Po zdrowie na Kresy

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 19:00
Sławuta - kumys i klimatoterapia, Kosów - zbawienny ruch i głodówka, Druskienniki - gimnastyka i lodowate bicze wodne. To tylko kilka z wielu opcji dbania o zdrowie, dostępnych Polakom i na ziemiach dawnych Kresów Wschodnich.
Audio
  • Po zdrowie na Kresy (Jedynka/Z muzyką po Kresach)
Uczennice Prywatnej Szkoły Gimnastyki i Tańca Artystycznego Ireny Prusickiej podczas kursu wakacyjnego w Druskienikach
Uczennice Prywatnej Szkoły Gimnastyki i Tańca Artystycznego Ireny Prusickiej podczas kursu wakacyjnego w DruskienikachFoto: NAC

​Dom Spotkań z Historią w Warszawie po pandemicznej przerwie wraca do spotkań z historią i kulturą Kresów, prowadzonych tradycyjnie przez Tomasza Kubę Kozłowskiego. Ostatnie poświęcone było wybranym uzdrowiskom i ośrodkom leczniczym na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Szczegóły - w audycji.

Do tego jubileusz Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - jego 30-lecie połączone jest z otwarciem Światowego Centrum Polonii im. Ignacego Jana Paderewskiego. Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" od 30 lat wspiera rodaków rozsianych za granicami kraju. Skupia ochotników, którzy pracują na rzecz pomocy rodakom w kultywowaniu polskości.

Zaproszenie na wystawę „WYSPA PAMIĘCI - stamtąd - tutaj” 29 września 2021 roku w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie. „Wolin – wyspa pamięci” to projekt mający na celu dokumentowanie wspomnień mieszkańców gminy Wolin, odnoszących się do pierwszych lat po II wojnie światowej. Zebrane materiały tworzą zbiór, w którym znajdują się fragmenty osobistych relacji, dokumenty i pamiątki, związane zarówno z osiedlaniem się ludzi na tych terenach po 1945 roku, jak i odnoszące się do tradycji kulturowych i religijnych, które przywieźli ze sobą z rodzinnych stron. Zaprasza współautorka wystawy Ewa Grochowska.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 25.09.2021

Godzina emisji: 18.10