- Wnioski jak najbardziej napawają optymizmem - przekonuje Karolina Sałajczyk z Instytutu Polonika, podsumowując wnioski z prac komisji. - Rzeczywiście bardo dużo prac konserwatorskich jest realizowanych we Lwowie. Są miejsca, którymi się trzeba mocno zaopiekować, jak np. cmentarz Łyczakowski. W tym roku tamtejsze nagrobki bardzo ucierpiały z powodu nawałnicy, która przeszła nad miastem w czerwcu.
Instytut Polonika planuje w najbliższym czasie remont dwóch ważnych obiektów sakralnych: kaplicy Krzyżanowskich i konserwację kaplicy Barczewskich. - To bardzo piękny obiekt, niestety wszystkie zdobienia w środku są zniszczone, na zewnątrz kopula jest zdewastowana, ale w tym roku zaczynamy prace, aby przywrócić tym budynkom dawne piękno - mówiła Karolina Sałajczyk.
Pożegnaliśmy też Mirosława Rowickiego, założyciela i redaktora naczelnego "Kuriera Galicyjskiego" - najważniejszego czasopisma i portalu dla Polaków na Ukrainie. Tytuł od 2007 roku, gdy ukazał się pierwszy numer dwutygodnika, stał się koncernem medialnym, zawierającym telewizję, portal, radio, studio filmowe i czasopismo dla dzieci „Polak mały”. Wiadomość o śmierci redaktora naczelnego Kuriera Galickiego wstrząsnęła środowiskiem polskim we Lwowie i w Stanisławowie. Lwowianie pożegnali Mirosława Rowickiego w czwartek 16 lipca w katedrze lwowskiej. Mszę pożegnalną odprawił metropolia lwowski arcybiskup Mokrzycki. Przybyli do katedry najbliżsi zmarłego, dziennikarze Kuriera Galicyjskiego, polscy i ukraińscy przyjaciele Mirosława Rowickiego. Dziennikarz zmarł 9 lipca, miał 66 lat.
Wraz z Tomaszem Kubą Kozłowskim z Domu Spotkań z Historią w Warszawie zaproszaliśmy także na pierwsze poepidemiczne spotkanie z cyklu "Opowieści z Kresów", czyli poetycką włóczęgę po Kresach Południowo-Wschodnich, a jej przewodniczkami były znane i zapomniane "Kresowe poetessy" - poetki XX wieku, m.in. Zofia Mrozowicka, Kazimiera Zawistowska, Maryla Wolska, Kazimiera Alberti, Jadwiga Podhorska, Anna Czerny, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i inne.
***
Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach
Prowadziła: Aleksandra Tykarska
Goście: Karolina Sałajczyk (Instytut Polonika), Tomasz Kuba Kozłowski (Dom Spotkań z Historią w Warszawie)
Data emisji: 18.07.2020
Godzina emisji: 18.10