pamięci i historii, które razem z nimi wywędrowały w dalekie regiony i które zebrane zostały z jednym miejscu, Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, opowiedziała dr Małgorzata Michalska z Uniwersytetu Wrocławskiego, twórczyni wystawy.

- Z Sokolnikami związana jestem w dwojaki sposób: rodzinnie, bo tam urodził się mój tato, stał dom dziadków, i zawodowo, bo Sokolnikom poświęciłam serię wyjazdów terenowych i badań etnograficznych. Przed wojną była to praktycznie w całości polska miejscowość, mieszkało tam około 4 tysiące osób, 600 domów. Rodziny były zwykle wielodzietne, a ludzie utrzymywali się z uprawy pola i hodowli bydła. Sokolniki słynęły w okolicy z produkcji nabiału- mówiła dr Michalska w audycji. - Ludność wysiedlono stamtąd na Ziemie Zachodnie i na północ Polski w kilku transportach. Najwięcej sokolniczan osiedliło się na Dolnym Śląsku i w swoich domach podtrzymywali pamięć o swojej małej ojczyźnie. Gdyby nie ich zbiory, przechowywane zdjęcia, pamiątki, ta wystawa nie miałaby szansy powstać.

W audycji wspomnieliśmy także 85. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. W Zułowie, w którym się urodził, przedstawiciele Święciańskiego Oddziału Rejonowego Związku Polaków na Litwie uczcili jego pamięć. Złożono okolicznościowy wieniec i zapalono znicze, na huczniejsze obchody nie pozwoliły obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Gość: dr Małgorzata Michalska (Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego)

Data emisji: 16.05.2020

Godzina emisji: 18.10

at