Krzemieniec i Stanisławów. Perły polskiej historii na Kresach Wschodnich

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 13:02
Maj na Kresach obfitował w wiele ważnych wydarzeń historycznych. Dwa z nich, związaną z dwoma ważnymi miastami, Krzemieńcem i Stanisławowem, przypomnieliśmy w audycji "Z muzyką po Kresach".
Audio
  • Maj na Kresach - w Krzemieńcu i w Stanisławowie (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Krzemieniec
KrzemieniecFoto: Shutterstock/Elzbieta Sekowska

Pierwsza z nich to podpisanie przez Józefa Piłsudskiego rozkazu z numerem 162 - co miało miejsce 27 maja 1029. Po latach zaborów specjalnym nakazem powołał on wtedy do pracy na powrót Liceum Krzemienieckie, czyli najważniejszą polską szkołę w Kresach, otwartą w 1805 roku z inicjatywy m.in. Tadeusza Czackiego. Wyjątkowy "Hymn Krzemieńczan", śpiewany przez uczniów tej szkoły, przetrwał i jest wykonywany obecnie tylko przez uczniów liceum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie.

Ciekawym wątkiem muzycznych Krzemieńca, o którym wspomnieliśmy w audycji, było praca Wakacyjnego Ogniska Muzycznego, czyli cyklu koncertów i warsztatów dla nauczycieli muzyki, która miała formę uroczystego święta muzyki właśni w Krzemieńcu.

Z kolei w położonym na południe od Lwowa Stanisławie 30 maja 1937 miała miejsce koronacja obrazu Matki Bożej Łaskawej patronki Warszawy z kościoła ormiańskiego. W Stanisławowie żyli w zgodzie Polacy, Ukraińcy i Żydzi, a koronacja obrazu miała szczególne znaczenie dla odradzającej się niepodległej Polski. 

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Gość: Tomasz Kuba Kozłowski (Dom Spotkań z Historią, Warszawska Inicjatywa Kresowa)

Data emisji: 30.05.2020

Godzina emisji: 18.10

at

Zobacz więcej na temat: Kresy folk muzyka ludowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ojciec Święty z wizytą u Ukraińców. Wspomnienie pielgrzymki z 2001 roku

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 14:44
Była to pierwsza pielgrzymka Papieża Polaka do kraju, w którym większość obywateli deklarowała przynależność do Prawosławnego Kościoła Moskiewskiego patriarchatu, do tego w bardzo trudnym dla Ukrainy czasie. Ta wizyta miała ogromne znaczenie, nie tylko dla wielu Ukraińców.
rozwiń zwiń