Pieśni z Wołynia i Polesia na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 08:00
W audycji "Z muzyką po Kresach" mamy kilka zaproszeń na wyjątkowe wydarzenia, w tym na festiwal WMŚ i koncert '"Pieśni z Polesia i Wołynia - Przesilenie”. Wystąpią w nim Karolina Demianiuk, Horyna (Ukraina, Równe), Wołyń w pieśniach, Z Lasu, a zapraszała na niego śpiewaczka i animatorka, członkini zespołów Z Lasu i Wołyń w pieśniach - Olga Kozieł.
Audio
Olga Kozieł podczas koncertu grupy Lumpeks
Olga Kozieł podczas koncertu grupy LumpeksFoto: Wojciech Kusiński PR

Mamy kilka zaproszeń na wyjątkowe wydarzenia, w tym na festiwal WMŚ i koncert '"Pieśni z Polesia i Wołynia - Przesilenie”. Wystąpią w nim Karolina Demianiuk, Horyna (Ukraina, Równe), Wołyń w pieśniach, Z Lasu, a zaprosiła na niego śpiewaczka i animatorka, członkini zespołów Z Lasu i Wołyń w pieśniach - Olga Kozieł.Do tego muzyczne spotkanie z Darią Bustkayą - skrzypaczką i śpiewaczką z Mińska na Białorusi, tegoroczną laureatką Złotych Gęśli, czyli wyróżnienia specjalnego przyznawanego w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" wyróżniającym się instrumentalistom i muzykom. Towarzyszyła nam oczywiście muzyka zespołu Pokrzyk z Nowej Tradycji 2021.

Do tego zapowiedź 6. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej (6th Heritage Forum of Central Europe) i wykład Laimonasa Briedisa "Miasto jako rana, przemoc zamiast miłości". Dotyczyć będzie Wilna, ale też innych miast położonych na terenach obciążonych trudną historią i doświadczających częstych zmian politycznych, kształtowana jest przez tłumaczenie – na inne języki, inne kultury, inne idiomy. Spotkamy się z Laimonasem Breidisem, uczonym i badaczem urodzonym w Wilnie, ale mieszkającym od lat w Kanadzie, o Wilnie, w tym - sposobach, w jakie przeszłość i historia tego miasta ulega ciągłej erozji i ścieraniu, w jaki sposób kształtuje ją przemoc, dziedzictwo i język.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 12.06.2021

Godzina emisji: 18.10