Za wschodnią granicą

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 19:00
W audycji "Z muzyką po Kresach" sięgamy za naszą wschodnią granicę, gdzie pogarsza się sytuacja Polaków na Białorusi po aresztowaniu Andżeliki Borys w związku z tradycyjnym grodzieńskimi Kaziukami. Szykany wobec działaczy polskich nakazują jeszcze bardziej zwrócić uwagę na sytuację obywateli Białorusi. Więcej o tym dowiemy się z relacji Włodzimierza Paca.
Audio
  • Za wschodnią granicą (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Kościół św. Michała we wsi Synkowicze w powiecie zelskim obwodu grodzieńskiego.
Kościół św. Michała we wsi Synkowicze w powiecie zelskim obwodu grodzieńskiego.Foto: Shutterstock/Chamille White

Białoruś

25 marca jest nieoficjalnym Dniem Wolności Białorusi (święto nie jest uznawane przez rząd Aleksandra Łukaszenki). W Warszawie ten dzień uczczono koncertem „Gramy dla Białorusi 2021” organizowanym przez NCK. Retransmisja koncertu w najbliższy poniedziałek w Programie 1 Polskiego Radia.

Polscy liderzy Związku Polaków na Białorusi zostali przewiezieni na do stołecznego bardziej surowego aresztu Valadarka. Zazwyczaj przetrzymuje się w nim osoby, wobec których wytaczane są procesy karne. Aktywistów zatrzymano m.in. w zw. z organizowaniem przez nich obchodów upamiętniających polskie podziemie niepodległościowe. Cała czwórka zatrzymanych ma zapewnionych adwokatów, relacjonuje Włodzimierz Pac, korespondent PR z Białorusi. Białoruscy dziennikarze wskazują na zastraszenie Polaków na Białorusi, wspominają też, że zatrzymani Polacy mają być pionkami w grze białoruskiej władzy.

Palmy wileńskie

Już jutro Niedziela Palmowa, nie sposób wspomnieć o wileńskich palmach. Sztuka ich wicia jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. A tradycja ta trwa kilkaset lat, pisał o tym już Oskar Kolberg! Więcej opowiedziała o tym rodzina Stanisławy Rynkiewicz naszemu korespondentowi Kamilowi Zalewskiemu.

Wileńskie palmy i piernikowe kaziukowe serca można obejrzeć na wystawie w kościele pod wezwaniem św. Józefa w Wilnie.

Dagadana z piątym albumem!

Polsko-ukraińska grupa Dagadana już 9 kwietnia zaprezentuje swój album „Tobie”, na którym usłyszymy ich aranżacje pieśni życzących. O płycie mówiła nam Daga Gregorowicz.

- Postanowiliśmy podsumować ten rok, który dla wszystkich jest inny, w piosence „Inaczej”. Każdy z nas chciałby, żeby ten rok się nie wydarzył. Jest ciężki, nie wiadomo ile potrwa. Ale pojawiają się też jaśniejsze strony zamknięcia. Możemy myśleć o swoich bliskich i o sobie. Chiceliśmy dać ludziom trochę nadziei i przekazać ludziom coś dobrego.

Posłuchaj singla "Inaczej"

źródło: Youtube Dagadana

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 27.03.2021

Godzina emisji: 18.10