Bukowińskie spotkanie bez granic

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 12:00
Trwa kolejna część 32. Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego, realizowana poza tym także na terenie Rumunii, Węgrzech i Ukrainy. Wydarzenie jest jednym z największych transgranicznych przedsięwzięć kulturalnych Europy Środkowo-Wschodniej.
Parada otwarcia 32. Bukowińskich Spotkań w Rumunii.
Parada otwarcia 32. Bukowińskich Spotkań w Rumunii.Foto: mat. pras. Rusłan Tracz

W audycji na wydarzenie w Pile - w tym korowód wszystkich zespołów czy koncerty - zaprosi Zbigniew Kowalski.

W audycji także premiera filmowej adaptacji utworu Juliusza Słowackiego zatytułowana „Odrodzeni Duchem”. Największą produkcję telewizyjno-teatralną Polskiego Teatru Studio i TVP Wilno, będzie można obejrzeć w Telewizji Polskiej oraz na Zamku w Trokach. To adaptacja utworu Juliusza Słowackiego „Preliminaria peregrynacji do Ziemi Świętej Jego Osobowości Księcia Radziwiłła Sierotki”. Scenariusz Alwidy Bajor na potrzeby ekranizacji przygotował Sławomir Gaudyn. Producentami są Edward Kiejzik z Polskiego Teatru Studio w Wilnie oraz Mirosław Bieraza z TVP Wilno. 

Na słuchaczy czekają także egzemplarze płyty Karoliny Cichej i Spółki "Karaimska mapa muzyczna". Ta wirtualna mapa i pieśni ukazały się w 2020 r. w formie serwisu specjalnego. We współpracy ze Związkiem Karaimów Polskich artystka opracowała nigdy nienagrywane pieśni najmniejszej mniejszości etnicznej w Polsce. 8 października 2021 materiał wyszedł w formie dwupłytowego albumu.

***

Na audycję Z muzyką po Kresach w sobotę (9.10) o godz. 18.10 zaprasza Aleksandra Tykarska.