O wizerunku Polski na Litwie i księgozbiorze Stanisława Vincenza

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 19:00
Gościem audycji “Z muzyką po Kresach” był Marcin Łapczyński, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie w latach 2015-2019, obecnie radca ministra kultury i dziedzictwa narodowego RP. W programie także relacja z Ukrainy, gdzie uroczyście zaprezentowano księgozbiór znawcy Huculszczyzny Stanisława Vincenza.
Audio
Marcin Łapczyński
Marcin ŁapczyńskiFoto: Źródło: Facabook/Marcin Łapczyński

16 lutego 2021 Marcin Łapczyński odznaczony przez Prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdę Krzyżem Kawalerskim (Rycerskim) Orderu "Za Zasługi dla Litwy" w uznaniu zasług dla rozwoju stosunków między Polską a Litwą oraz współpracy w dziedzinie kultury, dziedzictwa narodowego, nauki i sztuki. Jest to jedna z najwyższych nagród państwowych na Litwie. Z Marcinem Łapczyńskim porozmawiamy o działalności Instytutu Polskiego na Litwie w czasie jego kadencji, odkrywaniu kultury polskiej na Litwie, o zainteresowaniu Polską wśród Litwinów, a także o współpracy z mniejszością polską w tym kraju.

We Lwowie uroczyście zaprezentowano księgozbiór Stanisława Vincenza. Trafi on do biblioteki Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, gdzie będzie udostępniony szerokiej publiczności. W przyszłości znajdzie się w Centrum Stanisława Vincenza, które powstać ma w Krzyworówni na Huculszczyźnie. Prezentacji towarzyszyło otwarcie eksponowanej w krużgankach ukraińskiej wersji wystawy „Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888-1971)”.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadziła: Mariana Kril

Data emisji: 21.02.2021

Godzina emisji: 18.10 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak