Lwów i okolice. Które obiekty odzyskają dawne piękno?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 10:40
Właśnie zakończyła się pierwsza w tym roku komisja konserwatorska przy MKiDN i Instytucie Polonika, planująca prace konserwatorskie przy obiektach zlokalizowanych w obwodzie lwowskim, związanych z polskim dziedzictwem kulturowym. W audycji podsumowujemy najświeższe ustalenia tej komisji. 
Audio
  • Pożegnanie Mirosława Rowickiego, redaktora naczelnego "Kuriera Galicyjskiego" (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Lwów to miejsce urodzenia wielu słynnych Polaków, m.in. Stanisława Lema, Zbigniewa Herberta, Haliny Kunickiej.
Lwów to miejsce urodzenia wielu słynnych Polaków, m.in. Stanisława Lema, Zbigniewa Herberta, Haliny Kunickiej.Foto: Shutterstock.com/Rastislav Sedlak SK

- Wnioski jak najbardziej napawają optymizmem - przekonuje Karolina Sałajczyk z Instytutu Polonika, podsumowując wnioski z prac komisji. - Rzeczywiście bardo dużo prac konserwatorskich jest realizowanych we Lwowie. Są miejsca, którymi się trzeba mocno zaopiekować, jak np. cmentarz Łyczakowski. W tym roku tamtejsze nagrobki bardzo ucierpiały z powodu nawałnicy, która przeszła nad miastem w czerwcu. 

Instytut Polonika planuje w najbliższym czasie remont dwóch ważnych obiektów sakralnych: kaplicy Krzyżanowskich i konserwację kaplicy Barczewskich. - To bardzo piękny obiekt, niestety wszystkie zdobienia w środku są zniszczone, na zewnątrz kopula jest zdewastowana, ale w tym roku zaczynamy prace, aby przywrócić tym budynkom dawne piękno - mówiła Karolina Sałajczyk.

Pożegnaliśmy też Mirosława Rowickiego, założyciela i redaktora naczelnego "Kuriera Galicyjskiego" - najważniejszego czasopisma i portalu dla Polaków na Ukrainie. Tytuł od 2007 roku, gdy ukazał się pierwszy numer dwutygodnika, stał się koncernem medialnym, zawierającym telewizję, portal, radio, studio filmowe i czasopismo dla dzieci „Polak mały”. Wiadomość o śmierci redaktora naczelnego Kuriera Galickiego wstrząsnęła środowiskiem polskim we Lwowie i w Stanisławowie. Lwowianie pożegnali Mirosława Rowickiego w czwartek 16 lipca w katedrze lwowskiej. Mszę pożegnalną odprawił metropolia lwowski arcybiskup Mokrzycki. Przybyli do katedry najbliżsi zmarłego, dziennikarze Kuriera Galicyjskiego, polscy i ukraińscy przyjaciele Mirosława Rowickiego. Dziennikarz zmarł 9 lipca, miał 66 lat.

Wraz z Tomaszem Kubą Kozłowskim z Domu Spotkań z Historią w Warszawie zaproszaliśmy także na pierwsze poepidemiczne spotkanie z cyklu "Opowieści z Kresów", czyli poetycką włóczęgę po Kresach Południowo-Wschodnich, a jej przewodniczkami były znane i zapomniane "Kresowe poetessy" - poetki XX wieku, m.in. Zofia Mrozowicka, Kazimiera Zawistowska, Maryla Wolska, Kazimiera Alberti, Jadwiga Podhorska, Anna Czerny, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i inne.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Goście: Karolina Sałajczyk (Instytut Polonika), Tomasz Kuba Kozłowski (Dom Spotkań z Historią w Warszawie)

Data emisji: 18.07.2020

Godzina emisji: 18.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O Polakach w Charkowie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 09:00
W audycji "Z muzyką po Kresach" zajrzeliśmy na Ukrainę Słobożańską, do Charkowa. Historyk, prof. Lubow Żwanko, która od wielu lat zajmuje się polską historią Charkowa, opowiedziała o Polakach, którzy w przeszłości mieszkali i pracowali w Charkowie. Jest autorką słownika biograficznego "Wybitni Polacy i Charków". Obecnie pracuje nad dwujęzyczną publikacją o placówkach dyplomatycznych Rzeczypospolitej Polskiej w Charkowie.
rozwiń zwiń