Odkrywamy sekrety Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 05:00
Lwów jest jeden na świecie – tak przed wojną śpiewali Szczepko i Tońko. O znaczeniu Lwowa w historii Polski nie trzeba nikomu przypominać. Jurij Smirnow, dziennikarz ukazującego się na Ukrainie polskiego dwutygodnika „Kurier Galicyjski” oraz przewodnik po Lwowie, ujawnia jego tajemnice.
Audio
Okładka książek serii Sekrety Lwowa Jurija Smirnowa
Okładka książek serii "Sekrety Lwowa" Jurija SmirnowaFoto: mat.pras.

Czy powstałaby Księga Szkocka, gdyby nie zacięcie lwowskich matematyków, niemających nic wspólnego ze Szkocją? Czym jest niedośpiewana melodia, jakie są związki ze Lwowem Adma Didur i rodziny Szymanowskich, a jakie Eugeniusza Bodo? To zaledwie ułamek pytań, na które autor odpowiada w tej książce. Lwów czaruje i przyciąga turystów, a wiele jego, niekiedy mrocznych, tajemnic mimo upływu lat nadal pozostaje zagadką.

- Karol Szymanowski był bardzo związany ze Lwowem, miał tu dużo znajomych i jego siostra Stanisława Korwin-Szymanowska była tu znaną śpiewaczką, solistką Opery Lwowskiej. Z tym miastem związane jest powstanie działa Szymanowskiego "Stabat Mater" - mówił w audycji Jurij Smirnow, przybliżając kulisy osobistej tragedii, która spotkała rodzinę. - Tragiczna śmierć córki Stanisławy, Alusi, którą przygniotła kamienna figura podczas zabawy. Na ratunek było za późno. Pod wrażeniem tego wydarzenia Szymanowski zaczął pisać swoje dzieło, którego prawykonanie miało miejsce w Warszawie w 1929 roku. Alusia i matka spoczywają w grobie rodzinnym na Cmentarzu Łyczakowskim.

Przewodnik po Lwowie i dziennikarz przypomniał też - spośród wielu muzycznych historii - losy przedwojennego gwiazdora Eugeniusza Bodo (prawdziwe jego nazwisko to Bohdan Eugene Junod). - Życie jego zakończyło się tragicznie we Lwowie, choć dokładne okoliczności jego śmierci nadal nie są znane. Wiadomo, że od września 1939 roku był w centrum życia rozrywkowego i kulturalnego Lwowa, ale na tle celebrytów wyróżniał się na pewno, był idolem publiczności. - Mało kto wiedział, że nie jest wcale obywatelem polskim, tylko szwajcarskim. Jego postać stała się bardzo podejrzana dla sowieckiego NKWD. Bodo naiwnie myślał, że paszport szwajcarski chroni go przed tą organizacją, ale było odwrotnie... - mówił Jurij Smirnow. 


W jednym z filmów wracających do Polski zagrał Eugeniusz Bodo W jednym z filmów wracających do Polski zagrał Eugeniusz Bodo

WIĘCEJ o tajemnicach Lwowa - w nagraniu rozmowy.

Do tego - w tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema, urodzonego we Lwowie, polskiego pisarza, filozofa, futurologa. Sejm RP ustanowił 2021 Rokiem Stanisława Lema. Środowiska kulturalne Lwowa również wybrały Lema za patrona miasta. Lwowianie pamiętają o Stanisławie Lemie. Na budynku przy dawnej ulicy Brajlowskiej 4, dziś Łepkoho, gdzie Lem spędził lata dziecięce, zostanie umieszczona tablica pamiątkowa. Jesienią we Lwowie planowany jest również kongres futurologów. A w miejscu dawnej zajezdni tramwajowej ma też powstać plac imienia Stanisława Lema z nową kreatywną przestrzenią. 

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Gość: Jurij Smirnow, pisarz

Data emisji: 24.04.2021

Godzina emisji: 18.10