Syberia. Głosy z Północy

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 18:37
Owiana złą sławą wśród nie tylko Polaków Syberia to miejsce, w którym przyszło żyć zesłańcom, ukaranym m.in. po powstaniu styczniowym, politycznym więźniom caratu, ale i rzeszom ludzi, którzy wyjechali w tamte strony dobrowolnie, by przeżyć przygodę i zdobyć bogactwa. Co przywieźli z powrotem do Polski?
Audio
  • Syberia. Głos z Północy (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Renifery wokół osady Anavgaj, Kamczatka.
Renifery wokół osady Anavgaj, Kamczatka.Foto: Andrzej Dybczak

To oglądać można na nowej wystawie czasowej w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. 
Wystawa jest okazją, by spotkać uczonego i zesłańca Benedykta Dybowskiego; Lilianę Aslapową, Koriaczkę z Pietropawłowska; Izydora Sobańskiego, ukaranego zesłaniem do Guberni tobolskiej; Zinoidę Barmicz – Nienkę – sędziwą posiadaczkę szamańskiego stroju swej babki z Omy, osady znad Morza Barentsa; podróżnika i poszukiwacza złota Konstantego Podhorskiego; Stanisława Nuteventina, czukockiego artystę, tworzącego rzeźby w kle morsa; tajemniczego zesłańca Jana Żurakowskiego; starszego już Pawła Kuboljewa z selkupskiej osady Ratta. "Wszyscy oni spotykają się z nami, by wspólnie przyjrzeć się temu, co doprowadziło do utworzenia się polsko-syberyjskich połączeń", przekonują organizatorzy, a o zawartości zbiorów opowiedział współtwórca wystawy Andrzej Dybczak.

W audycji sprawdziliśmy też, jak w Wilnie przebiegały przygotowania do wyborów parlamentarnych, które dla Polaków mieszkających na Litwie wiążą się z różnymi nadziejami, wspomnieliśmy też niezwykły śpiewnik z pieśniami ludowymi, które towarzyszą Białorusinom w trakcie pokojowych protestów. 

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Gość: Andrzej Dybczak (antropolog, fotograf)

Data emisji: 10.10.2020

Godzina emisji: 18.10